zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak przetrwać w miejskiej dżungli? Poradnik bezpieczeństwa w dużym mieście [WIDEO]

wtorek, 26-09-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Tylko współpraca między pokoleniami i wspólne zapobieganie potencjalnym, niebezpiecznym sytuacjom może pomóc nam czuć się bezpiecznie w dużym mieście - wynika z warsztatów „Jak przetrwać w miejskiej dżungli” przeprowadzonych przez Fundację Wspierania Rozwoju Realia Kariery. Wspólny projekt dla seniorów i młodych był współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jak więc czuć się bezpiecznie w miejskiej dżungli?

Miejska Dżungla


Zapraszamy do obejrzenia specjalnego poradnika na naszym kanale Youtube:Na ulicy staraj się przewidywać, co się może wydarzyć
Przed wyjściem z domu zabierz małą kwotę gotówki, a jeśli już musisz większą, nie idź samemu do banku czy na zakupy - poproś kogoś bliskiego o towarzystwo. Zabierz potrzebne leki i kartkę z informacjami o chorobach – ułatwi to lekarzowi ewentualną pomoc. Poinformuj bliskich, dokąd idziesz i kiedy wrócisz. Zaprogramuj w telefonie numery alarmowe w funkcji „szybkiego wybierania”. Ubierz się tak, aby nie zwracać na siebie zbyt dużej uwagi. Telefon komórkowy noś dobrze schowany (nie w plecaku, ani w torebce).

Bezpieczeństwo na ulicy
Jeśli nie czujesz się bezpiecznie, odejdź od potencjalnego zagrożenia. Chodź w oświetlonych i ruchliwych miejscach. Jeśli już musisz iść nocą, weź ze sobą kogoś bliskiego. Nigdy nie lekceważ potencjalnego zagrożenia – lepiej 10 razy nadrobić trochę drogi niż raz zostać napadniętym. Jeżeli ktoś idzie za Tobą, zmień kierunek lub zwolnij. Dojdź do miejsca, gdzie jest więcej ludzi.

Bądź bezpieczny w domu
Zawsze zamykaj drzwi wejściowe, najlepiej na dwa zamki. Kiedy pukają niezapowiedziani goście, pytaj, kto to. Legitymuj przedstawicieli gazowni, spółdzielni, czy innych urzędów. W razie jakichkolwiek wątpliwości zweryfikuj telefonicznie, czy taka wizyta była planowana. Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę, dokładnie ją przeczytaj. Nie musisz się nigdzie spieszyć. Bądź ostrożny przy wszelkiego rodzaju telefonach od dawno
niewidzianego wnuczka. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poinformuj o tym policję.

A jeśli coś się już stanie…
Kiedy zdarzy się, że zostaniemy napadnięci, wobec napastnika posiadającego broń lub niebezpieczne narzędzie nie stawiaj czynnego oporu - wykonuj jego polecenia. Telefonu użyj dopiero wtedy, gdy sprawcy będą się oddalać. Zadzwoń na policję. Postaraj się też zapamiętać jak najwięcej szczegółów ze zdarzenia, mogą mieć one znaczenie w zidentyfikowaniu sprawców (rysopis, znaki szczególne, słownictwo, itp.). Gdyby byli świadkowie, poproś ich o pozostanie w celu złożenia zeznań – może zauważyli coś ważnego. Koniecznie poinformuj swoich bliskich o zdarzeniu i poczekaj w bezpiecznym miejscu na przyjazd policji.

Artykuł Partnera

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama