zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

W 2014 roku młodzi będą połową bezrobotnych?

piątek, 27-12-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Jeżeli sytuacja gospodarcza w Polsce nie ulegnie poprawie, to już w nadchodzącym roku bezrobocie przekroczy 14%, z czego połowę ludzi pozostających bez zatrudnienia stanowić będą młodzi.

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami opublikowało statystyki, z których wynika, że w 2013 roku bezrobocie w Polsce wyniosło 13,6%, wartość ta może jednak wkrótce wzrosnąć. Przyczyny? Niekorzystne uwarunkowania gospodarcze, duża liczba osób wchodzących na rynek pracy,niski przyrost PKB i nakładów inwestycyjnych, zwolnienia grupowe oraz nowe regulacje dotyczące umów. Kto najbardziej na tym ucierpi? Niestety młodzież najkrócej związana z rynkiem pracy.

W przewidywaniach PSZK osoby do 24. roku życia będą stanowiły ok. 19,2 proc. wszystkich bezrobotnych, natomiast osoby w przedziale wiekowym 25-34 lata - aż 29,5 proc. Oznacza to, że niemal połowa wszystkich bezrobotnych w 2014 roku nie ukończy jeszcze 34. roku życia! Nieciekawa sytuacja na rynku pracy dotyczy całej Unii Europejskiej, która na walkę z bezrobociem wśród najmłodszej grupy wiekowej zamierza przeznaczyć 8 mld euro. Pomoc dla młodych ma się przejawiać w udzielaniu im pożyczek na preferencyjnych warunkach, czasowych dopłatach do pensji i staży oraz wprowadzaniu programów wspierających rozpoczęcie kariery.

Eksperci PSZK wskazują, że wysokie bezrobocie wśród młodych jest szczególnie niebezpieczne w sytuacji niżu demograficznego, bo może wpłynąć jeszcze bardziej niekorzystnie na wzrost emigracji zarobkowej. Młodzi bez pracy nie będą także zakładać rodzin. - Młodzi będą płynnie przechodzić z systemu edukacyjnego na rynek pracy tylko wtedy, gdy pracodawcy zaangażują się w praktyczną edukację pokolenia. Dobre programy stażowe pozwolą młodzieży zdobyć odpowiednie doświadczenie na początku profesjonalnej drogi - kończą eksperci PSZK.

JUR/forbes.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama