zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca tymczasowa - rozwiązanie awaryjne czy alternatywna ścieżka kariery?

wtorek, 25-10-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Praca tymczasowa u wielu osób wzbudza skojarzenia z dodatkowym zajęciem dla uczniów, studentów czy seniorów. Natomiast nowoczesne i elastyczne formy zatrudnienia zyskują w Polsce na znaczeniu, a pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników tymczasowych także na stanowiska specjalistyczne. Anna Wrześniak, Sale & Service Delivery Manager w People podpowiada, dlaczego szczególnie teraz warto rozważyć tę formę zatrudnienia oraz jakie korzyści może ona przynieść zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

Zobacz też: Krytyka w pracy - jak sobie z nią radzić?

Praca tymczasowa - rozwiązanie awaryjne czy alternatywna ścieżka kariery?Sposób na zmianę zawodu

Pośrednim efektem pandemii jest rosnące zainteresowanie pracą tymczasową ze strony osób poszukujących zatrudnienia. Anna Wrześniak zwraca uwagę, że ku tej formie zatrudnienia skłaniają się obecnie nawet ci, którzy dotychczas nigdy nie pracowali w ten sposób, natomiast do zmiany podejścia skłoniła ich obecna sytuacja i większe trudności ze znalezieniem pracy stałej pracy. W 2021 roku praca tymczasowa w niektórych branżach może stanowić atrakcyjne rozwiązanie, zarówno dla firm poszukujących pracowników, jak i dla kandydatów szukających pracy. Tych natomiast najwięcej pochodzi z sektora turystyki czy gastronomii. 

Pracownicy z branż najbardziej dotkniętych pandemią coraz częściej dostrzegają potrzebę zmiany zawodu czy poszerzenia swoich kompetencji. Nie chcą siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż sytuacja pandemiczna się ustabilizuje i będą mogli wrócić na swoje poprzednie stanowisko

– mówi Anna Wrześniak. Przykład mogą stanowić osoby dotychczas zatrudnione w liniach lotniczych. Teraz dość licznie aplikują one na stanowiska biurowe, gdzie wymogiem jest znajomość języków obcych. W sytuacji nagłej utraty pracy to właśnie praca tymczasowa daje szansę na pierwszy ruch w kierunku zmiany profilu zawodowego czy poznania nowej organizacji. Szczególnie, że również wśród pracodawców widać coraz większą skłonność do zatrudniania pracowników tymczasowych. Ich doświadczenie pokazuje bowiem, że to skuteczny sposób, by pozyskać zaangażowanych pracowników o unikalnych kompetencjach.

Nie tylko praca fizyczna

Na tymczasowe lub projektowe zatrudnianie pracowników administracyjnych, specjalistycznych czy biurowych decyduje się coraz więcej firm w Polsce.

W minionych miesiącach obserwowaliśmy rosnące zainteresowanie tą formą współpracy wśród pracodawców z obszaru finansów, usług dla biznesu, e-commerce, a także w marketingu czy w IT. To jeden z kilku kluczowych powodów, dla których ofertę pracy tymczasowej powinny rozważyć również osoby poszukujące stałego zatrudnienia. Taka współpraca daje możliwość zaprezentowania siebie, swojego doświadczenia, umiejętności i wiedzy w praktyce, a często otwiera też drogę do podpisania stałej umowy

– zdradza Anna Wrześniak. Szczególnie teraz warto otworzyć się na różne opcje i możliwości. 2020 rok pokazał, że w sytuacji kryzysu nawet etat nie daje gwarancji zatrudnienia, rynek natomiast zmienia się dynamicznie i taka elastyczność może przynieść korzyści obu stronom.

Jak znaleźć pracę tymczasową?

W związku z wydarzeniami, jakich byliśmy świadkami w minionym roku rynek pracy uległ poważnemu zachwianiu, a wraz z nim trudniejsze stało się znalezienie zatrudnienia. Niestety dobre CV już nie wystarcza, by szybko znaleźć nowego pracodawcę. Na pewno warto systematycznie przeglądać aktualne oferty na popularnych portalach i aplikować nawet, jeśli nie spełniamy 100% kryteriów. Dobrze jest też śledzić informacje w mediach, by być na bieżąco z sytuacją gospodarczą w kraju.

Na rynku pracy coraz większe znaczenie mają proaktywność, elastyczność i kreatywne podejście kandydata. Osoby poszukujące pracy często mają obawy przed skontaktowaniem się z rekruterem za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jednak warto pamiętać, że celem każdego specjalisty ds. rekrutacji jest znalezienie jak najlepszej osoby na dane stanowisko

– tłumaczy Anna Wrześniak. Dlatego jeśli mamy przekonanie, że nasza kandydatura może być dla pracodawcy interesująca, rekruter z pewnością z entuzjazmem zareaguje na taki kontakt, a w dodatku doceni naszą proaktywność. Dobrym pomysłem może być też nawiązanie kontaktu z agencjami, które specjalizują się w poszukiwaniu pracowników tymczasowych.

Z pojęciem pracy tymczasowej wiąże się sporo mitów. Takie oferty to na pewno dobre rozwiązanie dla osób w podbramkowej sytuacji, jednak warto pamiętać, że to też możliwość nawiązania współpracy z wymarzonym pracodawcą w sytuacji, kiedy nie poszukuje on aktualnie pracowników na pełen etat. Szczególnie, że wiele firm prowadzi w ramach takiej współpracy projekty oparte o typowo specjalistyczne stanowiska. Co więcej, w wielu przypadkach praca tymczasowa może być wykonywana również zdalnie, gdyż jest to uzależnione wyłącznie od charakterystyki danego stanowiska, nie zaś od formy zatrudnienia.

ip

fot. pexels.com/pl-pl/@shkrabaanthony/

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama