zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Nowelizacja Kodeksu pracy - nowy urlop i zwolnienie "z powodu siły wyższej"

środa, 11-01-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


W Kodeksie pracy w 2023 roku nastąpi sporo zmian. O tym, co zmieniło się już z początkiem nowego roku, pisaliśmy w artykule Nowy rok dla pracowników i pracodawców - co się zmieni w 2023 roku?, ale okazuje się, że na tym nie zakończy się nowelizacja prawa pracy. Rząd przyjął projekt, który wprowadza m.in. nowy rodzaj urlopu.

Zobacz też: Regulamin pracy - najważniejszy dokument w firmie.

Nowelizacja Kodeksu pracy - nowy urlop i zwolnienie "z powodu siły wyższej"Dłuższy urlop rodzicielski

W rządowym projekcie wprowadzono 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla drugiego z rodziców. Długość trwania urlopu rodzicielskiego zwiększy się do 41 tygodni w przypadku jednego dziecka i 43 tygodni w przypadku dwojga dzieci. Obecnie trwa 32 i 34 tygodnie. Na 65 lub 67-dniowy urlop będą mogli liczyć rodzice dzieci ciężko chorych objętych programem "Za życiem". Nowelizacja dotknie także zasiłku macierzyńskiego. Według projektu nowej ustawy, matki będą miały możliwość złożenia wniosku, który zapewni im wypłacenie 81,5% podstawy zasiłkowej.

Urlop opiekuńczy

W Kodeksie pracy ma pojawić się nowy rodzaj urlopu - urlop opiekuńczy. Według Ministerstwa Rodziny, ma na celu uelastycznienie czasu pracy rodziców. Pracownik, opiekujący się dzieckiem do 8 lat, będzie miał prawo do pracy zdalnej, ruchomego czasu pracy lub indywidualnego rozkładu czasu pracy. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na żadne z tych rozwiązań, będzie musiał uzasadnić swoją decyzję. Dla rodziców przewidziano także 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego, który będzie udzielany na wniosek pracownika.

Zmiana rodzaju umowy

Pracownik, wykonujący pracę od co najmniej 6 miesięcy, będzie mógł raz w roku wystąpić do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na czas nieokreślony lub bardziej bezpieczne i przewidywalne warunki pracy. Pracownik będzie miał również prawo do drugiej przerwy, trwającej co najmniej 15 minut, jeśli czas pracy jest dłuższy niż 9 godzin.

Zwolnienie z powodu działania siły wyższej

Kolejną nowością w Kodeksie pracy będzie możliwość uzyskania zwolnienia "z powodu siły działania wyższej". Przysługiwać będzie w przypadku wystąpienia pilnych spraw rodzinnych. Za okres zwolnienia będzie przysługiwało prawo do 50% wynagrodzenia. W ciągu całego roku pracownik będzie mógł skorzystać z tego zwolnienia w wymiarze 2 dni lub 16 godzin.

KD

fot. pexels

Źródło: tvn24.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama