zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie pracownika

poniedziałek, 27-02-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Pracownik, przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do otrzymywania wynagrodzenia za ten okres. Wśród tych płac wyróżnia się wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Czym się różnią?

Zobacz też: Quiet quitting - czym jest i jakie niesie zagrożenia zawodowe?

Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie pracownikaWynagrodzenie chorobowe

Wynagrodzenie oraz zasiłek chorobowy przysługują osobom, które opłacają ubezpieczenie chorobowe i których lekarz wysłał zwolnienie lekarskie do ZUS-u. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy pracownik będzie otrzymywał przez 33 dni przebywania na L4 (lub 14 dni, jeśli ukończył 50. rok życia). Za ten okres wynagrodzenie wypłaca pracodawca. Wysokość pensji jest wówczas zależna od przyczyny zwolnienia.

Wysokość wynagrodzenia 80% przysługuje, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana:

  • chorobą,
  • odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną.

Wysokość wynagrodzenia 100% przysługuje, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana:

  • chorobą w trakcie ciąży,
  • wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • poddaniem się badaniom lekarskim w związku z kandydowaniem na dawcę komórek, tkanek i narządów oraz lub zabiegiem pobrania tych organów (tu przysługuje również 100% podstawy zasiłku jeśli pracownik przebywał w szpitalu w tym okresie).

Zasiłek chorobowy

Z zasiłkiem mamy do czynienia od 34. dnia przebywania na zwolnieniu lekarskim. Takie wynagrodzenie wypłaca ZUS (lub pracodawca, jeżeli stan osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada roku ubiegłego roku wynosił co najmniej 20).

Rodzaje zasiłków:

  • zasiłek chorobowy - 80% z powodu choroby, 100% z tytułu choroby w czasie ciąży, wypadku w pracy, choroby zawodowej, poddania się badaniom lekarskim w związku z kandydowaniem na dawcę komórek, tkanek i narządów oraz lub zabiegiem pobrania tych organów (tu przysługuje również 100% podstawy zasiłku jeśli pracownik przebywał w szpitalu w tym okresie)
  • zasiłek opiekuńczy - 80% z tytułu opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny, nad którym ubezpieczony sprawuje osobistą opiekę
  • zasiłek macierzyński - 60, 80 lub 100% z tytułu urodzenia dziecka oraz przysposobienia lub przyjęcia na wychowanie jako rodzina zastępcza w czasie urlopu macierzyńskiego

Podstawę wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego stanowi przeciętne wynagrodzenie wypłacane przez 12 miesięcy, które poprzedzają miesiąc zaistnienia niezdolności do pracy.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama