zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy po studiach można iść do szkoły policealnej?

piątek, 08-01-2021 (00:00:00) | komentarze (18)


Ukończenie studiów nie zawsze idzie w parze ze zdobyciem atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy. Absolwenci niektórych kierunków często zmagają się z bezrobociem. Odpowiedzią na ten problem może być rekrutacja do szkoły policealnej, która doskonale przygotowuje do zawodu. Jeśli zastanawiasz się, czy do szkoły policealnej można iść po studiach, przeczytaj poniższy artykuł.

Młoda dziewczyna przed komputerem, uśmiech

Czy można iść do szkoły policealnej po studiach?

Wielu absolwentów uczelni wyższych zastanawia się, czy po studiach można iść do szkoły policealnej. Posiadanie tytułu zawodowego licencjata lub magistra nie skreśla kandydata, który chce kształcić się dalej w szkole policealnej. Do rozpoczęcia nauki potrzebne jest jedynie świadectwo ukończenia liceum lub technikum. Nie ma również górnej granicy wieku.

Szkoła policealna po studiach - czy warto?

Niejednokrotnie w trakcie studiowania okazuje się, że kierunek nie odpowiada naszym zainteresowaniom lub nie gwarantuje zdobycia atrakcyjnej pracy w przyszłości. Niedopasowanie do potrzeb rynku pracy i wybór kierunków bez perspektyw jest głównym powodem, dla którego byli studenci pozostają bezrobotni. W takiej sytuacji dobrym wyborem może szkoła policealna (https://policealna.gowork.pl/).

Główną ideą szkół policealnych jest przygotowanie młodego człowieka do pracy w takim zawodzie, na który w przyszłości będzie wysokie zapotrzebowanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Absolwent uniwersytetu, który zdecyduje się na naukę w szkole policealnej, oprócz wykształcenia wyższego, będzie posiadał również tytuł zawodowy technika, cenne doświadczenie oraz specjalistyczną wiedzę. Dzięki temu wyróżni się on na tle konkurencji oraz będzie miał większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy.

Co więcej, część kierunków w szkołach policealnych jest darmowa. Można realizować je w trybach dziennym, wieczorowym i zaocznym, dlatego połączenie nauki z życiem zawodowym i osobistym nie stanowi problemu.

Szkoła policealna po studiach - jakie kierunki warto wziąć pod uwagę?

Podczas wyboru kierunku w szkole policealnej, warto kierować się aktualnymi danymi na temat zawodów deficytowych. Znaleźć je można na stronie Barometru Zawodów. Badanie to przedstawia prognozę zapotrzebowania na pracowników. Wiedza na temat bieżącej sytuacji na rynku pracy, pozwoliła wyszczególnić kilka bezpłatnych kierunków, jakie warto rozpocząć w szkole policealnej. Są to:

 • asystentka stomatologiczna (2 semestry) - podczas nauki w szkole policealnej, przyszłe asystentki stomatologiczne zapoznają się z programami pomagającymi tworzyć terminarze, rejestrować zabiegi oraz współpracować ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i pracowniami techników dentystycznych. Są one również odpowiedzialne za czystość gabinetu, kontakt z pacjentem oraz przygotowanie narzędzi i środków leczniczych. Absolwenci kierunku mogą zatrudnić się w gabinetach, klinikach i przychodniach różnych specjalności stomatologicznych, prowadzonych przez prywatne i publiczne jednostki;
 • higienistka stomatologiczna (4 semestry) - higienistka stomatologiczna współpracuje bezpośrednio z lekarzem i pod jego nadzorem wykonuje zabiegi profilaktyczno-techniczne: skaling, polerowanie, lakowanie i lakierowanie zębów. Dobiera ona również odpowiednie środki do utrzymania higieny jamy ustnej oraz przeprowadza wstępne badania diagnostyczne;
 • technik usług kosmetycznych (4 semestry) - absolwent tego kierunku dobiera i wykonuje zabiegi profilaktyczne lub lecznicze. Pomaga on pacjentom w walce z niedoskonałościami skóry. W zależności od wybranej specjalizacji, kosmetyczka może również zajmować się wykonywaniem makijażu, pielęgnacją i zdobieniem paznokci czy depilacją woskiem;
 • technik masażysta (4 semestry) - absolwenci tego kierunku wiedzą, jak dobrać odpowiedni schemat postępowania w masażu adekwatnym do stanu chorobowego pacjenta, potrafią obsługiwać specjalistyczny sprzęt medyczny oraz z łatwością stosują wszystkie metody masażu oraz zabiegi, które usprawniają leczenie i rehabilitację chorych, relaksują i odmładzają.

ip

fot. 123rf.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (18)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • Edukacja [0]

  Edukacja to bardzo duża szansa na lepszy start , ja taką decyzję podjęłam. Przejrzałam rankingi, polecenia i mój wybór padł na Cosinusa, super sprawa

  Ela, 2023-01-10, 15:32:01
 • Policealna [0]

  Ja jak porównam studia za które płaciłam sporo pieniędzy a policealne studium bezpłatne cosinus. to dzień do nocy. Cosinus bardzo rozwija i przykłada wagę do praktyki .

  Klara, 2023-01-04, 15:05:56
 • Edukacja [0]

  Dobrze, że przypięte łatki znikają. Jest możliwość wyboru i to jest moim zdaniem najważniejsze. A szkoły policealne dobrze, że dają opcje darmową jak np Cosinus.

  Elwira , 2022-07-12, 15:47:52
 • Edukacja policealna [0]

  Z początku była dla mnie to strata, że nie dostałam się na studia, w tym czasie zapisałam się do policealnej szkoły i nawet nie rekrutowałam już na studia. Pochłonęła mnie o wiele bardziej nauka w takiej formie.

  Wiktoria, 2022-06-22, 15:35:11
 • Policealna [0]

  Przerwałam studia, bo byłam mono niezadowolona, pełno przedmiotów, które nie miały nic wspólnego z kierunkiem do tego bałam się, że nie ma praktyki. Poszłam do policealnej w cosinusie, zależało mi na państwowej szkole i od pierwszych zajęć spodobało mi się bardzo.

  Ania , 2022-05-13, 15:36:55
 • Edukacja policealna [0]

  W cosinusie jest sporo osób które są po studiach lub w trakcie, myślę, że należy robić jak najwięcej dla siebie w edukacji.

  Weronika, 2022-04-22, 15:43:54
 • Masaż [0]

  A ja zaczęłam od policealnej, chcę nabrać praktyki a potem poszerzyć / porównać wiedzę na studiach :)

  Kasia, 2022-04-13, 15:37:40
 • Policealna szkoła masażysta [0]

  Ja najpierw zaczęłam policealną a potem chcę iść na studia, wolałam tak zacząć ze względu na to, że tutaj zdobędę więcej praktyki.

  Klara, 2022-03-22, 15:40:15
 • Edukacja [0]

  Z własnego doświadczenia wiem, że często zdarza się, że po studiach niekoniecznie chce wykonywać się wybrany zawód lub niektórzy czują niedosyt bo też takie przypadki znam. Niezależnie od tego, warto zawsze się dokształcić, poznać coś nowego i wtedy właśnie taka policealna jest świetnym rozwiązaniem, bo to zupełnie inny system niż studia.

  Marzena, 2022-03-17, 15:13:18
 • Policealna [0]

  Ja zmieniłem zdanie i zrezygnowałem mimo dostania się na studia , przekierowałem się na policealną i wiem że to była najlepsza decyzja.

  Michał, 2022-02-25, 15:40:01
 • Policealna [0]

  Ja nie miałem problemu z połączeniem policealnej i studiów. A wręcz przeciwnie byłem bardziej zmobilizowany na dwa kierunki.

  Eryk, 2022-02-24, 15:43:50
 • Policealna po studiach [0]

  Wiele lat temu skończyłam studia, wypaliłam się zawodowo. Teraz próbuje swoich sił w zupełnie innym zawodzie i to, że zaczynam od początku zmieniłam też rodzaj szkoły.

  Maliwna, 2022-02-10, 14:50:15
 • Cosinus [0]

  A ja wręcz więcej nauczyłam się niż na studiach i pracuje w zawodzie dzięki policealce. Warto w życiu wszystkiego próbowac.

  Jadwiga, 2022-02-03, 14:57:49
 • policealna [0]

  Taka szkoła o wiele więcej daje, i praktykę i lepsze nastawienie na drugą osobę. szkoda że na studiach tak już nie jest, ale takie są realia. Bardziej opłaca się szkoła policealna.

  Halina, 2021-12-21, 13:12:33
 • Cosinus [0]

  Zawsze jest czas odpowiedni na naukę i nie powinno się być ocenianym, dlatego mój wybór cosinusa był strzałem w 10tke.

  Aneta, 2021-12-17, 15:28:38
 • Cosinus policelna [0]

  Ja tak robię na ten moment i zdecydowanie warto, bo zawsze to kolejny zawód lub uzupełnienie. A więcej praktyk niż na studiach.

  Ewelina, 2021-11-29, 14:51:06
 • Cosinus Łódź [0]

  Do policealnej można iść po szkole średniej, nie musi być matura. Warto próbować różnych ścieżek, dla mnie osobiście policealna szkoła to zawód, to praktyka. A więc najważniejszy aspekt, którego nie da żadna inna szkoła. A cosinus jako jedyny zorganizował się jako darmowa szkoła.

  Ala, 2021-11-25, 14:34:58
 • Masaż [0]

  Ja sama kończyłam taką szkołę i pracuje w zawodzie od początku udało się trafić. Fajna jest opcja, że taka szkoła jest weekendowa a niektóre nawet darmowe. Ja korzystając z usług cosinusa wszystko miałam darmowe.

  Michalina, 2021-10-22, 08:52:49
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama