zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Pracowałeś za granicą? Odzyskaj podatek!

środa, 11-06-2008 (00:00:00) | komentarze (0)


Praca za granicą - Czy wiesz, że należy Ci się Zwrot Podatku?

Wraz z rosnącym zainteresowanie wyjazdów za granicę w celach zarobkowy rodzi się nowe pytanie: Jak wyglądają sprawy związane z rozliczaniem się z Urzędem Skarbowym danego kraju?

Otóż niemal każdy Polak pracujący za granicą, może uzyskać zwrot podatku, ponieważ miał potracone z wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy, które najczęściej pobierane są w zawyżonej kwocie.

A zatem osoby wyjeżdżające do pracy za granicę zastanawiają się: jak obliczyć zwrot podatku, jakie dokumenty są potrzebne, jakie formularze należy wypełnić, aby otrzymać maksymalny, możliwy zwrot podatku.

Ile podatku możesz odzyskać?

To ile można uzyskać od fiskusa zależy od rozliczenie rocznego, które trzeba wysłać do zagranicznego Urzędu Skarbowego. Można obliczyć to także samodzielnie, za pomocą kalkulatora zwrotu podatku, udostępnianego przez EuroTax, jedną z firm, zajmujących się doradztwem podatkowym za pracę za granicą.

Sprawdź ile podatku możesz odzyskać - użyj kalkulatora zwrotu >>

Co należy zrobić aby odzyskać swoje pieniądze?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. I tak jak różne są systemy podatkowe w różnych krajach tak różne są dokumenty jakie niezbędne są do rozliczenia się z zagranicznym fiskusem. W większości krajów wydawane są tzw. rozliczenia okresowe. W Polsce zwane „paskami" - a np. w Wielkiej Brytanii - „payslip'ami". Jednak wydawane są one przez pracodawcę i dla zagranicznego Urzędu nie stanowią żadnego prawomocnego dokumentu. Także próbując uzyskać zwrot korzystając jedynie z takich rozliczeń możemy mieć problemy z jego uzyskaniem , gdyż Urząd Skarbowy będzie musiał kontaktować się z naszym zagranicznym pracodawcą, aby potwierdzić dane znajdujące się na rozliczeniach. Takich problemów nie będziemy mieli kiedy otrzymamy od pracodawcy tzw. kartę podatkową - P45 lub P60 - na jej podstawie otrzymamy maksymalny możliwy zwrot w minimalnie krótkim czasie. Otrzymuje się ją po zakończeniu roku podatkowego. W Wielkiej Brytanii po pierwsze rok podatkowy trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego, a po drugie są w różnych okresach wydawane różne karty podatkowe. Na zakończenie roku podatkowego, czyli po 5 kwietnia otrzymujemy P-60. Natomiast jeżeli zakończymy prace u danego pracodawcy w ciągu roku podatkowego będzie to P-45.

W Holandii podstawą do rozpoczęcia procedury rozliczenia podatku holenderskiego jest przedłożenie nam oryginału lub kopii holenderskiej karty podatkowej tzw. jaaropgaaf. Wszyscy pracodawcy holenderscy na zakończenie roku podatkowego oraz po zakończeniu umowy o pracę zobowiązani są wystawić pracownikowi dokumenty potwierdzające wysokość odprowadzonych podatków. Dokumenty te stanowią podstawę do zwrotu oraz oficjalne potwierdzenie zapłaconych podatków.

W Irlandii Płd. rok podatkowy trwa tak samo jak w Polsce, czyli od 1stycznia do 31 grudnia, jednak wszystkie dokumenty jakie otrzymujemy są identyczne jak UK. Ważne, abyśmy wiedzieli, że niezależnie od kraju pracodawca jest zobowiązany dostarczyć nam kartę podatkową nawet jak już jesteśmy w Polsce. Na wydanie karty trzeba trochę poczekać i niewielu może sobie pozwolić na bezczynne siedzenie w obcym kraju oczekując na jej wydanie. Wtedy najczęściej przysyłana jest ona pocztą, więc należy pamiętać, aby poinformować pracodawcę o planowanym wyjeździe i podać adres zamieszkania w Polsce.

Kiedy już ją otrzymamy nie pozostaje nam nic innego jak ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.

Ponieważ przepisy podatkowe są bardzo skomplikowane i odmienne w każdym kraju, niewielu jest w stanie poradzić sobie z wypełnieniem stosu formularzy niezbędnych do rozliczenia za zagranicznym fiskusem, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmują się zawodowo pomocą z zakresu zwrotu podatku za pracę za granicą.

Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się takie firmy jak EuroTax z Wrocławia, które służą pomocą w tym jakże trudnym temacie. Załatwiają za klientów wszystkie papierkowe sprawy, kontaktują się za zagranicznym Urzędem Skarbowym, a ich klientom pozostaje jedynie czekać na zwrot należnych im pieniędzy.

Skorzystaj z pomocy EuroTax - odzyskaj podatek szybko i bez problemów >>

Chcesz wiedzieć więcej na temat potrzebnych dokumentów i procedur związanych ze zwrotem podatków - wyślij zapytanie , a konsultant z EuroTax skontaktuje się z Tobą i udzieli wszelkich potrzebnych informacji !

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama