zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca i miłość w jednej firmie

środa, 26-10-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Wspólna praca z partnerem na pierwszy rzut oka może wydawać się świetnym rozwiązaniem – więcej czasu spędzonego razem, lepsze rozumienie problemów zawodowych, a także – przynajmniej z założenia – bardziej efektywna komunikacja i w pracy, i w domu. Jakie plusy i minusy ma miłość w pracy?

Zobacz też: Jak zyskać pewność siebie w pierwszej pracy?

Praca i miłość w jednej firmieWspólna praca z partnerem – wady i zalety

Wspólne dojazdy do biura i powroty z pracy, ten sam krąg znajomych, lunche w towarzystwie ukochanej osoby, wsparcie w trudnych chwilach i dzielenie sukcesów z kimś bliskim – dla zakochanych to ogromne atuty zatrudnienia w tej samej firmie. Partnerstwo czy małżeństwo w jednym zakładzie pracy ma wiele zalet. Przede wszystkim wydłuża się ilość spędzanego z ukochanym czy ukochaną czasu, co przy coraz większym zaangażowaniu w obowiązki, jakiego wymaga od pracownika kariera, nie jest bez znaczenia. Praca razem oznacza również wspólne zainteresowania z nią związane i większą gotowość do tego, by przedyskutowywać sprawy zawodowe z życiowym partnerem.

Niemal każdy zna choćby jedną parę, która poznała się na gruncie zawodowym i nawiązała romans w pracy. W takich okolicznościach zarówno od samych zainteresowanych, jak i polityki firmy zależy to, czy obie osoby zostaną w organizacji, czy jedna poszuka nowej pracy. Nie warto doszukiwać się przy tym na siłę negatywnych konsekwencji miłosnych uniesień między współpracownikami – pod warunkiem, że potrafią oddzielić życie prywatne od zawodowego, mogą pracować wydajnie. Co więcej, ktoś zakochany w koleżance z pracy, chcąc jej zaimponować, może pracować lepiej, chętniej angażować się w obowiązki. Podobnie, pani zastanawiająca się, jak poderwać kolegę z pracy, zawsze postara się dobrze wypaść, pokazać z jak najlepszej strony, także zawodowo.

O ile często rozstanie w przypadku krótkoterminowych, nieformalnych związków może w niewielkim stopniu odbić się na pracy, o tyle, wcale nierzadkie rozwód czy separacja, bywają o wiele trudniejsze, tym bardziej, jeśli byłych małżonków poza życiem prywatnym łączą też relacje zawodowe. Napięte stosunki bardzo często odbijają się na jakości wykonywania zadań obu osób, ale też na relacjach w zespole, atmosferze w firmie. Praca z byłym partnerem to zazwyczaj duże wyzwanie.

Praca małżonków w jednej firmie

Wprawdzie Kodeks pracy nie zakazuje łączenia związku i pracy, ale w regulaminach wewnątrz firm wprowadza się niekiedy obostrzenia dotyczące pracy par w jednym zakładzie pracy bądź tym samym departamencie. Z czego wynika taka polityka firmy? Bywa, że praca małżonków w jednej firmie stwarza sporo trudności dla innych. I nie chodzi już nawet o to, że kłopoty z codziennego, prywatnego życia mogą w łatwiejszy sposób przenosić się na pracę, ale przede wszystkim, że w takiej sytuacji kariera jednej osoby niejednokrotnie wpływa na karierę drugiej. Dlaczego? Otóż wystarczy, by przełożony przez pryzmat jednego z pracowników traktował drugiego i oceniał jego pracę, biorąc pod uwagę wyniki partnera. Jeśli jeden z partnerów zajmuje w organizacji wysokie stanowisko, to zachowanie jego drugiej połówki, nawet jeśli jest to praca na stanowisku operacyjnym, może – choć nie powinna – rzutować na ocenę pracy managera czy specjalisty.

Mąż jako podwładny własnej żony albo praca żony w firmie męża, w niektórych środowiskach nie są do końca mile widziane. Zwłaszcza tam, gdzie pracownicy silnie ze sobą konkurują, rodzinne relacje rodzą plotki, oskarżenia o faworyzowanie bliskich. Wiele jest jednak firm, które nie tylko akceptują związki w pracy, ale chętnie widzą małżonków lub członków rodziny w swoich szeregach. Założeniem jest tu zbieżność cech między bliskimi sobie osobami – jeśli jeden pracownik się sprawdza, to jego wybranek czy wybranka, posiadając aprobowane przez pracownika cechy, również poradzi sobie w firmie. Poza tym pracownik, którego partner pracuje w tej samej organizacji, dwa razy mocniej zastanowi się nad wykazaniem się nielojalnym zachowaniem, gdyż wie, że może to odbić się niekorzystnie na ocenie pracy tej drugiej osoby.

ip

fot. materiały prasowe

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama