zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Najczęstsze błędy w dokumentach aplikacyjnych

poniedziałek, 13-02-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


To ono jest naszą wizytówką u pracodawcy. CV, bo o nim mowa, to nie tylko informacja, lecz także reklama naszej osoby. Pracodawcy i rekruterzy, którzy zazwyczaj dostają setki, a nawet tysiące zbliżonych do siebie dokumentów, mają bardzo mało czasu na wybór kandydata. Tymczasem nikt spośród aplikujących nie chce sobie pozwolić na utratę szansy na zatrudnienie.

Zobacz też: Slow work - na czym polega ta metoda pracy i czy jest skuteczna?

Najczęstsze błędy w dokumentach aplikacyjnychPrawda ponad wszystko

Przed wysłaniem swojego CV warto spojrzeć na nie obiektywnie i z dystansu, co pozwoli nam uzyskać odpowiedź na pytanie: Co wynika z mojego CV? Jakim kandydatem jestem? Jeżeli bowiem okaże się, że pomimo wielu różnych wpisów trudno jednoznacznie określić profil zawodowy kandydata, rekruter może nie zauważyć prawdziwego potencjału, który drzemie w nieprawidłowo skonstruowanym dokumencie aplikacyjnym.

Choć wydaje się to oczywiste, nadal wiele osób lubi nie do końca uczciwie "wzbogacić" swoje CV. Nie chodzi już nawet o większe kłamstwa, jak wpisanie fałszywego wykształcenia, nieprawdy na temat jednego z wcześniejszych miejsc zatrudnienia, ale np. lekkie "podniesienie" kompetencji językowych czy też chwalenie się opanowaniem umiejętności, z którymi faktycznie nie mieliśmy do czynienia. Takie fakty bowiem są bardzo szybko wyłapywane przez pracodawcę już na etapie samej rekrutacji. Skoro wymagania zostały jasno określone w ofercie pracy, a nasze CV mija się z prawdą w niektórych aspektach, praktycznie nie ma szans, aby tego rodzaju kłamstwo nie zostało wykryte. Powoduje to tylko stratę czasu, zarówno naszego, jak i pracodawcy.

Nadmiar lub niedobór informacji

Choć wydaje się oczywiste, że im więcej napiszemy, tym lepiej, nie zawsze tak jest. Jeśli bowiem mamy bogate doświadczenie zawodowe, nasze CV rzeczywiście ma prawo być dłuższe. Niekiedy jednak nie warto wymieniać wszystkich szczegółów dotyczących np. naszej edukacji (ukończenie szkoły średniej) w sytuacji, gdy nie wnosi to praktycznie nic do stanowiska, o które się ubiegamy. Najważniejsze elementy naszego życiorysu, które mogą mieć faktyczne znaczenie dla pracodawcy szukającego określonego kandydata, powinny być wyraźnie zaznaczone. Fakty, które uznajemy za poboczne, nie powinny zajmować zbyt wiele miejsca, a z niektórych z nich warto w ogóle zrezygnować.

Czasami bywa też tak, iż osoby piszące życiorys używają ogólników, szafują nazwami firm i stanowisk, ale tak do końca po przeczytaniu danego CV nie wiadomo, czym dana osoba się rzeczywiście zajmowała, jakie umiejętności nabyła, w czym ma największe doświadczenie.

Chaos

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby CV było przejrzyste, zrozumiałe, miało uporządkowany układ graficzny. Należy pamiętać także o odpowiedniej chronologii: najpierw wymieniamy miejsca pracy, w których ostatnio pracowaliśmy, a na samym końcu te, w których zaczynaliśmy karierę. Należy tez pamiętać o doborze odpowiedniej czcionki, zrezygnowaniu z niepotrzebnych „ozdobników” (chyba że kandydujemy na bardzo kreatywne stanowisko, np. grafika komputerowego).

Jeżeli decydujemy się na załączenie zdjęcia, pamiętajmy, że ono zwraca uwagę w pierwszej kolejności. Nie powinno być zbyt frywolne lub osobiste. Wpisując w CV dane kontaktowe, pamiętajmy o profesjonalnym adresie e-mailowym. Lepiej zrezygnować z loginu "truskaweczka" czy "terminator".

CV, jak na wizytówkę przystało, powinno być starannie wykonane i świadczyć jak najlepiej o właścicielu. Stąd też niedopuszczalne są błędy ortograficzne czy interpunkcyjne. Warto poświęcić więcej czasu na jego konstrukcję, aby mieć pewność, że w pełni odzwierciedla ono nasze umiejętności.

ip

fot. pexels

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama