zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Zaczynamy na siebie zarabiać

środa, 16-03-2011 (00:00:00) | komentarze (0)


Zaczynamy na siebie zarabiać

Podczas rozmowy rekrutacyjnej na pewno usłyszymy: „Jakie są Pani/ Pana oczekiwania finansowe?” Dlatego im lepiej będziemy rozumieli, co powoduje ruch na rynku płac, tym bardziej świadomie będziemy mogli negocjować z przyszłym pracodawcą nasze wynagrodzenie.

Z ekonomicznego punktu widzenia, praca jest jednym z produktów dostępnych na rynku. Jeśli zapotrzebowanie na dany produkt rośnie, a dodatkowo ten produkt jest „dobrem rzadkim” – rośnie również  jego cena. To samo dzieje się na rynku wynagrodzeń – firmy opierają swoją politykę wynagrodzeń o informacje zaczerpnięte z rynku.  Jeśli chcą przyciągnąć i zatrzymać dobrych pracowników, nie zdecydują się na płace niższe niż u konkurencji. Ale jest też i druga strona medalu:  mając na uwadze swój wynik ekonomiczny, firmy nie zamierzają niepotrzebnie przepłacać. Tak samo jak pracownikowi zależy na tym, aby jego zarobki były jak najwyższe, tak firmie zależy na tym, aby swój poziom wynagrodzeń dostosowywać w taki sposób, aby był zgodny z informacjami wysyłanymi przez rynek.

Ale skąd wiadomo, gdzie jest granica, której nie powinniśmy przekraczać? Skąd wiadomo, że inni na podobnych stanowiskach nie zarabiają więcej? W przeciwieństwie do cen produktów konsumpcyjnych, informacje o wysokości płac są poufne, w związku z czym dostęp do pełnej wiedzy o poziomie wynagrodzeń jest ograniczony.

Co pomaga firmie ustalić „wartość rynkową” danego stanowiska?

Uczestnicząc w badaniach rynku płac prowadzonych przez firmy konsultingowe, korporacje mają dostęp do informacji, na jakim poziomie kształtują się wynagrodzenia w firmach konkurencyjnych. Każdy z uczestników badania, jest proszony o przekazanie pełnej informacji o wynagrodzeniach, kwalifikacjach i zajmowanych stanowiskach swoich pracowników. Po otrzymaniu wyników od wszystkich uczestników badania, firma konsultingowa uśrednia wyniki i przesyła informacje zagregowane. Dostarczane raporty nie wskazują na poziom płac w poszczególnych firmach natomiast dostarczają informacji o średniej płacy na danym stanowisku.

Należy pamiętać, że firmy stale porównują wyniki takich raportów z własnymi poziomami płac i na tej podstawie kreują swoją politykę wynagrodzeń. 

A co może pomóc kandydatowi zwiększyć swoja „wartość rynkową”?

Na wysokość wynagrodzenia za pracę wpływa dostępność kandydatów (podaż pracy) posiadających poszukiwane  kwalifikacje (popyt na pracę).  To oznacza, iż im bardziej to co potrafisz jest unikalne i deficytowe na rynku, tym większe mogą być Twoje zarobki.  Prosty przykład: znajomość języka obcego nie jest już czynnikiem decydującym, gdyż takie umiejętności są obecnie bardzo powszechne na rynku pracy. Ale na przykład w branży finansowej stopień znajomości arkuszy kalkulacyjnych lub specyficznych instrumentów finansowych może zapewnić kandydatowi „przewagę nad konkurencją”.  Dlatego warto inwestować w uniwersalne umiejętności, z drugiej strony jednak poszerzać wiedzę specjalistyczną.  Twoją wartość na rynku podnosić będą też wszelkie doświadczenia,  gdzie choćby w ograniczonym, ale co istotne praktycznym, stopniu wykorzystasz zdobytą wiedzę teoretyczną: praktyki, staż, wolontariat, projekt zlecony.

Powodzenia

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama