zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak dostać się na staż do kancelarii?

poniedziałek, 27-07-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Studia to nie tylko życie na uczelni, ale także idealny moment na zdobycie praktyki w zawodzie. Wydawać by się mogło, że uzyskanie dobrego stażu jest bardzo trudne, jednak nic bardziej mylnego. Dowiedz się, jak stawiać pierwsze kroki w prawniczym świecie.

Studentka pracująca na komputerze

Co musisz wiedzieć, zanim będziesz starać się o staż w zawodzie prawniczym?

Zanim zaczniesz aplikować, musisz mieć na uwadze, że na staże są poszukiwani przeważnie studenci, którzy już ukończyli trzeci rok studiów. Jest to spowodowane tym, że dopiero wtedy uzyskasz na studiach wiedzę, która pozwoli samodzielnie pracować. Jednak pamiętaj, że od każdej zasady istnieją wyjątki. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć starać się o praktyki znacznie wcześniej. W takim przypadku może dostaniesz mniej odpowiedzialne zadania, ale pamiętaj - praca w zawodzie często może nauczyć więcej niż teoria na studiach.

Zobacz też: Co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz na studia prawnicze

Kancelarie prawne

Kiedy myślimy o stażu na studiach prawniczych, w pierwszej chwili do głowy przychodzą nam mniejsze kancelarie. Z reguły są prowadzone przez pewną liczbę partnerów, czasem może zdarzyć się indywidualna praktyka. W takiej kancelarii pracuje od kilku (czasem tylko dwóch) do kilkunastu osób. Jest to lepsza opcja dla osób, które jeszcze nie są ukierunkowane i chcą poznać w praktyce różne dziedziny prawa.

Żeby odbyć staż w takiej kancelarii, należy samemu zrobić rozeznanie w rynku. Znajdź interesujące kancelarie, stosując albo metodę tematyczną (specjalizujące się w konkretnej dziedzinie prawa), albo geograficzną (znajdujące się na konkretnym obszarze). Następnie należy wysyłać wiele CV. Dobrze do takiej aplikacji jest także dołączyć list motywacyjny. Rozsyłaj swój życiorys do wielu kancelarii, do większej ilości niż myślisz, że potrzebujesz. Możesz też wydrukować swoje dokumenty i roznosić je stacjonarnie. Nawet jeśli w danym momencie kancelaria nie prowadzi rekrutacji na staż, istnieje możliwość, że zachowają twoją aplikację i odezwą się później.

Korporacje prawnicze

Trochę inaczej wygląda dostanie się na staż w korporacji prawniczej - dużej firmie, która zatrudnia wielu prawników. Takie wielkie przedsiębiorstwa często mają filie w różnych miastach na całym świecie. Tym samym, możliwość pracy w międzynarodowym środowisku jest dla młodych ludzi bardzo kusząca.

Niestety, dużo trudniej jest się dostać na staż do korporacji prawniczej niż do tradycyjnej kancelarii. Ponieważ liczba korporacji jest niższa w stosunku do kancelarii, te pierwsze staranniej dobierają swoich stażystów. W związku z tym organizują kilka razy do roku programy praktyk, na które należy aplikować. Rekrutacja przebiega wieloetapowo, często, oprócz zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej, trzeba wykazać się praktyczną umiejętnością wykorzystania wiedzy. Aby dowiedzieć się o programach praktyk, najlepiej śledzić strony internetowe korporacji, które nas interesują. Największe firmy organizują specjalne konkursy, a ich zwycięzcom proponowana jest praca.

Staże z uczelni 

Często zapomina o tym, że uniwersytety prowadzą biura karier, które organizują praktyki. Współpracując z określonymi podmiotami zewnętrznymi, studenci danej uczelni mają możliwość aplikować na różne staże. Jest to opcja szczególnie istotna dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w instytucjach publicznych, takich jak sądy czy prokuratura, do których trudniej jest się dostać indywidualnie. Skontaktuj się z biurem karier swojego uniwersytetu, aby uzyskać dokładniejsze informacje.

Zobacz też: Bez niego nie napiszesz pracy dyplomowej

Czy staże są bezpłatne? 

Chociaż to się zmienia, staże w przeważającej większości są dalej bezpłatne. Oznacza to, że nie dostajesz wynagrodzenia za swoją pracę, ale jednocześnie spoczywa na Tobie mniejsza odpowiedzialność. Jeśli pracodawca proponuje płatne praktyki i pyta cię o stawkę, którą chcesz uzyskać, zawsze podaj wyższą kwotę niż w rzeczywistości chcesz zarabiać. 

Warto starać się o praktyki w trakcie studiów. Praca w realnych warunkach pozwala zweryfikować wiedzę uzyskaną w trakcie studiów. Nie bój się aplikować, a ewentualnych odmów nie traktuj jako porażki, tylko jako motywację do dalszego działania. W końcu znajdziesz swój wymarzony staż.  

Monika Nowak

fot. StartupStockPhotos z pixabay.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama