zmień miasto
Jesteś tutaj:
  • dlaStudenta.pl
  • »
  • Kariera i Praca
  • »
  • Rynek pracy a nowe technologie - jakie kwalifikacje są potrzebne do najbardziej rozchwytywanych zawodów w Polsce?
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Rynek pracy a nowe technologie - jakie kwalifikacje są potrzebne do najbardziej rozchwytywanych zawodów w Polsce?

czwartek, 06-02-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


W dobie nowych technologii powstało wiele nowych miejsc pracy. Nie bez powodu, o postępującej cyfryzacji i komputeryzacji, mówi się jako o 4 rewolucji przemysłowej. Zewsząd otaczają nas ekrany wyświetlające rozmaite treści i zautomatyzowane systemy, ułatwiające codzienne życie. Warto pamiętać, że za przygotowaniem tych materiałów stoją ludzie, którzy posiadają konkretne umiejętności. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie doprowadziło do powstania wielu nowych zawodów, które oprócz prestiżu niosą za sobą  wysokie wynagrodzenie. Sprawdzamy, jakie zawody są najbardziej intratne i jakie kwalifikacje są potrzebne, by je wykonywać.

Młoda kobieta przez komputerem

Grafika komputerowa

Na rynku można zaobserwować rosnące zapotrzebowanie na grafików komputerowych. Zaczynając pracę w tej branży, możemy liczyć na wynagrodzenie rzędu 2,5-3 tys. zł netto. W miarę zdobywanego doświadczenia oraz w zależności od rodzaju wykonywanej pracy - płaca wzrasta. W Polsce średnia pensja grafika komputerowego waha się od 3,3 tys. netto, do nawet 4,5-6 tys. zł dla najbardziej doświadczonych.

Przygotowując się do wykonywania zawodu grafika komputerowego warto zadbać o zdobycie wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin, inne umiejętności potrzebne są do tworzenia stron internetowych (np. znajomość stylów CSS), a inne przy tworzeniu materiałów do druku (np. znajomość zasad składu druku).

Kolejną specjalizacją, w której mogą rozwijać się graficy komputerowi jest grafika 3D, oprócz możliwości zatrudnienia w coraz prężniej rozwijającej się w Polsce branży gier wideo, mogą liczyć na wynagrodzenie nawet do 7 tys. zł. Bardziej skomplikowane projekty reklam czy filmów, również  wymagają wiedzy z zakresu technologii 3D oraz dodatkowych umiejętności, np. obsługi programów do montażu. Ścieżka możliwości rozwojowych dla grafików komputerowych jest szeroka i różnorodna, a co ważne dająca satysfakcję finansową.

Programowanie aplikacji internetowych i mobilnych

Jednym z rynków o największym potencjale jest rynek aplikacji mobilnych i internetowych.  Zewsząd docierają do nas informacje o ogromnym potencjale i wartości firm działających w tym obszarze, np. zakup przez Facebook’a Instagram’a za ok. 1 mld dolarów czy WhatsApp’a za 19 mld. Można zatem wnioskować, że branża ta ma ogromny potencjał – również finansowy. Podobny, indywidualny sukces, jest kwestią pomysłu, doświadczenia i ciężkiej pracy. Doświadczenie to można zdobyć zatrudniając się jako programista aplikacji mobilnych. Satysfakcję na tym stanowisku przynosi nie tylko sama praca, nowe umiejętności i rozwój ale również wynagrodzenie, które w tej branży dla początkujących oscylują w granicach ok. 4 tys. zł netto. Developer pracujący nad aplikacjami na Androida może zarabiać nawet 14 tys. zł, choć z pewnością jest to też związane z doświadczeniem  i stażem w danej firmie.

Aplikacje mobilne i internetowe są coraz bardziej popularne wśród użytkowników, co zmusza niemal każdą firmę do posiadania swojej "apki". Takie programy wymagają nie tylko stworzenia, ale też utrzymania, rozwoju i ciągłego naprawiania błędów, przez co specjaliści potrafiący obsługiwać takie systemy są bardzo cenieni. By odpowiednio funkcjonować w sieci, pracownik powinien mieć rozległą wiedzę na temat algorytmów, struktury internetu czy też języków HTML, CSS i PHP, na których opiera się większość serwisów. Takie umiejętności przydadzą się na stanowisku front-end developer, na którym  wynagrodzenie plasuje się w granicach 4,6–12 tys. zł brutto. Przy samym tworzeniu strony, cenna jest też wiedza dotycząca SEO/SEM i Content Management System, by projekt był odpowiednio zoptymalizowany pod pozycjonowanie w wyszukiwarkach i przystępny dla kolejnych osób z nim pracujących.

Programista Java

Java to popularny język programowania do pisania aplikacji biznesowych, znajdujący zastosowanie przy tworzeniu różnego rodzaju usług i stron internetowych. Nic więc dziwnego, że pracownicy znający sam język jak i jego możliwości, są często poszukiwani i dobrze wynagradzani. Zatrudnienie na stanowisku Java developer może zapewnić dochód na poziomie ok. 6-13 tys. zł netto.

Atutem wielu programistów Java jest też wiedza z zakresu testowania, która nie tylko pozwala przewidzieć i wyeliminować niektóre problemy na bardzo wczesnym etapie, ale też - zostać skutecznym testerem. Początkujący QA specialist może w Polsce liczyć na wynagrodzenie ok. 3,5 tys zł, ale wraz z doświadczeniem i wiedzą dotyczącą m.in. automatyzacji testów, zaczyna osiągać pułap na poziomie 5-12 tys. netto.

Programiści Java ze znajomością biblioteki Hibernate, interfejsu JDBC czy języka SQL, na którym opierają się relacyjne bazy danych, zatrudnieni na stanowisku database administrator osiągają dochody miesięczne na poziomie 7-12 tys. zł netto.

Jak zdobyć kwalifikacje?

Decydując się na rozpoczęcie kształcenia w jednym z w/w kierunków należy wziąć pod uwagę oczekiwania i wymagania przyszłych pracodawców. Jeśli nie możemy pochwalić się jeszcze doświadczeniem w danej dziedzinie, warto wykazać się umiejętnościami praktycznymi. Przy wyborze szkoły należy więc zapoznać się z programem i sposobem kształcenia, zastanowić się gdzie można zdobyć umiejętności praktyczne, a gdzie dużo uwagi zwraca się na zdobycie wiedzy teoretycznej. Ważny jest również czas kształcenia. Czy warto poświęcić 3-4 lata zanim podejmie się pracę, zacznie zdobywać doświadczenie – czy lepiej zdobyć te umiejętności w 1 rok i od razu zacząć zarabiać pieniądze na tym co rzeczywiście lubimy robić??? Warto zatem rozważyć możliwość kształcenia w szkole policealnej, gdzie już w 1 rok można zdobyć praktyczne umiejętności, które pozwolą na szybkie wejście na rynek pracy. Dobrym wyborem może okazać się TEB Edukacja, gdzie programy zawierają ponad 50% zajęć praktycznych i umiejętności absolwentów potwierdzone są certyfikatami. Sprawdźcie sami: https://teb.pl/oferta-edukacyjna/kierunek.

Artykuł partnera

fot. pexels.com

źródła: bankier.pl; wynagrodzenia.pl; pasja-informatyki.pl; pracuj.pl; tvn24.pl;

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama