zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Co należy zrobić aby odzyskać swoje pieniądze?

sobota, 21-11-2009 (00:00:00) | komentarze (0)


Co należy zrobić aby odzyskać swoje pieniądze?

Aby odzyskać podatek za pracę w UK, należy przygotować odpowiednie dokumenty.

 

P45

jest dokumentem opisującym Twoje dochody oraz kwotę podatku, jaką od nich odprowadzono. Jest to zazwyczaj niebieski, trzy-stronnicowy formularz, który pracodawca jest zobowiązany wystawić Ci po zakończeniu stosunku pracy. Pierwszą stronę zatrzymaj dla siebie – potrzebna będzie ona w celu złożenia zeznania podatkowego. Stronę drugą i trzecią powinieneś dostarczyć kolejnemu pracodawcy.

P60

to dokument wydawany na koniec roku podatkowego. Stanowi on podsumowanie twoich rocznych zarobków (od wszystkich pracodawców, u których byłeś zatrudniony w ciągu roku podatkowego) oraz kwot podatku, który odprowadziłeś. W Wielkiej Brytanii rok podatkowy trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. Na zakończenie roku podatkowego, czyli po 5 kwietnia otrzymujemy właśnie P-60.

Payslipy

To nic innego, jak odcinki wypłat, czyli potwierdzenie twoich zarobków, które pracodawca dostarcza Ci w systemie tygodniowym, dwutygodniowym lub miesięcznym (w zależności od tego, jak często otrzymujesz wynagrodzenie).

 

O zwrot podatku za pracę w Wielkiej Brytanii możesz starać się przez cały rok. Jak wygląda czas oczekiwania i jakie terminy obowiązują brytyjski urząd skarbowy?

Jak działa brytyjski urząd skarbowy?

Od momentu wysłania kompletu dokumentów podatkowych do HM Revenue & Customs, urząd ma od 3 miesięcy na przyznanie zwrotu (dotyczy to spraw z pełna dokumentacją za każdy rok podatkowy -P45, P60). Natomiast sprawy, które rozliczane są na podstawie payslipów lub payslipów i kart podatkowych trwają dłużej - od 4 miesięcy. W tym czasie nie ma możliwości zgłaszania skarg na przebieg zwrotu.

Ubiegając się samodzielnie o zwrot podatku często trzeba wykonać kilka telefonów do odpowiedniego urzędu oraz wysłać kilka dodatkowych dokumentów, podpisów i pism. Korzystając z usług firm zajmujących się zwrotem podatku mamy gwarancję, że będą oni interweniować w naszej sprawie w brytyjskim urzędzie skarbowym. W Euro-Tax.pl, jeżeli po upływie wyznaczonego czasu, urząd nie przyznał zwrotu klientowi, przygotowywany i wysyłany jest monit podatkowy, czyli upomnienie w sprawie zwrotu podatku. Urząd ma 45 dni na rozpatrzenie monitu.

Jeżeli po upływie tego terminu zwrot nadal nie został przyznany, do urzędu zostaje wysłana pierwsza oficjalna skarga (kierowana do  Opiekuna Klienta CRM). W takim wypadku Opiekun Klienta ma również 45 dni na odpowiedź. Jeżeli po upływie tych 45 dni urząd nadal nie przyznał zwrotu, zostaje wysłana skarga do Dyrektora Regionalnego (Area Director), w którym firma skarży urząd o bezczynność lub niedopełnienie obowiązków. Dyrektor Regionalny ma 180 dni na odpowiedź.

W przypadku braku odpowiedzi z tego szczebla – skarga adresowana jest do urzędu do Adjustory Office.

Są to podstawowe narzędzia kontroli urzędu skarbowego, z jakich korzysta firma Euro-Tax.pl. W trakcie przeprowadzania zwrotu urzędnik, w przypadku wystąpienia niejasności, co do pobytu klienta w UK, historii zatrudnienia lub braku odpowiednich dokumentów, może prosić o wyjaśnienie. Od momentu wysłania wyjaśnienia urząd ma również 45 dni na odpowiedź. Jeżeli mimo wyjaśnień, urzędnik nadal nie przyznaje zwrotu, stosowane są wyżej wymienione narzędzia kontroli w celu odzyskania należnego podatku. Prowadzenie ponaglenia oraz skargi nie wyklucza wcześniejszego odzyskania podatku.

Urząd nie ma obowiązku zachowywania terminowości zwrotu w przypadku, jeżeli klient posiadał payslip lub nie miał dokumentów od któregoś z pracodawców. W takim wypadku zwrot może być przyznany w całości dopiero po weryfikacji danych przez urzędnika u poszczególnych pracodawców.

W momencie przyznania zwrotu, urząd wysyła bezpośrednio do klienta kalkulację podatkową. Od tego momentu urząd ma od 2-5 tygodni na dosłanie czeku. Firma Euro-Tax.pl nie ma wpływu na czas przesyłania czeku z urzędu do oddziału banku.

 

Mając na uwadze powyższe terminy musimy być świadomi, że zwrot podatku możemy otrzymać „od razu” lub czekać na niego kilka miesięcy, jednak takie są procedury.

 
 

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama