zmień miasto
Jesteś tutaj:
  • dlaStudenta.pl
  • »
  • Kariera i Praca
  • »
  • Pokolenie płatków śniegu - dlaczego obecni studenci są uważani za roszczeniowych i przewrażliwionych pracowników?
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Pokolenie płatków śniegu - dlaczego obecni studenci są uważani za roszczeniowych i przewrażliwionych pracowników?

piątek, 20-05-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Nie jesteśmy w stanie określić, kto jako pierwszy stwierdził, że za jego czasów było lepiej. Niektóre źródła donoszą, że Sokrates nazwał antyczną młodzież pokoleniem straconym. Obecnie kozłami ofiarnymi tej teorii jest pokolenie Z, które określa się również jako: "pokolenie płatków śniegu". Jakie atrybuty są im przypisywane i dlaczego mogą mieć problem ze znalezieniem pracy?

Zobacz też: Jak Gen Z podchodzi do zdrowego stylu życia? >>

Gen Z - podejście do pracyGen Z, Zetka, Pokolenie Pandemiczne...

Osoby urodzone w latach 1995-2010 określa się wieloma mianami. Najczęściej stosuje się poniższe:

  • pokolenie Z, nawiązując do funkcjonującej nomenklatury: boomersi, Gen X, Gen Y i nasze Zetki;
  • pokolenie pandemiczne - osoby, które wchodzą w dorosłość podczas zawirowań związanych z koronawirusem;
  • pokolenie płatków śniegu - podkreślając negatywne cechy charakteru, które biorą się z przekonania o swojej wyjątkowości.

Nawiązując do ostatniego określenia, osobom urodzonym pod koniec XX i na początku XXI wieku przypisuje się przeszacowanie oceny swoich umiejętności. Uważa się, że są to ludzie, którzy nie potrafią wywiązać się z powierzonych im zadań, ani wziąć na siebie odpowiedzialności. Z drugiej strony, tak mocna krytyka może wypływać ze względu na odmienne podejście do życia i zmianę hierarchii priorytetów.

Pokolenie X czy Y są znani z poświęcenia całego swojego życia karierze i rodzinie, tymczasem Zetki nie czują takiego przymusu. Czy można uznać to za negatywną cechę? Jeśli mamy zamiar (w najlepszym przypadku) traktować młodsze pokolenie z pobłażliwością, to na pewno uda nam się zrobić z tego wadę. Patrząc jednak przez pryzmat troski o swoje zdrowie psychiczne, life-work balance czy świadomość społeczną, moglibyśmy nauczyć się naprawdę wielu rzeczy właśnie od Zetek. Jednakże młody narybek w firmie powinien mieć się na baczności. Stereotypy mogą wpłynąć na rozwój jego kariery zawodowej.

Jakim pracownikiem jest Zetka? Zestaw stereotypów prosto z internetu

Na wielu forach internetowych można znaleźć listę cech typujących dane pokolenie. Mają one zastosowanie także w kontekście współpracy zawodowej. Zetki, czyli nasze ulubione płatki śniegu, zgodnie ze stereotypem były wychowywane przez nadopiekuńczych rodziców. Z tego powodu są nieporadne, a jednocześnie nie potrafią się do tego przyznać. Kontynuując tę teorię, zapewne musieli być przeświadczeni o swojej wyjątkowości, więc przeceniają swoje umiejętności zawodowe. Studenci, bo to oni w głównej mierze należą do Zetek wchodzących na rynek pracy, oczekują wyższego wynagrodzenia, niż na to zasługują. Nie biorą na siebie odpowiedzialności i nie chcą wykazać inicjatywy. Są niezaangażowani i wolą rozwijać się w inny sposób niż poprzez staże i praktyki.

Moglibyśmy wymyślać jeszcze długo, lecz nie ma potrzeby psucia sobie humoru. Pokolenie Z przedstawia odmienne wartości, które mogą stanowić odpowiedzi na problemy wcześniejszych generacji, jak przemęczenie, brak satysfakcji z życia prywatnego czy wypalenie zawodowe. Są to przede wszystkim: troska o relacje z bliskimi, także przyjaciółmi, i zaangażowanie w życie społeczne. Zetki pokazują, że to do nich należy świat, choć doświadczone Y wciąż próbują im udowodnić, że są wyłącznie naiwnymi dzieciakami, które nic nie wiedzą o życiu. I w ten oto sposób tworzy się nam kolejna walka pokolenia mijającego. Czy jest możliwe, że o Zetkach nigdy nie zrobiłoby się tak głośno, gdyby to nie milenialsi obwiali się, że zostaną zepchnięci do jednego worka z boomerami? A może to właśnie rozpoczęcie tego procesu, wywołało tę reakcję?

KK

fot. Nicolas Postiglioni z Pexels

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama