zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Rozmowa kwalifikacyjna. O co nie może Cię pytać pracodawca?

środa, 25-05-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej może być kluczowe dla rozwoju kariery zawodowej. Niekiedy obawiamy się pytań, które dotyczyłyby wiedzy i umiejętności potrzebnych do wykonywania danego zawodu. Jednakże coraz większa grupa doświadcza lęku z kompletnie innego powodu. O jakie aspekty życia prywatnego może nas zapytać pracodawca podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Zobacz też: Pytania behawioralne podczas rozmowy o pracę >>

Pytania o życie prywatne podczas rozmowy rekrutacyjnej Co mówi kodeks pracy?

W art. 221. § 1. ustawy Kodeks Pracy zostały wyszczególnione dane osobowe, które pracownik musi podać podczas rekrutacji. Pracodawca potrzebuje ich do realizacji następujących celów:

1. identyfikacja pracownika:

 • imię (imiona) i nazwisko,
 • data urodzenia,
 • dane kontaktowe wskazane przez taką osobę;
2. weryfikacja kompetencji:
 • wykształcenie,
 • kwalifikacje zawodowe,
 • przebieg dotychczasowego zatrudnienia;
3. Umożliwienie pracownikowi korzystania ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy:
 • adres zamieszkania,
 • numer PESEL, a w przypadku jego braku – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
 • inne dane osobowe pracownika, a także dane osobowe dzieci pracownika i innych członków jego najbliższej rodziny, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy,
 • wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia, jeżeli nie istniała podstawa do ich żądania od osoby ubiegającej się o zatrudnienie,
 • numer rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
  § 4. Pracodawca żąda podania innych danych osobowych niż określone w § 1 i 3, gdy jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa.

Równe traktowanie w zatrudnieniu

Art. 183a. § 1. jasno mówi, że każdy pracownik ma prawo do równego traktowania w trakcie procesu rekrutacji i podczas okresu zatrudnienia, a dyskryminacja ze względu na płeć, religię, orientację seksualną itd. jest jawnym złamaniem tych zasad. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, w której nie zostaniemy przyjęci na dane stanowisko wyłącznie z powodu powyższych przesłanek, możemy żądać wypłaty odszkodowania, a także podać pracodawcę do sądu, co jednak nie sprawi, że otrzymamy posadę w danej firmie. Co ciekawe, nie musimy udowadniać, że zaszły takie okoliczności, wystarczy, że wpływ na decyzję pracodawcy mogły mieć dyskryminujące przesłanki.

Pytania, które są nielegalne podczas rozmowy kwalifikacyjnej

W sieci krąży wiele historii, na temat nieadekwatnie zachowujących się rekruterów, których jedynym celem była jawna dyskryminacja części pracowników. Brak profesjonalizmu ukazywał się m.in. poprzez komentarze, sugerujące że lepiej, aby osoba szukająca pracy nie rozważała założenia rodziny, czy wręcz przeciwnie - posiadała już dzieci, bo dzięki temu nie zrezygnuje tak szybko ze stanowiska.

Pytania, które nie powinny pojawić się podczas rozmowy o pracę, dotyczą: stanu cywilnego, planów rodzinnych, preferencji seksualnych, niepełnosprawności*, karalności* czy opinii politycznych.

Zobacz też: Prawo do wizerunku pracownika może zostać wykorzystane przez pracodawcę! >>

KK

fot. Robert Hundley z Pixabay

źródło: Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Kodeks pracy, w: https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2020000132001.pdf

*Mowa o przypadkach, które nie zostały wyszczególnione w obowiązujących przepisach.

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama