zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Utrata statusu studenta po licencjacie a ZUS

czwartek, 12-05-2022 (00:00:00) | komentarze (1)


Korzystanie z ulg finansowych przysługujących studentom jest jedną z przyjemniejszych części całego procesu nauki. Najczęściej są to zniżki na komunikację publiczną, wejścia do instytucji kulturalno-naukowych, a w przypadku naszego kraju także mniejsze podatki. Podstawą do ich otrzymania jest aktywny status studenta, który wpływa na nasze ubezpieczenie. O co w tym wszystkim chodzi?

Zobacz też: Praca na część etatu >>

Utrata statusu strudenta - praca, zus, środki transportu, muzeaUbezpieczenie zdrowotne studenta, kto może je dostać?

Studenci, którzy nie ukończyli 26 roku życia, są odgórnie objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Dzięki temu mogą korzystać z darmowej opieki medycznej w Polsce. Dodatkowo na terenie UE obowiązuje ich ten sam dostęp do świadczeń zdrowotnych, co pozostałych obywateli kraju, w którym przebywają. Jednakże jest to możliwe wyłącznie gdy okażą ważną kartę EKUZ.

Student może zostać zgłoszony do ubezpieczenia przez następujące podmioty:

 • rodzinę - rodziców, opiekunów prawnych lub małżonka. Podpięcie kolejnej osoby nie powoduje wzrostu składki. Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do korzystania z tej możliwości także po ukończeniu 26 roku życia;
 • uczelnię - po złożeniu wniosku przez studenta, jeśli członkowie jego rodziny nie podlegają ubezpieczeniu;
 • pracodawcę - gdy student podpisze umowę o pracę, wówczas rodzina traci możliwość opłacania jego składek;
 • siebie samego - jesli otworzy własną działalność gospodarczą - sam musi zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
 • zleceniodawcę - gdy straci status studenta (do tego czasu może korzystać ze składek opłacanych przez rodzinę lub uczelnię).

Status studenta - co to za dokument?

Jak ustalić kto jest studentem? Dla pracodawcy oraz dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najważniejszą informacją jest wydruk z dziekanatu, który potwierdza, że studiujemy na danej uczelni. W potwierdzeniu statusu studenta znajdują się następujące informacje: podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko, data urodzenia), numer legitymacji, kierunek i stopień studiów oraz planowana data ich ukończenia.

Drugim dokumentem, o którym powinniśmy pamiętać, jest legitymacja studencka. Korzystamy z niej, gdy chcemy pokazać, że nas również obowiązują ulgi: w lokalach gastronomicznych, muzeach, instytucjach kulturalnych i naukowych oraz publicznych środkach transportu. Legitymacja studencka traci ważność w momencie upłynięcia daty znajdującej się na hologramie. Oznacza to, że nawet jeśli utracimy status studenta po obronie pracy dyplomowej, to dalej możemy korzystać ze zniżek, do których ona nas upoważnia. Nie musimy jej zwracać przy odbiorze dyplomu. Możemy to zrobić, dopiero gdy skończy się jej data ważności.

Utrata statusu studenta po licencjacie

Status studenta kończy się, gdy osoba dotychczas go posiadająca:

 • zostanie skreślona z listy studentów, bo np. zrezygnuje ze studiów,
 • złoży egzamin dyplomowy (praca licencjacka, inżynierska lub magisterska),
 • złoży ostatni wymagany planem studiów egzamin – jeśli studiuje na kierunku lekarskim,
  lekarsko-dentystycznym lub weterynarii,
 • zaliczy ostatnią przewidzianą w planach studiów praktykę – jeśli studiuje farmację.
Osoba, która obroniła licencjat i pracowała na umowę zlecenie musi zostać zgłoszona przez pracodawcę do ZUSu. Dzieje się tak zarówno gdy planuje kontynuować naukę, jak i gdy zdecydowała się zakończyć swoją edukację. Wynika z tego, że do czasu, w którym ponownie nie nabędziemy statusu studenta, tracimy możliwość zarabiania bez odciągania składek, mimo że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wygasa dopiero 4 miesiące od ukończenia studiów albo skreślenia z listy studentów.

Zobacz też: Legitymacja studencka po obronie pracy dyplomowej >>

KK

fot. Andrea Piacquadio z Pexels

źródło:https://www.zus.pl/documents/10182/3929605/Kto+z%C5%82asza+studenta+do+ubezpieczenia+ zdrowotnego.pdf/32691da4-30ed-f80b-9a7a-742d8f101261

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • Bezprawie [0]

  Takie traktowanie przez ZUS studentów, którzy obronili licencjat i kontynuują studia to jawne bezprawie.

  Stokrotka26, 2023-06-22, 08:26:19

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama