zmień miasto
Jesteś tutaj:
  • dlaStudenta.pl
  • »
  • Kariera i Praca
  • »
  • Studencie, jak sprzedać swoje umiejętności na rozmowie kwalifikacyjnej? Sprawdź 3 porady, które przybliżą Cię do otrzymania pracy!
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Studencie, jak sprzedać swoje umiejętności na rozmowie kwalifikacyjnej? Sprawdź 3 porady, które przybliżą Cię do otrzymania pracy!

środa, 17-05-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Wysłałeś kilka CV i otrzymałeś właśnie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Zastanawiasz się jak się przygotować do tego wyzwania? I co takiego powiedzieć,gdy jesteś na początku swojej ścieżki zawodowej i nie wiesz czym możesz się pochwalić?


W tym artykule pokażę Ci, które obszary poruszane na rozmowie kwalifikacyjnej są najistotniejsze. Przedstawię Ci informacje, na które musisz zwrócić uwagę, aby zwiększyć Twoje szanse na pracę.

Żeby jednak dostać zaproszenie na rozmowę musisz najpierw zainteresować pracodawcę swoim CV! W tym artykule zobaczysz, jak napisać CV, które zapewni Ci zaproszenie na rozmowę.

 

          1. Czy praktyki, staże i prace dorywcze to Twoje zalety?

Doświadczenie zawodowe to główny temat do analizy na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego przygotuj sobie szczegółowy opis obowiązków, które wykonywałeś podczas praktyk, staży czy też prac dorywczych.

Na czym powinieneś się skupić? Przede wszystkim na tych zadaniach, które pomogły Ci zdobyć kompetencje przydatne pod kątem stanowiska, na które aplikujesz.

Pamiętaj, że szczególnie istotne są Twoje osiągnięcia zawodowe. To informacje, które mogą wyróżnić Cię na tle pozostałych kandydatów.

Odpowiedz sobie na pytania typu:

● Czy w jakiś sposób udało mi się wpłynąć na zwiększenie przychodów firmy?

● Czy wprowadziłem jakieś oszczędności w budżecie organizacji?

● Czy znalazłem metodę na automatyzację procesu, która zwiększyła moją efektywność?

Jeśli podczas rozmowy przekażesz przykładowe sukcesy, jak:

● Poprzez pozyskanie 2 kluczowych klientów dla organizacji, zwiększyłem sprzedaż o 10% w skali miesiąca.

● Dzięki wynegocjowaniu lepszych stawek z dostawcą usług telekomunikacyjnych wprowadziłem 5% oszczędności w miesięcznym budżecie firmy.

● Zautomatyzowałem proces generowania raportu dziennego w MS Excel, co pozwoliło mi zaoszczędzić 15% czasu w ciągu dnia pracy.

Na pewno zwiększysz zainteresowanie swoją osobą i pokażesz pracodawcy, dlaczego warto Cię zatrudnić.

          2. Jakie znaczenie ma edukacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli jesteś w trakcie studiów i nie masz jeszcze zbyt wielu doświadczeń zawodowych, to edukacja staje się istotnym elementem rozmowy. Warto, abyś podkreślił kierunek realizowanych studiów, jak również specjalizację, jeśli jest ona powiązana ze stanowiskiem.

Pamiętaj, żeby pokazać, czego nauczyłeś się podczas studiów oraz jakie dokładnie realizowałeś przedmioty.

Ważnym aspektem może być również tytuł pracy dyplomowej, zarówno studiów już ukończonych, jak i dopiero planowanej obrony. Jednak wspomnij o tym jedynie, gdy tytuł pracy ma znaczenie dla stanowiska, na które aplikowałeś.

Dla przykładu - jeśli studiowałeś Mechanikę i Budowę Maszyn i aplikujesz na stanowisko przedstawiciela handlowego w branży motoryzacyjnej to wspomnij o tytule pracy dyplomowej typu: “Nowoczesne technologie wykorzystywane przy budowie silników samochodowych”.

W ten sposób możesz podkreślić swoje zainteresowanie daną tematyką oraz chęć rozwoju w tym obszarze.

            3.  O czym jeszcze wspomnieć na spotkaniu bezpośrednim?

Poza edukacją przedstaw swoje kursy, szkolenia i certyfikaty. Wszystkie te, które są istotne pod kątem stanowiska, o które się starasz. Pokaż, że działałeś w wolnym czasie od zajęć, aby zwiększać swoją wiedzę i kompetencje.

Niezwykle istotne na wielu stanowiskach są języki obce. Przygotuj się do możliwości ich zweryfikowania przez pracodawcę podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przećwicz przed spotkaniem scenki rozmowy w języku, który może być wykorzystywany w codziennej pracy.

Pamiętaj, aby Twój rozmówca poznał Twoją motywację do podjęcia pracy w jego firmie. Zapoznaj się przed spotkaniem ze szczegółami zawartymi w ogłoszeniu. Zwracaj uwagę na słowa klucze przedstawione w sekcji „zakres obowiązków”

np. tworzenie raportów w MS Excel, aktywna sprzedaż produktów lub zapewnienie wysokiej jakości obsługi klienta)

i „wymagania” np. 1 rok doświadczenia w obsłudze klienta, zaawansowana znajomość MS Excel, znajomość technik sprzedaży.

W ten sposób odniesiesz się precyzyjnie do oczekiwań pracodawcy.

Jednocześnie pokażesz swoje zalety oraz przedstawisz się jako idealny kandydat, spełniający wyznaczone wymagania.

Jeśli udało Ci się przejść przez pierwszy etap selekcji CV i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to połowa sukcesu za Tobą. Teraz przygotuj się odpowiednio do spotkania i dowiedz się wszystkiego o firmie i swoim potencjalnym stanowisku. Pokaż swoje zainteresowanie daną ofertą pracy, a otrzymanie propozycji zatrudnienia będzie dla Ciebie prostym zadaniem.

Jak wyglądały Twoje pierwsze rozmowy kwalifikacyjne? Czy masz sprawdzone metody na skuteczną prezentację swoich umiejętności? Podziel się, proszę ze mną swoimi doświadczeniami w komentarzu.

Nazywam się Maciej Czerwonka i jestem Szefem Działu Konsultantów Kariery w Interviewme. Nasza aplikacja pozwoli Ci stworzyć CV w 5 minut. Swoim doświadczeniem z agencji rekrutacyjnych i wewnętrznego HR sprawiam, że rekruterzy i headhunterzy zawieszą oko na Twoim CV. W wolnych chwilach pasjonuję się kulturystyką i zdrowym odżywianiem.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama