zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Kariera za granicą dla studenta i nie tylko

piątek, 13-09-2013 (00:00:00) | komentarze (2)


W latach 2013-2015 polskie uczelnie wykształcą 1,3 mln absolwentów. Ilość ta jest imponująca, ale co za tym idzie będzie wielu młodych ludzi poszukujących pracy. Aby po zakończeniu studiów starać się o dobrą posadę nie wystarczy tylko zajmować się studiowaniem, ale także poszukiwaniem w międzyczasie zatrudnienia. Wiadomo, iż nie każdy kierunek pozwoli nam na podjęcie zajęcia zarobkowego na wysokim poziomie, natomiast warto spróbować podwyższać swoje kwalifikacje i budować doświadczenie zawodowe.

Stojąc na początku swojej kariery zawodowej i wybierając czy iść na studia, czy kształcić się w zawodzie, należy przemyśleć to, w jaki sposób widzimy swoją karierę. Największym wskaźnikiem zatrudnienia po zakończeniu nauki cieszą się kierunki ścisłe oraz techniczne. Z kierunków humanistycznych najlepszy wybór to lingwistyka oraz filologia, gdzie warto wybrać języki mniej popularne (holenderski, szwedzki, chiński).

Dobrym rozwiązaniem dla studentów jest wyjazd do pracy sezonowej, np. do Holandii. Nie tylko podreperuje to nasz budżet, ale także wzbogaci doświadczenie zawodowe oraz zapozna z językiem. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakie mamy kwalifikacje, czego oczekujemy i jakie są warunki na rynku pracy. Poszukiwania możemy zacząć od przeszukania Internetu, jeżeli oferty nie satysfakcjonują nas, warto zapytać się znajomych, którzy mają poprzecierane szlaki za granicą. Wybierając pośrednictwo pracy powinniśmy sprawdzić czy posiada odpowiedni certyfikat do rejestru agencji zatrudnienia. Nawet, jeśli studiujemy zupełnie inne kierunki, zawsze przyda nam się nowe doświadczenie podejmując prace w innej branży niż nas interesuje. Związane jest to z tym, iż zachodnie kraje poszukują przede wszystkim osób, które posiadają w ręku fach, osoby, które ukończyły studia wyższe niestety będą się musiały jakimś doświadczeniem wykazać.

Wybierając pracę za granicą, szczególną uwagę należy zwrócić na Holandię, której prognozy zatrudnienia dla Polaków to 250 tysięcy zatrudnionych na rok 2015. Pracodawcy cenią sobie polską solidność, pracowitość i zaangażowanie, dlatego zachęcają swoimi ofertami pracowników. Największym powodzeniem cieszą się branże gastronomiczne i hotelarskie. Częstymi pracami sezonowymi są te przy kwiatach, warzywach i owocach. Branża budowlana również poszukuje pracowników poza granicami Holandii wśród polaków. Także praca w opiece medycznej i nad starszymi osobami kusi swoją ofertą.

Holandia wybierana jest często przez młodych ludzi ze względu na to, iż wydaję się bardzo tolerancyjnym, przyjaznym krajem.

Staże i praktyki to także dobra opcja dla studentów. Jednak wybierając tą formę należy się spodziewać niewysokich zarobków i raczej finansowania całego przedsięwzięcia. Natomiast jest to opcja, która z pewnością przygotuje do wymarzonej pracy w przyszłości. Dobrym połączeniem jest podjęcie pracy wraz z nauką, przykładem tutaj mogą być tłumaczenia z języków obcych. Nie musimy nawet wyjeżdżać z kraju, aby taką prace podjąć.

Jeśli już wybraliśmy pracę marzeń czy to stałą, czy na wakacje, przeszliśmy etap rekrutacji i stoimy przed podpisaniem umowy to należy zweryfikować jej wszystkie ważne punkty tj.: termin zatrudnienia, okres rozliczeniowy, świadczenia socjalne, stawki, ubezpieczenie. W przypadku Holandii należy też dopilnować, aby pracodawca wyrobił unikalny nr podatkowy- Sofinummer na podstawie, którego można będzie się rozliczyć z fiskusem holenderskim. Należy dbać o to, aby pracodawca wysyłał nam miesięczne, bądź tygodniowe zestawienia płatności tzw. salarisy oraz na zakończenie pracy kartę podatkową – Jaaropgave.

Wracając do kraju z Holandii warto przemyśleć fakt rozliczenia się z holenderskim urzędem skarbowym (Belastingdienst), jest to szansa na dodatkowe pieniądze z kraju zatrudnienia. Pracodawcy zatrudniając pracownika nie wiedzą, jaki podatek ma być odprowadzony, w związku z czym jest on odprowadzany z nadwyżką. Posiadając Sofinummer, wszystkie karty podatkowe (Jaaropgave) oraz legalne zatrudnienie możesz starać się o zwrot nadpłaconego podatku z Holandii. Jeśli nie jesteś przekonany czy odzyskiwanie takiego podatku jest opłacalne, można skorzystać z szacunkowych kalkulatorów zwrotów umieszczonych w Internecie. Jeśli nie otrzymałeś Jaaropgave możesz skontaktować się z pracodawcą o wydanie takiego dokumentu, ponieważ jest to obowiązkiem pracodawcy, aby przekazać nam te dokumenty. W Internecie znajdziemy także firmy, które pomagają w odzyskiwaniu dokumentów i rozliczaniu podatków, jeżeli sami nie wiemy jak ugryźć ten temat. Salarisy również mogą być pomocne , jeżeli nie posiadamy żadnych innych zaświadczeń od pracodawcy. Deklaracje w urzędzie można składać także drogą elektroniczną. Zeznania podatkowe są rozpatrywane w urzędzie dopiero do marca. Jeśli deklaracja wpłynie do 31 marca urząd jest zobligowany wydać decyzje w przeciągu 3 miesięcy. Jeżeli złożymy dokumenty po tym czasie, a decyzja nie została wydana w przeciągu 3 miesięcy to urząd ma czas nawet do 3 lat na jej opracowanie.

Przeglądając wszystkie oferty i poszukując doświadczenia, zatrudnienia i pieniędzy warto zrobić rozeznanie, z jakich źródeł można skorzystać, aby wyjść korzystnie z każdego zagranicznego wyjazdu.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • Wykładowy język angielski [0]

    Zagraniczne m pomysłem staże są fajnym pomysłem, bo przede wszystkim jest szansa i na zdobycie praktyk i na szlifowanie języka. Można się też zastanowić nad wyborem studiów w języku angielskim, przykładowo w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu jest ciekawy kierunek - international business, na którym językiem wykładowym jest angielski.

    aśka, 2013-09-16, 16:26:55
  • praca [0]

    Rozpocznij współpracę z Fm Group Polska! Poszukuję osób chętnych do stworzenia własnej sieci konsumentów. Masz ogromną szansę dorobić lub stworzyć własny biznes. Nie szukam sprzedawców ale osób, które potrafią wykorzystać swój potencjał i są przy tym przedsiębiorcze. Praca nie polega na tzw.

    Karolina, 2013-09-15, 14:11:05

REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama