zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Na czym polega praca kelnera? Wady i zalety zatrudnienia w branży gastronomicznej

środa, 26-08-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


"Kto nie pracował w gastro, ten nie zna życia". Okres studiów to czas, w którym zbiera się najwięcej życiowych doświadczeń, a zatem czemu by nie rzucić się na najgłębszą wodę i nie zatrudnić się jako kelner?

Zobacz też: Praca w sklepie odzieżowym.

Kelner niosący tacę

Czy nadaję się na kelnera?

Istnieje kilka cech, które powinien mieć każdy kelner i nie jest to kwestia doświadczenia zawodowego czy znajomości rodzajów fermentacji piw. Chodzi o typ człowieka, który się nadaje do tej pracy lub nie (co absolutnie nie umniejsza wcześniej wymienionym doświadczeniu i wiedzy).

Po pierwsze, kelner musi być pewny tego co mówi. Ludzie, z którymi przyjdzie Ci pracować, będą różni. W większości goście są bardzo sympatyczni, jednakże mogą się również znaleźć pewne ewenementy, które podważą każde słowa. Należy być cierpliwym w stosunku do gości, traktować ich z dystansem... Ludzie potrafią być zaskoczeni, że musisz obsłużyć kolejne stoliki; nie możesz przyjąć od nich zamówienia zaraz po tym, jak się namyślą, co chcą wybrać i że na jedzenie (niestety) trzeba poczekać.

Inną kwestią jest Twoja organizacja. Niekiedy w knajpie jest spokój, kiedy ma się dwa lub trzy stoliki do podziału, ale bywają też dni, w których przychodzi na raz cała restauracja. Ważne jest, aby nie panikować tylko na spokojnie przemyśleć, w jaki sposób zorganizować sobie pracę.

Praca kelnera nie jest relaksująca, w zasadzie, wśród wymogów rekrutacyjnych powinna się znaleźć korporacyjna "odporność na stres". Zdarzają się sytuacje ekstremalne, na które nie masz wpływu. Ktoś może zasłabnąć, albo będzie trzeba wyprosić pijanego gościa, który zaczyna się awanturować. Bardzo ważne jest, żeby znaleźć swój sposób na odreagowanie, żeby było można wyjść z sali, wziąć kilka wdechów (wylać pomyje na awanturnika lub zadufanego w sobie bufona (metaforycznie i w myślach) lub po prostu się wykrzyczeć - jak wolisz). Jeśli pominiesz ten krok, to istnieje spore ryzyko, że wybuchniesz przy najbliższej błahostce.

Jeśli uważasz, że posiadasz takie cechy jak: pewność siebie, asertywność, cierpliwość, a ponad to potrafisz trzymać nerwy na wodzy i pracujesz szybko, to z pewnością możesz aplikować na stanowisko kelnera. Jeśli nie, to pamiętaj, że żaden kelner nie posiada wszystkich tych cech. Warto jednak zaznaczyć, że wiele z nich możesz nabyć podczas pracy, podobnie jak ze zdobyciem doświadczenia i wiedzy (np. jakie wino polecić do deseru).

Jak wygląda proces rekrutacji?

Rekrutacja na stanowisko kelnera może wyglądać dwojako. Pierwszą opcją jest chodzenie po restauracjach i zostawianie swoich CV. Istnieje spora szansa (zwłaszcza na początku sezonu), że właściciele jakiejś knajpy poszukują kelnerów i zaproszą Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Drugą opcją jest odpowiedź na ogłoszenie zamieszczone w sieci lub w lokalu. W takiej sytuacji powinno się przesłać swoje CV i, jak wyżej, poczekać na telefon zwrotny. Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna a następnie kilka dni próbnych. Jeżeli uznasz, że jest to praca dla Ciebie, a twój przyszły pracodawca będzie myślał w podobny sposób, to gratulacje! Oficjalnie staniesz się człowiekiem gastro!

Obowiązki kelnera

Głównym zadaniem kelnera jest obsługa gości, na którą składają się: przyjmowanie rezerwacji; zbieranie zamówień; przynoszenie napojów, sztućców i dań; rozliczenie stolików oraz posprzątanie po klientach. Do obowiązków kelnerów należy również robienie inwentury, składanie zamówień, a także utrzymanie czystości w lokalu. W wielu miejscach podział obowiązków zależny jest od stażu pracy, podobnie jak w każdej innej branży.

Kelner, zmywak, bar, host...

Praca kelnera to nie tylko obsługa stolików. Bywa, że stanowiska się zmieniają, chociażby w zależności od ilości osób na zmianie. Jednego dnia można być zmywakiem, drugiego barem, trzeciego hostem (odpowiadającym za odprowadzanie ludzi do stolików i zbieranie brudnych talerzy), czwartego typowym kelnerem, a piątego stajesz się odpowiedzialny za każde z powyższych stanowisk, ponieważ jesteś sam na zmianie. Wszystko zależy od miejsca, w którym się zatrudnisz i zasad, jakie będą tam obowiązywały.

Zalety pracy w zawodzie kelnera

Z pracą kelnera wiążą się przede wszystkim napiwki. Ich ilość może się różnić w zależności od miejsca, w którym pracujesz. Niewątpliwie należą do atutów zawodu. Równie wdzięcznym dodatkiem bywają zniżki na jedzenie lub całkowicie darmowe napoje i posiłki pracownicze, dzięki którym można sporo oszczędzić.

Kolejną zaletą tej pracy jest ustalanie godzin. Kelnerzy wysyłają swoją dyspozycyjność i to na jej podstawie układany jest grafik. Inną kwestią jest kontakt z ludźmi. Jeśli lubisz rozmwaiać o pogodzie to zawsze znajdzie się ktoś, kto skomentuje temperaturę powietrza lub porywistość wiatru.

Praca w zawodzie kelnera - wady

Najgorszą wadą pracy kelnera jest tabaka - moment (mogący trwać cały dzień) podczas którego jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Najlepiej zdefiniować ją jako stan, w którym człowiek nawet nie liczy na to, że przypomni sobie, jak się nazywa. Są to chwile, w których przydaje się doświadczenie, ponieważ mózg przestaje poprawnie funkcjonować i działa na pełnym automacie. Inną kwestią mogą być bardzo nieregularne godziny pracy i mała dawka snu, co w połączeniu z wielogodzinnymi zmianami może doprowadzić do szybkiego przemęczenia.

Często przemilcza się jedną z podstawowych prawd kelnerskich: "nie palisz, to nie masz przerwy". Praca w gastro wprowadza w nałóg, aczkolwiek można potraktować to z przymrużeniem oka, ponieważ zamiast na papierosa, zawsze można wyjść na przerwę, zabierając ze sobą niewinne espresso, a wtedy każdy dzień staje się lepszy ;)

KK

fot. ongchinonn z Pixabay

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama