zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Odzyskanie podatku za pracę w Irlandii

sobota, 21-11-2009 (00:00:00) | komentarze (0)


 

Odzyskanie podatku za pracę w Irlandii

W Irlandii rok podatkowy trwa tak samo jak w Polsce, czyli od 1stycznia do 31 grudnia. Wszystkie dokumenty jakie otrzymujemy są identyczne jak w Zjednoczonym Królestwie. Do rozliczenia z irlandzkim urzędem skarbowym potrzebne będą:

 P45

jest dokumentem opisującym Twoje dochody oraz kwotę podatku, jaką od nich odprowadzono. Jest to zazwyczaj niebieski, trzy-stronnicowy formularz, który pracodawca jest zobowiązany wystawić Ci po zakończeniu stosunku pracy. Pierwszą stronę zatrzymaj dla siebie – potrzebna będzie ona w celu złożenia zeznania podatkowego. Stronę drugą i trzecią powinieneś dostarczyć kolejnemu pracodawcy.

P60

to dokument wydawany na koniec roku podatkowego. Stanowi on podsumowanie twoich rocznych zarobków (od wszystkich pracodawców, u których byłeś zatrudniony w ciągu roku podatkowego) oraz kwot podatku, który odprowadziłeś. W Wielkiej Brytanii rok podatkowy trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. Na zakończenie roku podatkowego, czyli po 5 kwietnia otrzymujemy właśnie P-60.

Payslipy

To nic innego, jak odcinki wypłat, czyli potwierdzenie twoich zarobków, które pracodawca dostarcza Ci w systemie tygodniowym, dwutygodniowym lub miesięcznym (w zależności od tego, jak często otrzymujesz wynagrodzenie).

 

Terminy jakie obowiązują irlandzki urząd skarbowy

Od momentu wysłania dokumentów do irlandzkiego urzędu skarbowego, ma od 3 miesięcy na przyznanie zwrotu(dotyczy to spraw z pełna dokumentacją za każdy rok podatkowy -P45, P60). Natomiast sprawy, które rozliczane są na podstawie payslipów lub payslipów i kart podatkowych trwają dłużej - od 4 miesięcy. W tym czasie nie ma możliwości zgłaszanie skarg na przebieg zwrotu. Jeżeli po upływie tego terminu, urząd nie przyznał zwrotu, firma Euro-Tax.pl, która zajmuje się odzyskiwaniem pieniędzy za pracę za granicą przygotowuje i wysyła monit podatkowy, czyli zapytanie w sprawie realizacji zwrotu podatku. Urząd ma 45 dni na rozpatrzenie monitu. Jeżeli po upływie tego terminu zwrot nadal nie został przyznany, do urzędu zostaje wysłana pierwsza oficjalna skarga do Opiekuna Klienta (CRM). W takim wypadku Opiekun Klienta ma również 45 dni na odpowiedź. Jeżeli urząd nadal nie przyznał zwrotu, zostaje wysłana skarga do Dyrektora Regionalnego (Area Director), w którym firma Euro-Tax.pl skarży urząd o bezczynność lub niedopełnienie obowiązków. Dyrektor Regionalny ma 180 dni na odpowiedź. Zwrot PRSI trwa od 6-10 miesięcy i jest rozpatrywany przez osobny urząd.

Są to podstawowe narzędzia kontroli urzędu skarbowego, jakimi dysponują firmy zajmujące się zwrotem podatku.

Urzędnik, w przypadku wystąpienia niejasności, co do pobytu klienta w Irlandii, historii zatrudnienia lub braku odpowiednich dokumentów, może prosić o wyjaśnienie. Od momentu wysłania wyjaśnienia urząd ma również 45 dni na odpowiedź. Jeżeli mimo wyjaśnień, urzędnik nadal nie przyznał zwrotu, stosowane są wyżej wymienione narzędzia kontroli w celu odzyskania należnego podatku. Prowadzenie ponaglenia oraz skargi nie wyklucza wcześniejszego odzyskania podatku.

Urząd nie ma obowiązku zachowywania terminowości zwrotu w przypadku jeżeli klient posiadał payslip lub nie miał dokumentów od któregoś z pracodawców. W takim wypadku zwrot może być przyznany w całości dopiero po weryfikacji danych przez urzędnika u poszczególnych pracodawców.

W momencie przyznania zwrotu, urząd wysyła bezpośrednio do klienta kalkulację podatkową. Od tego momentu urząd ma od 2-5 tygodni na dosłanie czeku. Firmy nie mają wpływu na czas przesyłania czeku z urzędu do oddziału banku.

Jeżeli samodzielnie rozliczałeś się z podatku i odzyskałeś go – zapewne zwrot przyszedł w formie czeku skarbowego, z którego realizacją możesz mieć pewien problem, gdyż:

- realizacja czeku w banku trwa kilka tygodni;

- bank pobiera prowizję od kwoty czeku;

- najczęściej realizacja następuje po niekorzystnym dla Ciebie kursie.

Dlatego warto skorzystać z produktu, jakim jest Euro-Czek.pl. Dzięki niemu możesz zrealizować czek skarbowy ze zwrotem podatku w 5 dni roboczych za stałą opłatą 30 zł, bez względu na wartość realizowanego czeku. Więcej informacji znajdziesz w artykule poświeconym realizacji czeku zagranicznego (link do artykułu w domenie dla studenta.pl).

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama