zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Gdzie szukać pracy na wakacje?

czwartek, 26-03-2015 (00:00:00) | komentarze (11)


Zbliżają się wakacje i warto już dziś zastanowić się, w jaki sposób spędzić je nie tylko przyjemnie, ale i pożytecznie dla przyszłej kariery zawodowej. Brzmi nieprawdopodobnie? Praca wakacyjna, szczególnie za granicą, może okazać się przygodą życia. Jak ją znaleźć? Na co zwracać uwagę przy wyborze pracodawcy? Ile można zarobić? Tego wszystkiego dowiecie się z tekstu poniżej.

Polska czy zagranica?


Na początek trochę faktów. Pracodawcy w Polsce niechętnie zatrudniają młode osoby bez doświadczenia zawodowego. Połączenie nauki i pracy jest ciężkim, ale na szczęście wykonalnym zadaniem. Wielu studentów pracuje dorywczo podczas roku akademickiego, angażuje się w działalność organizacji pozarządowych, bierze udział w stażach i praktykach. Krok po kroku buduje zawartość swojego CV.

Doskonałym czasem na zdobycie doświadczenia zawodowego są wakacje. Praca w Polsce przy zbieraniu truskawek czy w restauracji nie pozwoli zarobić wystarczająco dużo, by wystarczyło na przeżycie podczas studiów, nie wspominając o wakacyjnym wypoczynku. Dlatego warto pomyśleć o wyjeździe za granicę, najlepiej z przyjaciółmi lub z kimś bliższym. Wakacje za granicą to szansa na zdobycie doświadczenia. Praca w międzynarodowym środowisku, doszlifowany język obcy, zaprocentują w poszukiwaniu pracy w Polsce w przyszłości. Nie bez znaczenia jest również kilkukrotnie wyższe wynagrodzenie niż w Polsce, ale o tym za chwilę. I jeszcze jedna ważna rzecz, praca za granicą, w ciekawym kraju, jak np. Holandia czy Niemcy,  to szansa na aktywne, interesujące wakacje, poznanie nowych miejsc, ludzi, kultury i zasmakowanie jej wszystkimi zmysłami.

Ile mogę zarobić?

Najczęściej wybieranym krajami na wakacyjną pracę są Holandia oraz Niemcy. Przy wyborze kraju warto wziąć pod uwagę, oprócz znajomości języka obcego, sytuację gospodarczą kraju, odległość od miejsca zamieszkania, koszty życia, ilość dostępnych ofert pracy oraz atrakcyjność turystyczną kraju - jedziesz przecież na wakacje. I oczywiście zarobki, które pozwolą na aktywne spędzenie czasu.

Zarobki w niektórych krajach, jak np. w Holandii są zależne od wieku pracownika, w Niemczech wiek nie ma znaczenia, a od 2015 roku obowiązuje tam płaca minimalna w wysokości 8,5 euro brutto.

Wiek

 

Holandia

Niemcy

 

Za godzinę brutto w euro

Miesięcznie brutto ok (w zależności od liczby godzin), w euro

Za godzinę brutto

Miesięcznie brutto ok (w zależności od liczby godzin), w euro

18

4,38

683,30

8,50

1326

19

5,05

788,45

8,50

1326

20

5,92

923,60

8,50

326

21

6,98

1088,80

8,

1326

22

8,18

1276, 55

8,50

1326

23+

9,63

1501,80

8,50

1326

Praca za granicą wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, związanych z dojazdem i mieszkaniem, jednak i te można ograniczyć do minimum, wynajmując mieszkanie wspólnie z przyjaciółmi, korzystając z zakwaterowania, proponowanego przez agencję pracy, która często oferuje również bezpłatny dojazd do pracy, a już na pewno daje możliwość zapłaty za zakwaterowanie czy transport z pierwszej wypłaty.

Jak znaleźć bezpieczną pracę?

Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z usług z agencji pracy, która zna rynek zagraniczny i ma już gotowe oferty pracy, często „od zaraz”. Ważne jednak jest to, aby trafić do sprawdzonego i bezpiecznego pośrednika. Należy sprawdzić, czy dana agencja pracy posiada certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Taki wykaz agencji znajduje się na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl. Należy również pamiętać, że agencja nie ma prawa pobierać od osób kierowanych do pracy za granicę przedpłat, kaucji oraz opłat z tytułu wyszukiwania i wskazania pracodawcy zagranicznego. Wyjeżdżając za pośrednictwem holenderskiej agencji pracy warto sprawdzić, czy jest ona zarejestrowana w holenderskiej izbie gospodarczej, posiada certyfikat NEN4400, który gwarantuje, że zatrudnia pracowników legalnie, może pochwalić się dobrą administracją, opłaca podatki i zapewnia pracownikom opiekę socjalną. Więcej informacji na temat bezpiecznego wyjazdu za granicę do pracy można znaleźć na stronach www.bezpiecznapraca.eu oraz www.poinformowaniepomaga.nl.

Możemy również szukać pracy na własną rękę, przeszukując oferty pracy w Internecie lub, uwaga to opcja dla ekstremalnych miłośników przygód, pojechać w tzw. „w ciemno” i na miejscu szukać pracy.

Oferty pracy Grupy OTTO

Grupa OTTO jest międzynarodową agencją pracy, która od piętnastu lat daje szansę młodym ludziom z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, na zdobycie, często pierwszego doświadczenia nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech i Holandii. Oferty pracy w Holandii i Niemczech można znaleźć na stronach OTTO: www.OTTOpraca.pl, Facebook.com/OTTO Polska, Facebook.com/PracaDlaStudentowiAbsolwentow

Tekst: mat. pras.

Komentarze, opinie, wypowiedzi (11)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • Praca na wakacje [0]

  Chyba przez neta najlepiej. Ja byam juz na zbiorach w szwecji a ostatnio z dobra sztela jako opiekunka w niemczech. I wybieram te opcje zdecydowanie bo lepsze zarobki, agencja dba, ma sie kontakt z drugim czlowiekiem.

  Malwina, 2019-12-21, 14:08:11
 • Wakacyjna praca [0]

  Najlepiej szukac przez agencje. Mi dobrze wspolpracowalo sie z Dobra Sztela. Wyjechalam jako opiekunka. Agencja dba, zalatwia formalnosci, a zarobki i tak wysokie, za cene spokoju ducha dla mnie super.

  Kamila, 2019-12-20, 17:16:48
 • Wakacyjna praca [0]

  Najlepiej szukac przez agencje. Mi dobrze wspolpracowalo sie z Dobra Sztela. Wyjechalam jako opiekunka. Agencja dba, zalatwia formalnosci, a zarobki i tak wysokie, za cene spokoju ducha dla mnie super.

  Kamila, 2019-12-20, 17:16:16
 • Szukasz pracy? Sprawdź oferty na ogido.pl [0]

  OGIDO to portal dla oferujących stanowiska pracy i dla szukających pracy. Gromadzimy oferty pracy, polecamy rzetelnych pracodawców i dajemy Ci możliwość wyszukania zatrudnienia według wielu kategorii. Możesz także przeczytać przydatne artykuły, aby wiedzieć jak znaleźć satysfakcjonującą pracę. A szykując się do aplikowania na dane stanowisko - skorzystaj z naszego kreatora CV. OGIDO portal pracy to świetna platforma dla Agencji Zatrudnienia.

  Marcin, 2019-08-02, 11:12:19
 • Praca za granicą [0]

  przede wszystkim portale społecznociowe i ogłoszeniowe ale trzeba uważać, bo dużo jest pracy z małą stawką, albo na podstawie umowy o dzieło, albo w ogóle otrzymuje się wynagrodzenie prowizyjne dużo ciekawych ofert w Polsce i zagranicą można znaleźć na www.pointr.pl Przede wszystkim ogłaszają się tam wiarygodne i sprawdzone firmy.

  Patryk, 2019-07-05, 09:10:08
 • Byłem i w Holandii i w Niemczech, wole Niemcy [0]

  Ja jeździłem do Holandii i do Niemiec, ale wolę Niemcy - jest stabilniej i zawsze jest robota, a w Holandii czasem i 2 dni w tygodniu się pracowało. Jakby ktoś z Was szukał takiej zaufanej agencji to ja moge polecić taką z którą jeżdżę za granicę do Niemiec już dłuższy czas. Jest bardzo uczciwa, pomaga swoim pracownikom, organizuje wszystko dosłownie - mieszkanie, transport. Najważniejsze jest dla mnie jednak to, że zawsze dotrzymuje warunków umowy, pensja jest na czas i zawsze taka jak jest napisane w umowie. Jeżdżę na taśmy produkcyjne, w fabrykach robiących części do aut i moge szczerze polecić taką fuchę. Więcej na ich stronie znajdziecie sedulus.pl/

  Mareczek112, 2017-05-03, 21:49:39
 • praca w wakacje [0]

  Moim zdaniem najbardziej opłacalnym krajem są Niemcy. Byłem i w ubiegłym roku i teraz też się wybieram jak się tylko na dobre zacznie sezon. Trzeba też pamiętać o dobrej agencji pracy tymczasowej, ja wyjeżdżam z MG solutions, ze współpracy byłem ostatnio bardzo zadowolony, w tym momencie też już widzę sporo ofert, którymi wstępnie jestem zainteresowany a czekam na więcej. Jak dla mnie taka praca w wakacje jest bardzo opłacalna. Przede wszystkim dlatego,że w ciągu roku kiedy studiuję nie mam czasu na zatrudnienie się, weekendy też odpadają a żyć z czegoś trzeba, więc taką pracą naprawdę sporo potrafię sobie odłożyć. Dodatkowo to zebranie nowych kontaktów, bo sporo osób robi podobnie do mnie.

  Tom, 2017-04-26, 09:18:25
 • praca [0]

  Właśnie załatwiłem sobie robotę na dwa miesiące w Impelu; za zarobioną kasę we wrześniu odpocznę w ulubionych górach. Warto pomysleć. Swój pieniadz smakuje wybornie.

  alek, 2016-06-27, 18:37:15
 • Ta [0]

  Ano.

  Ernest, 2016-04-14, 07:53:17
 • pracaidealna [0]

  Jakbym miał polecać, to zdecydowanie Norwegia i cała Skandynawia jest dobrym kierunkiem jeśli chodzi o pracę. Ja wyciągam na ten moment w przeliczeniu na złotówki coś koło 10 k...:) a nie jestem wcale żadnym ministrem ;P Pracuję jako spawacz. Pracę znalazłem w dużej mierze dzięki stronce pracaidealna.pl. Przetłumaczyli profesjonalnie moje CV i dodali na norweską stronę, potem już był kontakt ze strony pracodawcy

  magda.duda, 2016-04-11, 12:15:15
 • klaster biznesu [0]

  Jakiś czas temu czytałam o klastrach biznesowych. niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji :) "Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych" ciekawe..

  plati, 2015-03-31, 16:36:19
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama