zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak dostać wyższą pensję? Wzór podania o podwyżkę

poniedziałek, 14-02-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Większość z nas chce zarabiać więcej niż dotychczas. Z tego powodu szukamy nowej pracy, dobieramy część etatu w innej firmie lub staramy się o wyższą pensję u naszego szefa. W ostatnim wypadku zazwyczaj wymagane jest odpowiednie podanie o podwyżkę. Zobacz, jak je napisać. Dowiedz się też, które argumenty będą dla nas najkorzystniejsze, a jakich lepiej unikać podczas spotkania z przełożonym.
 

Wzór podania o podwyżkę i argumenty do podania o podwyżkę

Kiedy umówić się na rozmowę o podwyżce?

W momencie, gdy zdecydujemy się na rozmowę z przełożonym, na temat podniesienia naszej pensji, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Podstawą jest wybranie odpowiedniego momentu, kiedy firma ma stabilną sytuację finansową lub tendencję wzrostową. Jeśli zależy nam na wyższej wypłacie, ale mamy świadomość tego, że przedsiębiorstwo jest w krytycznym położeniu, wówczas powinniśmy rozważyć zmianę miejsca pracy lub próbować przeczekać gorszy moment. Nie mamy szans na podwyżkę, gdy szefa na to po prostu nie stać.

Rozmowa z szefem o podniesieniu wynagrodzenia

Jeśli zależy nam na podwyżce, powinniśmy zorganizować spotkanie z przełożonym w odpowiednich warunkach. Warto umówić się na konkretną godzinę i porozmawiać w cztery oczy. Nie wyjawiajmy od samego początku kwestii finansowej, aby nie zrazić go już na starcie. Zapytajmy szefa o ocenę naszej dotychczasowej pracy.

Gdy nie będzie zadowolony, zawsze możemy się dopytać, co warto zmienić. Wówczas łatwiej będzie nam przejść na inny tor rozmowy, bez ujawniania kontekstu podwyżki. Dzięki temu najprawdopodobniej unikniemy rychłej odmowy. Jeśli jednak nasz pracodawca będzie zadowolony z tego, jak wywiązujemy się powierzonych nam dotychczas obowiązków, powinniśmy posunąć temat dalej i przejść do argumentów, które pokażą, że należy nam się większa wypłata.

Argumenty do podania lub wniosku o podwyżkę

Podwyżka nie jest awansem, ponieważ zakres naszych działań w firmie się nie zmienia. Jak zatem zaargumentować to, że warto nam zapłacić więcej za tę samą pracę? Poniższe argumenty można zastosować zarówno podczas bezpośredniej rozmowy z przełożonym, jak i w podaniu o podwyżkę.

  • Dotychczasowe efekty naszej pracy (zrealizowane projekty i korzyści, jakie przyniosły firmie);
  • Wysokość pensji wpływa na nas demotywująco;
  • Zwiększył się nasz staż pracy, a wraz z nim nasze doświadczenie zawodowe;
  • Poszerzenie kompetencji zawodowych (kursy, szkolenia itp.);
  • Większa liczba obowiązków, która wzrosła wraz ze stażem pracy.

Jakich argumentów nie podawać w trakcie rozmowy z szefem?

Pamiętajmy, że starając się o podwyżkę, rozmawiamy z przedsiębiorcą, któremu zależy na dobru jego biznesu. Z tego powodu należy zachować pełen profesjonalizm i skupić się na korzyściach, jakie niesie za sobą wyższe wynagrodzenie dla swojego pracownika. Zrezygnujmy zatem z argumentów typu:

  • "W firmie XYZ mają więcej" lub "kolega dostaję więcej niż ja" (co nie wyklucza rozeznania w rynku, lecz takie dosadne porównanie sprawi, że będziemy mogli składać tam CV w szybszym tempie, niż byśmy tego oczekiwali);
  • Prywatne wydatki: wzięcie kredytu/zakup mieszkania/nie mieszczę się w budżecie;
  • Okoliczności rodzinne, jak narodziny dziecka, chrzciny, wesele czy komunia — to nie jest sprawa firmowa.

Zanim spróbujemy porozmawiać z szefem, musimy dokładnie rozważyć, jakich argumentów warto użyć, aby dostać większe wynagrodzenie na pracę. Nasz wniosek może zostać odrzucony, jeśli użyjemy złych. Dlatego tak istotne jest, aby nie poruszać tych aspektów, które nie dotyczą naszego życia zawodowego.

Darmowy wzór podania o podwyżkę

Wzór podania o podwyżkę i argumenty do podania o podwyżkę

KK

fot. The Coach Space z Pexels

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama