zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Kredyt inwestycyjny vs faktoring. Co lepsze? Jakie są różnice między tymi formami finansowania?

czwartek, 09-07-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Każda firma musi stale trzymać rękę na pulsie, próbując rozszerzać swoja działalność, by zyskiwać większe dochody. Do tego niezbędne jest jednak utrzymanie płynności finansowej. Co może w tym pomóc? Kredyt inwestycyjny czy faktoring? To zależy od wielu kwestii. Poznajmy je wszystkie, dobierając dla swojego biznesu idealne rozwiązanie.

Kredyt inwestycyjny vs faktoringCo chcemy sfinansować?

Pierwsze pytanie, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, dotyczy tego, na jaki cel zamierzamy przeznaczyć pożyczane środki. Faktoring sprawdza się szczególnie w przypadku firm o dobrym standingu, które poszukują możliwości finansowania rosnącej sprzedaży. To również dobre rozwiązanie dla poprawy struktury bilansu i dywersyfikacji źródeł finansowania. To więc opcja w sam raz dla firm wykazujących dynamiczny wzrost. Szukając najlepszej oferty, warto zajrzeć do rankingu dostępnego pod adresem https://domkredytowy.pl/dla-firm/faktoring-dla-firm-ranking/.

Jeśli zaś chcemy starać się o kredyt, musimy mieć nie tylko dobry, a bardzo dobry standing, by pozytywnie przejść analizę kredytową. Nieprzypadkowo po taką formę wsparcia najczęściej sięgają przedsiębiorstwa planujące realizację dużych projektów inwestycyjnych.

Faktoring a kredyt - korzyści

Coraz większa popularność faktoringu wynika z tego, że dostawca za pośrednictwem faktoringu pełnego zabezpiecza się skutecznie przed ryzykiem niewypłacalności jego dłużników. To sprawia, że może spać spokojnie, bez stresu planując działalność operacyjną. Inną korzyścią jest to, że można scedować na faktora monitoring należności oraz ich windykacji. Poza tym, ogromnym plusem jest elastyczność w zakresie finansowania kosztów działalności operacyjnej.

Największą zaletą, jaką daje kredyt inwestycyjny, jest bez wątpienia duża kwota pożyczki, którą można przeznaczyć na rozwój firmy, kupując nieruchomości, maszyny, sprzęt komputerowy, papiery wartościowe itd. (czyli to, co jest akurat najbardziej pilne i wpływa na rozwój przedsiębiorstwa).

Tak duży zastrzyk gotówki zapewnia firmie ogromną przewagę konkurencyjną, stając się motorem napędowym rozwoju. Decydując się na zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego, sprawdźmy wcześniej, jaki bank oferuje najciekawsze warunki. Pomocny w tym ranking znajdziemy pod adresem https://domkredytowy.pl/kredyt-inwestycyjny-ranking/.

A na jakie koszty trzeba się przygotować?

Przejdźmy teraz do mniej przyjemnych spraw, oceniając, jak obie formy finansowania przedstawiają się pod względem kosztów.

Faktoring jest trochę droższy od kredytu. Określona część opłat jest potrącana ze środków, które są wypłacane przez faktora. Kolejne należności - przeważnie odsetki - dopiero po zakończeniu okresu rozrachunkowego. Na uwagę zasługują też niższe koszty administracyjne, jakie są związane ze ściąganiem należności. Poza tym, brak dodatkowych zabezpieczeń nie wymusza automatycznie ponoszenia dodatkowych kosztów ich ustanawiania.

Kredyt inwestycyjny, jak już wspomnieliśmy powyżej, jest zazwyczaj tańszy od faktoringu, a prowizja, którą trzeba ponieść, płacona już po przyznaniu wsparcia. Niestety, nie mamy tu wpływu na poziom kosztów administracyjnych, jakie są związane ze ściąganiem należności. Poza tym, jeśli chcemy ustanowić zabezpieczenia, musimy za nie dodatkowo zapłacić.

Tak to się przedstawia, gdy weźmiemy pod uwagę najważniejsze zagadnienia: przeznaczenia finansowania, oczekiwane korzyści i koszty, które trzeba ponieść. Przeanalizujmy to wszystko, wybierając najlepsze rozwiązanie dla własnej firmy.

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com/AgataK

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama