zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy warto zostać opiekunem kolonijnym będąc studentem?

piątek, 11-12-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Praca jako opiekun kolonijny jest dobrą opcją na zarobek dla studentów, ponieważ jako osoby pełnoletnie możemy podjąć się opieki nad dziećmi, a jednocześnie jesteśmy w stanie być na tyle kreatywni, żeby zająć im czas w sposób atrakcyjny. Przy okazji organizowania dzieciom czasu, sami ciekawie go spędzamy, podróżujemy w interesujące miejsca i próbujemy nowych rzeczy. Zaletą jest dodatkowy zarobek, jednak nie są to duże kwoty, w porównaniu do ilości pracy i tego, jak jest odpowiedzialna. Ta praca nie koldiuje z zajęciami na studiach, ponieważ zazwyczaj kolonie odbywają się w czasie wakacji. Niektórym może sie wydawać, że ta praca jest jak urlop jednak jest to mylny wniosek. Nie możemy pozostawić dzieci z jednym opiekunem, ponieważ według prawa jedna osoba może mieć pod opieką określoną liczbę podopiecznych. Opiekun musi przejść kurs zanim podejmie sie tej pracy.

opiekunka dzieci

Praca opiekuna kolonijnego okiem studenta

Jako studentka pierwszego roku, jeździłam na kolonie z dziećmi z ubogich rodzin, więc te wakacje to był jedyny moment w roku, gdy odpoczywały poza domem. Świadomość, że można im pomóc jest bardzo satysfakcjonująca. Animatorzy posiadają opiekę prawną nad małoletnim, więc jeśli dziecku się coś stanie, wobec opiekuna są wyciągane poważne konsekwencje Zanim ktoś podejmie się tej pracy powinien mieć pewność, że będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo podopiecznym. Osoba, która nie lubi dzieci nie powinna brać pod uwagę tej pracy, dzieci biorą przykład z opiekunów i naśladują ich zachowania. Nawiązują z opiekunami więź, więc należy wobec nich być bardzo empatycznym, aby nikogo nie skrzywdzić. Można mieć z uczestnikami koleżeńską relację, jednak trzeba przemyśleć czy w danym przypadku można ją nawiązac, ponieważ kluczem jest posiadanie autorytetu, bez tego grupa nie będzie działała prawidłowo. Warto pamiętać, aby traktować uczestników jednakowo. Nie powinno być sytuacji gdy jednej osobie czegoś zabronimy, a innej na to pozwolimy.

Opieka nad grupą dzieci wymaga wiele odpowiedzialności, ponieważ opiekun powinien być cały czas skupiony na tym co o się dzieje z dziećmi, aby móc zareagować, kiedy sytuacja będzie tego wymagała. Należy być bardzo spostrzegawczym i w pewien sposób przewidywać co może się wydarzyć. Ta praca wymaga dużo cierpliwości, grupa dzieci z różnych domów i środowisk sprawia, że należy bardzo się dostosować, zachowując przyjęte zasady. Warto nauczyć sie odpowiednich reakcji, aby reagować ze spokojem, a jednocześnie być skutecznym w działaniu. Dzieci czasami są nieposłuszne, nie chcą jeść, spać i wykonywać poleceń opiekunów. Często kiedy jedno dziecko się zbuntuje reszta dzieci również zaczyna sprawiać problemy.

Jak wygląda praca opiekuna?

Opiekunowie rano muszą dopilnować, aby dzieci wstały i sprawdzać czy zrobiły poranną toaletę i się ubrały. Następnie należy dopilnować, aby każdy znalazł się na śniadaniu oraz aby każdy coś zjadł. Dotyczy to wszystkich posiłków. Przed każdym wyjściem  trzeba zobaczyć czy dziecko jest odpowiednio ubrane oraz czy zabrało wszystkie niezbędne rzeczy. Podczas wyjścia opiekunowie szczególnie muszą uważać, aby nikt się nie oddzielił od grupy. W czasie wyjść nad dziećmi panuje wiele niebezpieczeństw. Szczególnie charakterystyczne są wyjścia na plażę oraz w góry. Ostrożność wtedy powinna być szczególna oraz przygotowanie do takich wyjść. Wieczorem każde dziecko należy dopilnować, aby zadbało o siebie. Bywa, że trwa to bardzo długo tak jak usypianie. Dzieci rozbudzają siebie siebie nawzajem, a opiekunowie mogą iść do swoich pokoi dopiero jak wszystkie dzieci zasną.

Ta praca jest bardzo atrakcyjna i ciekawa,ale również bardzo wymagająca. Mogę ją polecić każdemu kogo interesuje praca z dziećmi oraz ma powyższe cechy.

Karolina Klińska

fot. pixabay.com/pasja1000

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama