zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czterodniowy tydzień pracy. Znamy wyniki programu pilotażowego w Wielkiej Brytanii

wtorek, 14-03-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Pilotażowy program Brytyjczyków, mający na celu sprawdzenie efektywności czterodniowego tygodnia pracy dobiegł końca. Przekazano dane, z których wynika, że przyniósł on ogromne korzyści.

Zobacz też: Metoda "Getting Things Done" - na czym polega i jak może pomóc w pracy?

Czterodniowy tydzień pracy. Znamy wyniki programu pilotażowego w Wielkiej BrytaniiCzterodniowy tydzień pracy - same zalety

W wynikach raportu programu podano, że firmy sprawdzające czterodniowy tydzień pracy odnotowały przychody o 35 procent wyższe rok do roku. Program pilotażowy trwał od czerwca do grudnia 2022 roku. Brało w nim udział aż 61 firm, organizacji non-profit oraz około 2900 pracowników. W ramach programu tydzień pracy został skrócony do czterech dni, ale wynagrodzenia pozostały takie same.

Dla wielu osób sfrustrowanych zaburzoną równowagą między życiem zawodowym a prywatnym i bardziej przyzwyczajonych do elastycznych sposobów organizacji pracy spowodowanych pandemią, czterodniowy tydzień pracy stał się bardziej popularną i kuszącą perspektywą

- piszą organizatorzy programu pilotażowego. Dodają również, że firmy pozytywnie oceniły ten eksperyment i cieszyły się w jego czasie wzrostem wydajności.

Przychody wzrosły, podczas gdy liczba absencji spada i ogromna większość uczestników kontynuuje 4-dniowy tydzień pracy

- zapisano we wstępie do opublikowanych wyników. 92 procent firm, biorących udział w programie pozostało w systemie czterodniowego tygodnia pracy.

Cztery dni pracy = poprawa samopoczucia pracowników

Średnia ocena programu wyniosła 8,3 na maksymalnie 10 punktów. W wynikach podaje się ocenę wydajności i produktywności równą 7,5. Liczba nieobecności w pracy w trakcie trwania programu spadła o 57 procent, a przychody wzrosły o 35 procent rok do roku. 90 procent pracowników, doświadczających eksperymentu odpowiedziało, że chciałoby kontynuować pracę w tym systemie, 55 procent zauważyło wzrost zdolności do pracy. U 71 procent pracowników zaobserwowano zmniejszenie wypalenia zawodowego, 39 procent przyznało, że byli mniej zestresowani. Prawie połowa zadeklarowała mniejsze zmęczenie.

KD

fot. pexels

Źródło: tvn24.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama