zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak rozpocząć karierę zawodową po studiach - niezbędne wskazówki

piątek, 24-11-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Temat zdobycia pierwszej poważnej pracy po ukończeniu studiów spędza sen z powiek niejednemu studentowi. Pracodawcy bardzo często poszukują kandydatów z doświadczeniem zawodowym. Jak zatem znaleźć posadę, będąc świeżo upieczonym absolwentem? Czy istnieje jakiś sposób na to, aby z powodzeniem rozpocząć karierę zawodową? Owszem, są pewne techniki, które pomogą Ci z sukcesem wejść na rynek pracy. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki, jak to zrobić.

praca po studiach1.  Zacznij myśleć wcześniej

O swojej karierze zawodowej powinieneś zacząć myśleć już zawczasu. Nie czekaj na dzień wręczenia dyplomów, by zastanowić się, co dalej z Twoim życiem. W ten sposób zostanie Ci niewiele czasu na przemyślenie dalszych kroków, a to wprowadza niepotrzebną presję i stres. Już podczas trwania nauki zastanów się, czym chciałbyś się zająć po studiach, o jakiej pracy marzysz. Gdy już wybierzesz stanowisko lub branżę, w której się widzisz, będziesz miał czas dokładnie przygotować się do starań o tę posadę. Wykorzystaj ten czas na dowiedzenie się, jakie wymagania są stawiane przed kandydatami na to stanowisko, a następnie pracuj nad tym, aby spełnić jak najwięcej z nich.

2.  Znajdź pracę dorywczą

Niektórym może się wydawać, że pracowanie to banalna sprawa. Wystarczy wstać rano, pójść do firmy, zrobić swoje i wyjść. Rzeczywistość okazuje się nieco inna, często o wiele bardziej wymagająca. Dlatego warto nauczyć się pracy, aby nie zawieść ani siebie, ani przyszłego pracodawcy.

Dobrym sposobem na to jest znalezienie pracy dorywczej podczas studiów, którą będziesz wykonywać w niepełnym wymiarze godzin, wieczorowo lub w weekendy. Po pierwsze, w ten sposób będziesz miał co wpisać w sekcji „doświadczenie zawodowe” w swoim Curriculum Vitae, co pozytywnie wpłynie na ocenę rekrutera. Po drugie, zobaczysz, jak to jest wykonywać zadania powierzone przez kogoś z góry i nauczysz się odpowiedzialności. Zaufaj nam – dzięki temu przedstawisz się przyszłemu pracodawcy jako osoba dorosła, poważna i mająca doświadczenie w wykonywaniu obowiązków.

3.  Przygotuj przekonujące CV

Starając się o pracę, zostaniesz poproszony o dostarczenie swojego Curriculum Vitae – to pewne. Każdy pracodawca w pierwszym momencie opiera się na CV kandydatów. Wydaje Ci się, że stworzenie takiego dokumentu to bułka z masłem? Może tak być, ale prawdopodobnie Twoje pierwsze podanie okaże się niepełne, nieprofesjonalne, a co za tym idzie – nieskuteczne. Od Curriculum Vitae może zależeć Twoje być lub nie być w firmie, do której aplikujesz. Jeśli zrobisz to po łebkach, możesz zapomnieć o zatrudnieniu. Pamiętaj, że o to samo stanowisko mogą starać się dziesiątki innych, bardziej doświadczonych zawodowo kandydatów. Musisz postarać się, aby Twoje CV spełniło wszystkie standardy.

Co zrobić, aby Twoje CV było profesjonalne?

  1. Życiorys należy rozpocząć od swoich danych osobowych: imię, nazwisko, numer kontaktowy oraz adres e-mail, dodatkowo data i miejscowość – wszystko to w górnych rogach pisma. Można dołączyć zdjęcie, chociaż nie jest to obowiązkowe. Jeśli jednak się na to zdecydujesz, zwróć uwagę, aby było ono dobrej jakości i przedstawiało Twoją osobę w sposób profesjonalny. Nie może być to zdjęcie z wakacji.
  2. Następnie musisz umieścić w nim obowiązkowe sekcje, takie jak: profil zawodowy, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności. Aby wzbogacić dokument, możesz dopisać ciekawe zainteresowania, certyfikaty lub wolontariaty.
  3. Bardzo dobrym posunięciem jest dopasowanie swojego życiorysu do konkretnego stanowiska. Polega to na tym, że w pierwszej kolejności musisz dokładnie przeanalizować ogłoszenie o pracę, na które odpowiadasz. Zapoznaj się z wymaganiami, które stawia przed kandydatami pracodawca i postaraj się, aby Twoje CV odpowiadało na jak najwięcej z nich. W tym przypadku potwierdza się nasza wcześniejsza rada, aby zawczasu dowiedzieć się, co należy zrobić, aby mieć szansę na zdobycie stanowiska, o którym się marzy.
  4. Zadbaj o nienaganny wygląd CV. Dokument musi być przejrzysty i czytelny, aby rekruter nie miał problemu z odnalezieniem kluczowych dla niego informacji.

Jeśli to wszystko wydaje się dla Ciebie zbyt skomplikowane, mamy na to rozwiązanie. Możesz skorzystać z generatora CV Jobseeker. Jest to darmowe narzędzie pozwalające na łatwe i szybkie stworzenie życiorysu. W bibliotece kreatora dostępne są darmowe szablony CV do pobrania, na bazie których możesz stworzyć swoje profesjonalne podanie. Wystarczy, że wybierzesz ten, który najbardziej Ci odpowiada i wypełnisz formularz informacjami o sobie. Szablony zawierają wszystkie niezbędne sekcje, dzięki czemu nie musisz się martwić, czy o czymś nie zapomniałeś.

4. Bądź aktywny

Aby wzbogacić swoje CV i zaimponować pracodawcy, możesz w czasie studiów wziąć udział w wielu różnych inicjatywach. Możliwości jest wiele: od różnorodnych kursów i szkoleń – zarówno darmowych, jak i płatnych, przez wolontariat, po konferencje biznesowe i targi pracy. Pracodawcy doceniają osoby z zapałem i zainteresowaniami; takie, którym chce się coś robić. Rozwijaj swoje hobby i umiejętności, korzystając z warsztatów studenckich czy praktyk. Udowodnij, że jesteś odpowiedzialny, biorąc udział w wolontariatach. Podczas praktyk studenckich zdobędziesz praktyczne doświadczenie i kwalifikacje, którymi będziesz mógł pochwalić się w CV. W czasie targów pracy masz możliwość rozmowy z wieloma różnymi pracodawcami i dowiedzieć się, czego oczekują od kandydatów, na co warto zwrócić uwagę podczas aplikacji i wiele innych przydatnych informacji.

5.  Nie rezygnuj zbyt szybko

Nie zrażaj się, jeśli nie uda Ci się za pierwszym razem zdobyć wymarzonej posady. Pamiętaj, że rynek pracy jest ogromny i prędzej czy później znajdziesz w nim miejsce dla siebie. Nie poddawaj się i nie rezygnuj. Wykorzystaj czas na polepszenie swoich kwalifikacji, może zdobycie doświadczenia w nieco innym lub pokrewnym zawodzie. W międzyczasie ciągle możesz śledzić branżę, na której Ci zależy, przy okazji ucząc się podstaw pracy gdzie indziej.

Podsumowanie

Znalezienie pracy zaraz po studiach może okazać się sporym wyzwaniem. Głównie dlatego, że pracodawcy poszukują doświadczonych kandydatów, którzy mają wiele do zaoferowania. Możesz jednak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, odpowiednio przygotowując się do podjęcia zatrudnienia. Wykorzystując powyższe wskazówki, możesz mieć pewność, że pośród tłumu studentów to właśnie Ty będziesz miał największe szanse na zdobycie posady. Pamiętaj, że wszystko zależy od Ciebie i Twojego zaangażowania. Nie czekaj do ostatniego momentu i zawalcz o swoją przyszłość już podczas trwania nauki.

autorka: Jessica Surdel

fot. unsplash.com/Saulo Mohana

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama