zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Dzienne, wieczorowe czy zaoczne? Jaki tryb studiów wybrać?

czwartek, 18-05-2017 (00:00:00) | komentarze (2)


Większość maturzystów jeszcze przed maturami zastanawia się: co po wakacjach? Zdecydowana większość, szczególnie licealistów, wybiera studiowanie. Tradycyjnie – decydują się na studia dzienne. Jednak są też osoby, które myślą nad studiami i pracą jednocześnie, chcąc utrzymywać się na własną rękę. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?
 

studying

 

Studia dzienne

Są one najpopularniejsza formą studiowania. Student ma zajęcia 4-5 dni w tygodniu i wolne weekendy. Zazwyczaj od rana do godzin popołudniowych. Takie studia posiadają największą zaletę – są bezpłatne. Osoby, które są wspierane finansowo przez rodziców spokojnie mogą wybrać taki rodzaj studiów. Mówi się, że studia dzienne to kwintesencja studiowania – ciągły kontakt z koleżankami i kolegami z roku oraz wykładowcą. Jest czas na poznanie i zrozumienie materiału oraz zadawanie do nich pytań. Często też plany rozplanowane są tak, aby student miał okienka, umożliwiające np. pójście na obiad, przerwę na kawę lub zajęcia językowe w innej instytucji. Studia dzienne to także swego rodzaju prestiż – o tym, czy kandydat został przyjęty decydują dobre wyniki.

Studia wieczorowe

Taki tryb studiów może okazać się korzystny dla osób planujących pracować od poniedziałku do piątku. Zajęcia odbywają się od popołudnia do wieczora. Jednak studia wieczorowe są płatne. I niestety często okazuje się, że zajęcia prowadzone są od południa a czasami nawet od rana, dlatego warto sprawdzić dokładnie plan zajęć, zanim złożysz papiery na kierunek o takim trybie. Wadą jest także zmienność zajęć lub twoich godzin pracy. Może zdarzyć się tak, że zostaniesz dłużej w pracy opuszczając tym samym jedne lub kilka wykładów, ćwiczeń czy konwersatoriów. Także wykładowca może w trakcie roku akademickiego zmienić godzinę rozpoczynania zajęć, co jest olejną przeszkodą w zaplanowaniu czasu w pracy.

Studia zaoczne

Zajęcia odbywają się podczaj zjazdów w weekend, zazwyczaj co 2 tygodnie. Na większości uczelni jest to sobota i niedziela, chociaż zdarzają się zajęcia w piątki. Także wszelkie kolokwia i egzaminy są weekendowe. Taka forma studiów jest wygodna ze względu na to, że student może pracować na pełen etat, nawet do późnych godzin. Jest to też szansa na rozwój zawodowy, zdobywanie doświadczenia. Jednak studia zaoczne – tak samo jak wieczorowe – są płatne. Dodatkowo materiał na studiach zaocznych znacznie okrojony w porównaniu do studiów dziennych. Także trudno jest znaleźć czas na inne zajęcia dodatkowe.

Jaki tryb studiów jest najlepszy?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Studia dzienne będą najlepsze dla osób, które nie chcą płacić za studia a także dla tych, którzy chcą skupić się przede wszystkim na ciekawym zdobywaniu wiedzy. Studia wieczorowe i zaoczne to dobry wybór dla osób chcących pracować, zdobywać cenne doświadczenie zawodowe, a przy tym mających dużo samozaparcia i chęci. Każdy ze świeżo upieczonych maturzystów powinien jasno ustawić sobie cele i priorytety: czy chce się całkowicie poświęcić nauce i zdobywaniu wiedzy, czy szybkim podjęciu pracy. A także czy może sobie pozwolić finansowo na taki a nie inny rodzaj studiowania. To pozwoli na wybranie najlepszego trybu studiów.

 

HK

fot. pixabay.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • studia podyplomowe WSB [0]

    Witam! Studia podyplomowe to dobra okazja na zdobycie dobrego i konkretnego wykształcenia nawet po licencjacie. Już teraz można aplikować na studia podyplomowe do oddziałów Wyższej Szkoły Bankowej. Studiować można w kilku lokalizacjach na terenie kraju, m.in. w Gdańsku, Wrocławiu czy Poznaniu. Zachęcam do zapoznania się z naszą pełna ofertą na stronie wsb.pl/kandydaci/studia-podyplomowe/kierunki Dodam, że zapisując się na studia do 30 czerwca można liczyć na 1000 zł zniżki: 600 zł zniżki w czesnym oraz 400 zł dzięki zwolnieniu z opłaty wpisowej. Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki Online Ekspert WSB

    oewsb, 2017-06-05, 18:49:08
  • Studia [0]

    A co powiecie na studia podyplomowe np po licencjacie? opłaca sie?

    Igor, 2017-05-29, 20:11:04

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama