zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Odliczenia od podatku przy rozliczeniach PIT-37

piątek, 29-12-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Już niedługo każdy podatnik przystąpi do pracy nad swoim indywidualnym PIT. Zanim rozpoczniemy pracę, warto zgromadzić pełną dokumentację, która pozwoli bez problemu wypełnić PIT 2018. Poza tym dokumenty te stanowić będą odpowiedni dowód wprowadzanych danych, który należy zachować przez wskazany w ustawie okres (najczęściej 5 lat) w celu ewentualnego podparcia przesłanych do organu podatkowego informacji. Bez względu na formę wypełniania obowiązku deklaracyjnego (tradycyjnie, czy PIT przez internet) warto przyjrzeć się obecnie obowiązującym odliczeniom podatkowym, które pozwolą zmniejszych zobowiązanie wobec fiskusa.

Odliczenia od podatku przy rozliczeniach PIT-37

Zasady podstawowe – rodzaje odliczeń od podatku

Należy odróżnić kwoty, które możemy odliczyć od dochodu oraz te, które można odliczyć bezpośrednio od podatku. W ramach PIT-37 funkcjonują trzy główne i podstawowe odliczenia od podatku, do których należy: ulga prorodzinna, odliczone składki zdrowotne odprowadzone do ZUS oraz ulga abolicyjna w przypadku pracy za granicą. Aby z nich skorzystać, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Żeby nie narazić się na odpowiedzialność prawną zawsze należy sprawdzić, czy przepisy pozwalają nam uwzględnić odliczenia.

Faktycznie zapłacone składki zdrowotne

Odliczeniu można poddać wysokość faktycznie zapłaconych składek, nie więcej jednak niż 7,75% podstawy jej wymiaru. Dotyczy to:

 

  • składek faktycznie zapłaconych w roku podatkowym,

  • zapłaconych ze środków podatnika,

  • przeznaczonych na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących.

Zgodnie z przepisami Polski lub państw członkowskich Unii Europejskiej (umowy międzynarodowe mogą rozszerzać katalog krajów na inne np. Islandię czy Norwegię).

Aby w praktyce skorzystać z odliczenia, należy przeanalizować otrzymany od pracodawcy PIT-11, w którym te wszystkie kwoty powinny się znajdować (https://www.e-pity.pl/dostalem-otrzymalem-pit11-co-dalej-jak-rozliczyc-pit-11/). Później wystarczy w odpowiedni sposób wypełnić swój PIT (np. PIT przez internet) uwzględniając odliczenia.

Ulga prorodzinna, wspieranie rodziny

Ulga prorodzinna zgodnie z najnowszymi zmianami w przepisach zależy od kilku czynników (nie jest stała). Po pierwsze od liczby posiadanych dzieci, a po drugie od dochodów rodziny. Została ona określona kwotą miesięczną wsparcia, umożliwiając korzystanie z niej aż do momentu uzyskania przez dziecko prawnej samodzielności (czyli momentu, kiedy ulga rodzicom już nie przysługuje – tutaj ukończenia 18 lat, lub 25 lat w przypadku pobierania nauki).

Z założenia jest to dla pierwszego i drugiego dziecka 92,67 zł miesięcznie, dla trzeciego 166,67 zł, i 225 zł dla czwartego i kolejnego. Kwota ulg została również uzależniona od kryterium dochodowego rodziny (w związku małżeńskim do 112 000 zł lub 56 000 poza nim z określonymi wyjątkami dotyczącymi rodziców samotnych).

Ulga abolicyjna

Jest to możliwość odzyskania części podatków związanych z pracą za granicą. Odliczenie przysługuje podatnikom, którzy wracają do kraju. Mają oni prawo odjąć od podatku kwotę odpowiadającą różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego, a kwotą podatku obliczonego od ww. dochodów według zasad określonych w art. 27 ust. 8 ustawy PIT (tzw. metoda wyłączenia z progresją) pomniejszoną o kwoty składek na ubezpieczenie społeczne.

 Artykuł Zewnętrzny

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

FB dlaMaturzysty.pl reklama