zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Gdzie warto pracować zdaniem Polaków?

poniedziałek, 23-10-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Z czym kojarzą nam się różne ścieżki kariery? Które branże uznajemy za najmniej i najbardziej atrakcyjne? Czy uważamy, że współczesny rynek pracy jest sprawiedliwy? Odpowiedzi przynosi nowy raport autorów serwisu CVeasy.pl, przygotowany we współpracy z agencją Elephate.

Zobacz też: Dziennikarze Radia 357 i Radia Nowy Świat zapewniają, że nie wrócą do Trójki.

pracaGdzie Polacy chcą pracować?

Jedynie 4 na 10 badanych wierzy, że każdy może dziś wykonywać taki zawód, jaki chce. W większości (70%) sądzimy też, że szkoła niewystarczająco dobrze przygotowuje do rozpoczęcia aktywności zawodowej. Ponad połowa jest jednak zdania, że w każdej chwili można się przekwalifikować i zmienić ścieżkę kariery.

Które branże uznajemy za najbardziej obiecujące? Zdaniem co drugiej osoby najlepsze perspektywy wiążą się z pracą w IT. W czołówce najbardziej przyszłościowych zawodów znalazł się też inżynier, lekarz, twórca internetowy i prawnik. Jak czytamy w raporcie, rosnąca liczba wschodzących branż w Polsce oferuje również szeroką gamę innych możliwości dla profesjonalistów nastawionych na karierę.

Obserwujemy stały dopływ ofert pracy w zakresie obsługi klienta, finansów i HR. Coraz istotniejszą rolę odgrywa też sektor e-commerce – mówi Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery.

Z najwyższymi zarobkami wiążemy wszelkich przełożonych, kierowników i prezesów. Sowite pensje przypisujemy także lekarzom i politykom. Raczej nie zgadzamy się jednak z tym, że jaka praca, taka płaca. Dwie trzecie badanych uważa, że wynagrodzenia na rynku pracy są nieadekwatne do wykonywanych obowiązków. Uznajemy, że zbyt słabo opłacani są zwłaszcza nauczyciele i pracownicy porządkowi.

Kto otrzymuje największe uznanie?

Zdaniem ponad połowy badanych lekarze, a według jednej trzeciej – prawnicy. Prawie tak samo duży respekt wiążemy z byciem strażakiem. Dla porównania największe poświęcenie przypisujemy górnikom, którzy codziennie narażają swoje zdrowie.

Okazuje się, że nadal wielu dzieli ścieżki kariery na te, którymi wypada podążać przedstawicielom konkretnych płci. Najczęściej za typowo żeńskie zawody uznajemy pielęgniarkę, kosmetyczkę i przedszkolankę, a za typowo męskie – górnika, pracownika budowlanego i strażaka. W większości (70%) uważamy jednak, że płeć nie powinna odgrywać roli na rynku pracy, bo ważniejsze są kompetencje i wykształcenie.

W badaniu wzięło udział blisko 600 osób z całej Polski. Publikując wyniki, marka pragnie zwrócić uwagę na znaczenie dopasowania wykonywanej pracy do swoich preferencji i predyspozycji, bez względu na stereotypy. W przygotowaniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych mogą nam pomóc darmowe szablony CV i listów motywacyjnych.

ip

fot.Pexels

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama