zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Nowy rok dla pracowników i pracodawców - co się zmieni w 2023 roku?

piątek, 30-12-2022 (00:00:00) | komentarze (3)


Już za dwa dni powitamy 2023 rok. Poprzedni nie dał nam odpocząć po pandemii - rozpoczęła się wojna w Ukrainie, inflacja w Polsce bije rekordy. W związku z tym w 2023 roku czekają nas zmiany. O czym muszą wiedzieć pracownicy i pracodawcy przed rozpoczęciem nowego okresu?

Zobacz też: Jak radzi sobie absolwent na rynku pracy?

Nowy rok dla pracowników i pracodawców - co się zmieni w 2023 roku?Dwie podwyżki wynagrodzenia

Inflacja w Polsce w listopadzie 2022 roku wyniosła 17,4%. Z tego powodu Rząd zadecydował o podwyżce płacy minimalnej od stycznia 2023 roku. Na tym jednak nie zakończą się zmiany. Wynagrodzenie podniesie się także w lipcu przyszłego roku. Pierwsza zmiana sprawi, że płaca będzie wynosiła 3490 złotych brutto, natomiast w lipcu 3600 złotych brutto. Na początku wzrośnie o 15,9%, a potem o 19,6%. W 2022 roku płaca minimalna wynosiła 3010 zł brutto.

Praca zdalna w Kodeksie pracy

W 2023 roku zostaną wprowadzone nowe przepisy, które będą regulowały pracę zdalną. Została ona dokładnie zdefiniowana jako praca poza siedzibą firmy, w miejscu uzgodnionym z pracodawcą. W Kodeksie pracy wyróżniono także pracę hybrydową oraz nakaz pracy zdalnej. Co do zasady pracownikowi nie będzie można odmówić pracy zdalnej, gdy:

  • ma dziecko do lat 4 - niezależnie czy jest w związku, czy jest samotnym rodzicem;
  • opiekuje się osobą z niepełnosprawnością;
  • jest w ciąży.

Więcej o regulacji pracy zdalnej w Kodeksie pracy pisaliśmy w tym artykule -> Praca zdalna w Kodeksie pracy - jakie regulacje przewidziano?

Kontrola trzeźwości pracowników

Nowe przepisy mówią, że pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy osoby, która ma stwierdzone stężenie alkoholu lub innej substancji odużającej we krwi. Jeśli pracodawca uzna to za konieczne, będzie mógł wezwać policję w celu skontrolowania trzeźwości.

Zmiany w urlopach

W Kodeksie pracy znajdzie się także dyrektywa work-life balance, czyli zmiany w urlopach rodzicielskich i urlopie ojcowskim. Pojawi się także bezpłatny urlop opiekuńczy. Urlop ojcowski będzie płatny w wysokości 70% do 12. miesiąca życia dziecka w wymiarze dwóch miesięcy. Urlop rodzicielski również zostanie wydłużony - 41 tygodni w przypadku jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Urlop opiekuńczy to nowa opcja do wykorzystania przez pracowników. Jest to 5 dni wolnych dla pracownika, któru musi zapewnić osobistą opiekę najbliższemu członkowi rodziny.

KD

fot. pexels

Źródło: tvn.24.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama