zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Pracowałeś w Holandii? Odzyskaj podatek!

środa, 11-06-2008 (00:00:00) | komentarze (2)


 Pracowałeś w Holandii? Czy wiesz, że należy Ci się Zwrot Podatku?

Osoby pracujące w Holandii zadają sobie pytania: jak obliczyć zwrot podatku, jakie dokumenty są potrzebne, jakie formularze należy wypełnić, aby otrzymać maksymalny, możliwy zwrot podatku. Na typowe pytania, dotyczące rozliczeń podatkowych odpowiada doradca podatkowy firmy EuroTax, zajmującej się zwrotem podatku za pracę za granicą.

 

W jaki sposób ubiegać się o zwrot podatku holenderskiego?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Podstawą do rozpoczęcia procedury rozliczenia podatku holenderskiego jest przedłożenie nam oryginału lub kopii holenderskiej karty podatkowej tzw. Jaaropgaaf.

Wszyscy pracodawcy holenderscy na zakończenie roku podatkowego oraz po zakończeniu umowy o pracę zobowiązani są wystawić pracownikowi dokumenty potwierdzające wysokość odprowadzonych podatków. Dokumenty te stanowią podstawę do zwrotu oraz oficjalne potwierdzenie zapłaconych podatków.

Ile trwa procedura uzyskania zwrotu podatku?

Zwrot podatku realizowany jest w okresie od 5 do 8 miesięcy.

Jaka kwota zwrotu mi przysługuje?

To ile można uzyskać od fiskusa zależy od rozliczenie rocznego, które trzeba do niego wysłać. Zwrot podatku można obliczyć także samodzielnie, za pomocą specjalnego kalkulatora, udostępnionego przez EuroTax.

Sprawdź ile podatku możesz odzyskać - użyj kalkulatora zwrotu >>

 

Kto może ubiegać się o zwrot podatku holenderskiego?

Zwrot nadpłaty podatkowej przysługuje każdej osobie, która legalnie pracowała na terenie Holandii i posiadała tzw. SOFI numer (odpowiednik polskiego NIP-u) i za którą pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek. Dotyczy to w szczególności:

 1. pracowników uzyskujących dochody z tytułu wynagrodzenia za pracę,
 2. pracowników zatrudnionych na zleceniach, stypendiach, innych umowach czasowych,
 3. pracowników sezonowych,
 4. pracowników zatrudnionych na eksportowych pracach kontraktowych.

Dlaczego można odzyskać podatek zapłacony w Holandii?

Osoby, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Holandii, płacą podatki od wszystkich swoich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Osoby nie mające miejsca zamieszkania na terenie Holandii, podlegają opodatkowaniu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do określonych rodzajów przychodów uzyskanych w Holandii. Przychód po odliczeniu kosztów i ulg osobistych jest przedmiotem opodatkowania według progresywnej skali podatkowej. Stawki podatków są zróżnicowane - od 36,35% dla pierwszego progu podatkowego, poprzez 50% dla drugiego do 60% dla trzeciego. Każdy Polak, który pracował w Holandii po powrocie do kraju może ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.

Za jaki okres można ubiegać się o zwrot podatku?

W chwili obecnej jest rozliczany podatek za następujące lata

Rok podatkowy

Termin składania formularzy

2005

do 31 grudnia 2008r.

2006

do 31 grudnia 2009r.

2007

do 31 grudnia 2010r.

Nie mam karty podatkowej - co zrobić?

Może się zdarzyć, że nie posiadacie Państwo dokumentacji pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że nie można uzyskać zwrotu. Istnieje możliwość skontaktowania się z pracodawcą i uzyskania duplikatu dokumentów. Najlepiej jednak już podczas pracy w Holandii poinformować pracodawcę, że będziecie Państwo potrzebowali kartę podatkową. Można również napisać list do pracodawcy (w języku holenderskim, niemieckim lub angielskim) o wystawienie duplikatu, podając jednocześnie okres zatrudnienia.


Czy muszę rozliczać się w Polsce?

W każdym wypadku istnieje prawny obowiązek wykazania w polskim zeznaniu rocznym dochodu uzyskanego w Holandii. W 2004r. Polska zawarła z Holandią nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak dochody osiągane przez podatników z pracy najemnej wykonywanej w Holandii podlegają metodzie odliczenia proporcjonalnego. Dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce (w przypadku osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie możliwe jest, tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą. Jednak wchodząca w życie ustawa abolicyjna rozwiązuje problem podwójnego opodatkowania. Teraz można będzie się ubiegać o zwrot podatku, bez obawy przed dopłacaniem polskiemu fiskusowi.

Chcesz, aby ktoś pomógł Ci rozliczyć się z podatku holenderskiego?
Ponieważ przepisy podatkowe są bardzo skomplikowane, niewielu jest w stanie poradzić sobie z wypełnieniem stosu formularzy niezbędnych do rozliczenia za zagranicznym fiskusem, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmują się zawodowo pomocą z zakresu zwrotu podatku za pracę za granicą.

 

Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się takie firmy jak EuroTax z Wrocławia, które służą pomocą w tym jakże trudnym temacie. Załatwiają za klientów wszystkie papierkowe sprawy, kontaktują się za zagranicznym Urzędem Skarbowym, a ich klientom pozostaje jedynie czekać na zwrot należnych im pieniędzy.

 

Masz inne pytanie? Zapytaj Eksperta

Chcesz wiedzieć więcej na temat potrzebnych dokumentów i procedur związanych ze zwrotem podatków - wypełnij formularz , a konsultant z EuroTax skontaktuje się z Tobą i udzieli wszelkich potrzebnych informacji!

Nie czekaj, odzyskaj swoje pieniądze!

Komentarze, opinie, wypowiedzi (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • no własnie [0]

  ja nie za bardzo ogarniam te wszystkie dokumenty,. próbowałem sam się rozliczać w holandii, ale zawsze coś źle wypełniłem :/ teraz rozliczam się z http://zwrotpodatku.eu/ - firma praktycznie załatwia za mnie wszystkie formalności, a samo rozliczanie to jakieś 2 miesiące trwa. i to polecam wszystkim. lepiej takie sprawy oddawać w ręce specjalistów niż polegać na swoim małym doświadczeniu

  kacper, 2014-01-31, 11:58:57
 • Zwrot podatku [0]

  Szukasz taniego i prostego sposobu na rozliczenie podatku z Holandii lub Wielkiej Brytanii? Chcesz ubiegać się o

  i-tax, 2013-07-18, 15:42:54

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama