zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak przetrwać pierwszy dzień praktyk?

piątek, 07-08-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Nowe doświadczenia bywają na początku stresujące. Rozpoczęcie praktyk może być szczególnie przerażające. W co się ubrać? Jak się zachowywać? Poznaj kilka rad, które pozwolą Ci przetrwać pierwszy dzień stażu.

Zobacz też: Staż w kancelarii - wszystko, co musisz wiedzieć 

Dziewczyna pracująca na komputerze

Spóźnienie się na praktyki

Nie ma nic gorszego niż spóźnienie się na pierwszy dzień praktyk. Dbanie o punktualność jest oznaką odpowiedzialności. Dołóż wszelkich starań, aby żaden niespodziewany wypadek nie opóźnił Twojego dotarcia do firmy. Warto wiedzieć, że nie jest w dobrym tonie być wcześniej niż 15 minut przed planowanym czasem rozpoczęcia stażu. Pamiętaj, że praktykodawca spodziewa się Ciebie o określonej godzinie i Twoje stanowisko pracy może być jeszcze niegotowe.

W co ubrać się pierwszego dnia?

Kluczowe jest dobranie odpowiedniego ubioru do charakteru praktyk. Jeśli wiesz, jaki dress code panuje w firmie – dostosuj się do niego. Sprawa komplikuje się, gdy nie orientujesz się, jakie zwyczaje odzieżowe panują w danym miejscu. W takiej sytuacji pierwszego dnia lepiej jest się ubrać zbyt elegancko. Z biegiem czasu możesz postawić na swobodniejsze ubrania. Najlepiej postaw na klasykę – biała koszula i czarne dżinsy zdadzą egzamin pierwszego dnia w większości miejsc.

Zobacz też: Jak się ubrać do pracy podczas upałów?

Jak się zachowywać podczas praktyk?

Uprzejmość, staranność i sumienność to cechy, które są mile widziane u praktykantów. Daj po sobie poznać, że chcesz się czegoś nauczyć. Pamiętaj o zasadach savoir-vivre'u i zawsze zachowuj się uprzejmie. Uśmiechaj się do innych i mów "dzień dobry". W końcu nie znasz jeszcze wszystkich w danej firmie i nie wiesz, kogo mijasz na korytarzu. Przedstaw się swoim współpracownikom. Miła i przyjazna atmosfera w pracy może zmienić nawet najbardziej nużące zajęcie w ciekawe doświadczenie. A wtedy codziennie będziesz przychodzić na praktyki z uśmiechem na ustach.

Czy można zadawać pytania?

Na praktykach jesteś po to, żeby się czegoś nauczyć. Nie wstydź się tego, że czegoś nie wiesz – masz do tego prawo. Lepiej dopytać kilka razy niż popełnić duży błąd, który później ktoś będzie musiał poprawiać. Dzięki temu, że pytasz, szybciej zostaną ci powierzone samodzielne i odpowiedzialne zadania.

Cel praktyk  

Jeśli jesteś na praktykach, ponieważ to była Twoja decyzja – to znaczy, że wiesz, po co tam jesteś. Celem praktyk ma być zdobycie doświadczenia zawodowego i przekonanie się, czy teoria nauczana na studiach ma coś wspólnego z rzeczywistością. Wykorzystaj ten czas i wykaż się inicjatywą. Może być tak, że nie zawsze będziesz mieć co robić. Akurat nie będzie nikogo, kto będzie mógł się Tobą zająć i zlecić zadanie do wykonania. Jeśli masz chwilę wolnego czasu, nie trać jej na bezsensowne przeszukiwanie Internetu. Dopytaj, a praca zawsze się znajdzie.

Gdy celem praktyk jest zaliczenie ich w ramach studiów – te rady dotyczą także Ciebie. Jeśli i tak już jesteś w jakimś miejscu przez kilka godzin, wykorzystaj ten czas i naucz się czegoś przydatnego. Kto wie, może nawet coś, co zaczęło się jako przykry obowiązek, może okazać się interesującym zajęciem.

Czy warto popracować nad swoim nastawieniem? 

Nie zapominaj o najważniejszym – podstawą każdego sukcesu jest odpowiednie nastawienie. Nie zrażaj się porażkami, a z błędów wyciągaj wnioski. Dzięki temu będziesz przyjemnie wspominać swoje praktyki.

Zobacz też: Jak napisać CV, jeśli nie masz doświadczenia?

Monika Nowak

fot. Andrea Piacquadio z pexels.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama