zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Kłamstwa w ogłoszeniach o pracę - na co uważać przy poszukiwaniu zatrudnienia?

piątek, 21-10-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Często mówi się o kłamstwach stosowanych w CV bądź na rozmowie rekrutacyjnej. Tłumaczy się takie zachowanie tym, że każdy chce pokazać się z jak najlepszej strony, aby zdobyć posadę. Okazuje się, że nie tylko kandydaci posuwają się do kłamstw. W ofertach pracy również można spotkać się z takim zjawiskiem. Dlaczego pracodawcy kłamią i na co trzeba zwracać uwagę, aby nie dać się oszukać?

Zobacz też: Stres w pracy - jak sobie z nim radzić?

Kłamstwa w ogłoszeniach o pracę - na co uważać przy poszukiwaniu zatrudnienia?Dlaczego pracodawcy kłamią?

Przyczyną pojawienia się kłamstw w ogłoszeniach o pracę jest w zasadzie to samo, co w przypadku nieprawdy w CV. Firma chce zaprezentować się jak najlepiej, by zdobyć dużą ilość zgłoszeń rekrutacyjnych i finalnie zatrudnić specjalistów. Szczególnie zauważalne jest to w firmach, które dopiero pojawiły się na rynku i nie mają zbyt wiele do zaoferowania. Pracodawcy mijają się z prawdą również wtedy, gdy opinie o tym zakładzie pracy nie są pozytywne. Często zauważa się wymienianie zbyt wielu obowiązków na danym stanowisku, ponieważ osoby rekrutujące uważają, że osoba z wyższymi kompetencjami sprawdzi się lepiej.

Na co uważać w ogłoszeniach o pracę?

Jednym z najczęściej powtarzających się zwrotów w ogłoszeniach o pracę jest "dynamicznie rozwijająca się firma". Owszem, może być to powód rekrutacji, ale okazuje się, że najczęściej pracodawcy szukają nowych osób po to, aby zapełnić dziurę, która powstała po zwolnieniu się jednego lub kilku pracowników. Ze względu na to, że zdanie: "W związku z dynamicznym rozwojem naszej firmy…" brzmi kusząco, napływa więcej aplikacji. Natomiast, gdyby pracodawcy zdecydowaliby się na napisanie prawdy, ich ilość spadłaby o ponad połowę.

Kolejnym z chwytów w ogłoszeniach jest atrakcyjne wynagrodzenie. Warto zauważyć, że dla każdego kandydata ta atrakcyjna pensja jest inna. Niektórych usatysfakcjonuje najniższa stawka, a dla kolejnych będzie tylko małą częścią tego, czego oczekują. Bardzo często spotykamy się również z oferowaną możliwością rozwoju. Po rozpoczęciu pracy w wielu przypadkach okazuje się, że o żadnych szkoleniach czy kursach nie ma mowy. Warto więc sprawdzić, czy podano konkretną ścieżkę kariery lub dopytać o tę kwestię na rozmowie rekrutacyjnej.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@divinetechygirl/

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama