zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Przyjęto projekt ustawy o systemie monitorowania karier absolwentów szkół ponadpodstawowych

czwartek, 04-02-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Rada ministrów przyjęła projekt ustawy opisującej system monitorowania karier absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ma on stanowić pomoc dla szkół i pracodawców w dopasowywaniu się do zmian społeczno-ekonomicznych. Dzięki temu młodzi ludzie będą mieli dostęp do edukacji dostosowanej do aktualnej sytuacji i potrzeb rynku pracy.

Zobacz też: Idziesz na studia? Odpowiedz sobie najpierw na te 3 pytania!

Młoda elegancka dziewczyna w pracy przed komputerem

W skrócie:

  • System monitorowania karier absolwentów szkół ponadpodstawowych ma dać młodym ludziom w dostęp do odpowiedniej ścieżki edukacyjnej.
  • Projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów bazuje na analogicznych przepisach, umożliwiających monitorowanie karier absolwentów szkół wyższych.
  • Dostęp do tych informacji może umożliwić reagowanie szkołom i pracodawcom na zmiany na rynku pracy i jego potrzeby.

Monitorowanie karier absolwentów a plany zawodowe

Planowanie swojej ścieżki kariery to nie lada wyzwanie, zwłaszcza że najczęściej odbywa się, wtedy kiedy jesteśmy jeszcze młodzi. Często brakuje nam wtedy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, by podjąć w pełni odpowiedzialną i świadomą decyzję. Jednocześnie, wybór studiów czy szkoły ponadpodstawowej często może zdecydować o wielu rzeczach, jakie czekają nas w przyszłości.

Nie do końca trafiona ścieżka edukacji to oczywiście żaden wyrok, jednak dostęp do odpowiednich możliwości może okazać się kluczowy przy podjęciu decyzji, dzięki której unikniemy niepotrzebnych problemów. Dlatego też tak ważny jest dostęp do odpowiedniej wiedzy dla szkół, by mogły odpowiednio przygotować swoją ofertę kształcenia.

Zobacz też: Zdalne podnoszenie kwalifikacji w CV.

Projekt ustawy o systemie monitorowania karier absolwentów szkół ponadpodstawowych

2 lutego 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, zakładającej wprowadzenie systemu monitorowania karier absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ma to być odpowiedź na lukę informacyjną, której załatanie ma m.in. pomóc w lepszym prognozowaniu zapotrzebowania na konkretne kwalifikacje i zawody. Dzięki temu polskie szkolnictwo będzie mogło lepiej odpowiadać na potrzeby rynku pracy i zmiany społeczno-gospodarcze. Pracodawcy zaś, dzięki znajomości tych okoliczności, będą mogli odpowiednio dopasowywać swoją politykę zatrudnienia.

Przepisy pozwalające na rozpoczęcie monitoringu bazują w dużej mierze na analogicznym rozwiązaniu, stworzonym w kontekście absolwentów szkół wyższych.

Środki UE związane z edukacją w latach 2021-2027

Wprowadzenie wyżej opisanego monitoringu związane jest z jednym z wymogów, stawianych przez Unię Europejską. Dotyczy pozyskania środków na edukację w ramach perspektywy finansowej UE 2021-2027.

Pełen komunikat opisujący m.in. źródła, z których pozyskiwane będą dane o absolwentach, znajdziecie na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/system-monitorowania-karier-absolwentow-szkol-ponadpodstawowych-projekt-ustawy-przyjety-przez-rade-ministrow

KSK

fot. Andrea Piacquadio z Pexels

Źródło: gov.pl/web/edukacja-i-nauka

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama