zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Nadużycie zwolnienia lekarskiego - gdzie możemy wyjść podczas L4?

poniedziałek, 23-01-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


O tym, jak uzyskać zwolnienie lekarskie, wie zapewne każdy pracownik. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że pracodawca jest uprawniony do kontroli osoby, przebywającej na L4. Gdzie możemy wyjść, a czego nie możemy robić podczas zwolnienia lekarskiego?

Zobacz też: 6 typów osobowości zawodowych według Hollanda. Którym z nich jesteś?

Nadużycie zwolnienia lekarskiego - gdzie możemy wyjść podczas L4?Utrata zasiłku chorobowego - kiedy może do tego dojść?

Zwolnienie lekarskie jest, najogólniej mówiąc, stwierdzeniem niezdolności do pracy. Otrzymanie dni wolnych ma na celu szybszy powrót do zdrowia i obowiązków zawodowych, dlatego załatwianie prywatnych spraw jest uznawane za nadużycie. Za ten czas pracownik otrzymuje tzw. zasiłek chorobowy, czyli 80% wynagrodzenia. Może się jednak okazać, że pracownik utraci możliwość pobierania pensji na zwolnieniu lekarskim.

Pracodawca jest uprawniony do kontroli pracownika, który przebywa na L4. Kontrola ma na celu sprawdzenie:

  • nie wykonuje pracy zarobkowej,
  • nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sprzeczności z jego przeznaczeniem,
  • nie wykonuje czynności, które mogą przedłużyć okres niezdolności do pracy albo naruszające wskazania lekarskie.

Jeśli pracodawca nie zastanie tej osoby w miejscu zamieszkania, powinien wykonać drugą kontrolę, a pracownik ma obowiązek wyjaśnić powód swojej nieobecności.

Gdzie można wychodzić podczas zwolnienia lekarskiego?

Nieobecność pracownika w miejscu zamieszkania podczas kontroli nie świadczy od razu o nadużyciu. Osoba, która przebywa na L4 może przecież wyjść na umówioną wizytę lekarską lub rehabilitację. Podobnie w przypadku wyjścia do apteki - ma to na celu zakup leków, które pomogą szybciej wrócić do zdrowia. Pozostałe przypadki wyjść są rozpatrywane różnie, w zależności od prywatnej sytuacji. Przykładem jest wyjście na zakupy do supermarketu. Pracownik, który mieszka sam, nie może liczyć na niczyją pomoc, więc wyjście do sklepu nie będzie traktowane jako nadużycie. Z nim mamy do czynienia, kiedy osoba, przebywająca na zwolnieniu lekarskim, pójdzie do kina, kawiarni czy na wielogodzinne zakupy w galerii handlowej.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama