zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak zdobyć doświadczenie przed pierwszą pracą?

środa, 23-11-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Poszukiwania pierwszej pracy potrafią przyprawić o zawroty głowy. Bardzo często pracodawcy odrzucają kandydatów, ponieważ nie posiadają oni odpowiedniego doświadczenia. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na zatrudnienie w mniej wymagających i niekoniecznie satysfakcjonujących zawodach. Istnieją jednak sposoby, aby szybciej wzbogacić swoje portfolio i tym samym zwiększyć szansę na otrzymanie wymarzonej posady. Jak to zrobić?

Zobacz też: Mobbing w pracy - czym jest i jak reagować?

Jak zdobyć doświadczenie przed pierwszą pracąPierwszy krok? Wybranie ścieżki zawodowej

Na początku drogi zawodowej warto posiadać już, chociażby minimalne doświadczenie. Rzadko się bowiem zdarza, że pracodawcy zatrudniają w swoich firmach kogoś, kto kompletnie nie ma pojęcia o danym stanowisku. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, żeby mieć w swoim zespole najlepszych i najbardziej doświadczonych specjalistów. Poza tym czas to pieniądz więc, zamiast spędzać godziny na bezowocnych poszukiwaniach, dobrze jest najpierw nabrać trochę praktyki. Przede wszystkim należałoby zastanowić się nad własnymi umiejętnościami, predyspozycjami i zainteresowaniami, a następnie w oparciu o te informacje wybrać odpowiednią dla siebie ścieżkę zawodową. Dopiero wtedy, mając już jasno określony cel, można rozpocząć przygotowania do pracy na określonym stanowisku.

Kursy i szkolenia

Współcześnie ogromną popularnością cieszą się różnego rodzaju kursy i szkolenia. I trudno się temu dziwić. Każdy, kto chce nieustannie rozwijać się w danej dziedzinie, powinien regularnie brać w nich udział. Co istotne, nie trzeba wcale wydawać z tego powodu całego majątku, ponieważ istnieje wiele instytucji, które chętnie prowadzą darmowe zajęcia. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że część z nich odbywa się zdalnie w formie nagranych wcześniej wykładów i dołączonych do nich ćwiczeń oraz testów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nie tylko zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz pieniędzy na dojazdy, ale również ukończyć kurs czy szkolenie we własnym tempie.

Praktyki i staże

Podczas studiów i wcześniejszej edukacji wiele osób otrzymuje regularne wsparcie finansowe od rodziców, a także od różnego rodzaju instytucji w formie stypendium. Dzięki temu można pozwolić sobie na podjęcie darmowych praktyk oraz staży. Zawsze warto skorzystać z takiej możliwości i wcześniej rozpocząć pracę na wybranym stanowisku, aby przekonać się, czy rzeczywiście jest to odpowiednie miejsce. Poza tym jest to doskonała okazja do tego, żeby dowiedzieć się, jak funkcjonują konkretne przedsiębiorstwa i czego powinno się spodziewać podczas przyszłych rekrutacji. Oczywiście nie należy zapominać o tym, że jeśli w czasie odbywania praktyk lub stażu osiągnie się satysfakcjonujące wyniki, to po ich zakończeniu istnieje spora szansa na uzyskanie stałego zatrudnienia w danej firmie.

Samodzielna nauka

Nie da się ukryć, że droga do osiągnięcia sukcesu zawodowego jest nierzadko bardzo trudna i wymaga niezliczonych pokładów energii oraz zaangażowania. Przeglądając oferty pracy na wymarzone stanowisko, warto zwrócić szczególną uwagę na oczekiwania pracodawców. Czasami od kandydatów wymagana jest na przykład znajomość konkretnego programu graficznego lub pewnych procesów przy tworzeniu tekstów. W podobnych przypadkach nie trzeba koniecznie inwestować w drogie szkolenia, ponieważ takich umiejętności można z powodzeniem nauczyć się samodzielnie, nie wychodząc nawet z domu. Należy przy tym jednak pamiętać, aby korzystać tylko ze sprawdzonych i legalnych źródeł. Dobrym rozwiązaniem bez wątpienia jest sięgnięcie po książki branżowe oraz odwiedzenie stron internetowych lub filmików w serwisie YouTube poświęconych danym zagadnieniom.

WG

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama