zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Skuteczne przywództwo - efekt pracy czy charyzmy?

piątek, 07-09-2012 (00:00:00) | komentarze (2)


Czy faktycznie jest tak, że nie każdy nadaje się do tego, by być liderem? A może kwestia właściwego przewodzenia grupie leży tylko i wyłącznie w odpowiednim przygotowaniu się do tej roli, jak do każdej innej? Czy istnieje swego rodzaju „osobowość przywódcza”?

Najłatwiej „osobowość przywódczą” powiązać  z pojęciem charyzmy – cechy potocznie utożsamianej z pierwiastkiem sprawiającym, że inni ludzie pójdą za tobą w ogień. Według badacza Petera Druckera, skuteczność lidera nie jest jednak związana z tym zagadnieniem. Charyzma staje się nawet czasem dla przywódców zgubna, czyniąc ich mało elastycznymi, i święcie przekonanymi o swojej nieomylności. Badający najlepsze organizacje, Jim Collins pisze natomiast, że najlepszy  przywódca to osoba łącząca w sobie osobistą skromność , zawodowe zdecydowanie i odwagę. Nie istnieje spójny zestaw cech lidera.

Najczęściej pojawiające się u liderów cechy to optymizm, ambicja, odwaga, wytrwałość, inteligencja, komunikatywność, odpowiedzialność, pracowitość, ciekawość świata, uczciwość (skutkująca zaufaniem), autentyczność. Dobrym liderem nigdy nie będzie ktoś postawiony na tym stanowisku z przymusu. Prawdziwym przywódcą kieruje wewnętrzne pragnienie przewodzenia.

Traktowanie przewodzenia jako drogi do osobistego rozwoju nie jest niczym złym, gdyż niesie za sobą korzyści zarówno dla przewodzonej grupy, jak i jednostki. Przywódcą powinny kierować osobiste motywatory, takie jak chęć rozwoju własnego przez rozwój firmy, chęć zbudowania czegoś od podstaw, lub wyciągnięcia z kłopotów, pragnienie stania się wzorcem dla innych.

Dobry przywódca powinien jednocześnie wymagać od swoich pracowników, jak i budować z nimi emocjonalne więzi. Jak powiedział autor wielu publikacji o dobrym przywództwie, Mark Murphy, „przywództwo tkwi raczej w sprawianiu, że ludzie stają się wspaniali, niż czynieniu ich szczęśliwymi”.

Kobiecy i męski styl kierowania
Choć w świetle aktualnie przeprowadzonych badań predyspozycje obu płci do sprawowania funkcji lidera są porównywalne, bez wątpienia sposób, w jaki to robią różni się od siebie.  W działaniach liderskich kobiet występowały takie czynniki, jak partnerskie relacje, łatwość motywowania, praca zespołowa, komunikatywność i myślenie interpersonalne, współuczestnictwo, poszukiwanie kompromisu , koncentracja na ludziach, kierowanie się intuicją, inteligencja emocjonalna, umiejętność łączenia wielu danych i faktów. Męski styl przywództwa cechuje ambicja, kierowanie się ideą, determinacja w osiąganiu celu, balansowanie intuicji i emocji trzeźwą analizą, decyzyjność. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zapytani o definicję dobrego przywództwa opisuję je jednak używając głównie cech przypisanych stylowi kobiecemu. Skuteczność ich działań zależy jednak od osobistych predyspozycji do podejmowania właściwych decyzji.

Marcelina Szondelmajer
(marcelina.szondelmajer@dlastudenta.pl)

Komentarze, opinie, wypowiedzi (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • Dobry tekst [0]

    http://www.turba.pl/cechy-dobrego-lidera/>Cechy dobrego lidera

    Tom, 2014-08-04, 21:43:35
  • Dobry tekst [0]

    Polecamy też nasz tekst:< a href="http://www.turba.pl/cechy-dobrego-lidera/>Cechy dobrego lidera

    Tom, 2014-08-04, 21:42:47

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama