zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Prawda czy fałsz? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące pracy w branży IT

wtorek, 10-07-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


Na najbardziej nurtujące pytania dotyczące branży IT odpowiada Beata Ocetkiewicz, Recruitment Director z Altimi - wrocławskiego software house’u.

branża ITCzy to prawda, że programiści to zwykle przemądrzali introwertycy?

Beata Ocetkiewicz: Freak zatopiony w cyfrowym świecie, który nie ma kontaktu ze światem? Taki obrazek działa na wyobraźnię, ale to oczywiście stereotyp. Wszystko zależy od człowieka. Dla wielu informatyków hobby jest uprawianie sportu – od biegania, przez wspinaczkę, po judo – a nie komputery czy Internet. Znam też jednego, który realizuje się grając na organach, inny jest doskonałym basistą. Zupełnie nie wiem skąd wzięło się postrzeganie informatyków jako osób z innej planety (śmiech). Być może dlatego, że dla większości ludzi niezwiązanych z branżą IT, komputery i to, co się za nimi kryje jest tzw. „czarną magią”. Ale to akurat po części prawda – wiedza potrzebna do pełnienia tego zawodu nie należy do najłatwiejszych.

Panuje przekonanie, że informatycy to dziś królowie rynku pracy: zarabiają bardzo dużo, dyktują warunki i są najbardziej rozchwytywani.

B.O.: Na pewno faktem jest, że zapotrzebowanie na specjalistów IT jest duże i stale rośnie. Jednak, wbrew pozorom, ta branża jest taka jak każda inna. Specjaliści z doświadczeniem rzeczywiście mogą tu liczyć na wysokie zarobki, jednak na starcie kariery zawodowej sytuacja wygląda inaczej. Młody informatyk ma przed sobą otwartych wiele ciekawych ścieżek, ale najpierw musi się sprawdzić i zdobyć pewne doświadczenie. Niemniej jednak warto szukać przyszłościowych specjalizacji. Podsumowując – prawdą jest, że informatycy z reguły nie mają kłopotów ze znalezieniem pracy, nawet jeszcze w trakcie studiów.

A czy trzeba ukończyć studia informatyczne, żeby pracować w branży IT?

B.O.:  Tu liczą się przede wszystkim talent i umiejętności. Dlatego dyplom ukończenia studiów informatycznych nie jest kluczowy, nieraz wystarczą np. kursy specjalistyczne. Dla informatyków kluczowe są trzy cechy: logiczne myślenie, zdolność przetwarzania góry danych w informacje, a także pasja do rozwiązywania problemów. Programiści tworzą dziś aplikacje, których używa się w bankach, transporcie, w branży turystycznej czy w sklepach. Korzystamy z nich na co dzień, już chyba we wszystkich obszarach życia.     

Fakt czy mit: w branży można spotkać jedynie mężczyzn.

B.O.:  Tak było może 30 lat temu, w przypadku IT to już właściwie prehistoria. To na pewno nie jest już stereotypowo „męska branża”, chociaż faktycznie nadal pracuje w niej wyraźnie więcej mężczyzn niż kobiet. Fundacja Carrots, wspierająca kobiety w branży IT, opublikowała w maju ciekawy raport. Wynika z niego, że w zespołach projektowych, do których należą kobiety, jest średnio trzy razy więcej mężczyzn. To w pewnym sensie potwierdza szacunki, zgodnie z którymi w branży IT pracuje dziś 25-30% kobiet. Ale te proporcje zmieniają się na naszych oczach. W tym roku akademickim informatykę studiuje w Polsce ponad 11 tys. kobiet, aż o 11,6% więcej niż przed rokiem.

Utarło się też, że informatyk ma nudną pracę: ciągle tylko przy biurku i przy komputerze.

B.O.: To tak, jakby powiedzieć, że kierowca rajdowy albo wyścigowy ma nudną pracę, bo przecież ciągle siedzi w samochodzie i tylko jeździ. Dla informatyka komputer jest narzędziem. Jego praca to dziś kreatywne wyzwania różnego rodzaju, poznaje różne dziedziny życia i branże. Ciekawe projekty potrafią dawać ogromną satysfakcję. To nie przypadek, że dla wielu informatyków kluczowe przy wyborze pracodawcy jest właśnie to, nad czym będą pracować i przy pomocy jakich technologii. I jeszcze jedno: informatycy pracują dziś w niezwykle kreatywnym, często międzynarodowym środowisku, mają możliwość realizacji projektów, które zmieniają współczesny świat. 

ip/KG

źródło: Altimi

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama