zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Długie weekendy w 2022 roku. Kiedy wziąć urlop?

poniedziałek, 22-11-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Zaplanowanie pracy i odpoczynku jest podstawą zachowania work-life balance. Zastanawiasz się, w jakim czasie najlepiej wziąć urlop, aby cieszyć się największą ilością dni wolnych? Sprawdź, kiedy wypadają długie weekendy 2022, aby zyskać długi czas odpoczynku.

Zobacz też: Czy studia wliczają się do emerytury >>

Długie weekendy 2022Podstawy prawne

Dni wolne oraz dodatkowe regulacje nimi kierujące zostały zapisane w Ustawie o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 roku i Obwieszczeniu Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 października 2020r. Zgodnie z najnowszą zmianą do ustanowienia dni wolnych od pracy wystarczy rozporządzeniem Premiera. Zasada ta obowiązuje na czas stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2022 r.

Zgodnie z powyższymi dokumentami osoby zatrudnione na typową umowę nie muszą wykonywać obowiązków zawodowych:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli, 
 • pierwszy dzień Wielkiej Nocy, 
 • drugi dzień Wielkiej Nocy, 
 • 1 maja – Święto Państwowe, 
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, 
 • pierwszy dzień Zielonych Świątek, 
 • dzień Bożego Ciała, 
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych, 
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia,
 • niedziele.

Długie weekendy styczeń 2022

W 2022 roku Nowy Rok wypada w sobotę, natomiast Święto Trzech Króli w czwartek. Jest to świetna okazja, aby odebrać w piątek dzień wolny za 1 stycznia. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami, osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą ubiegać się o wolne, jeśli któryś z dni świątecznych przewidzianych przez ustawę wypada w sobotę. Z tego powodu pierwszy długi weekend 2022 może trwać 4 dni, od 6 do 9 stycznia.

Planowanie wolnego w kwietniu 2022

Kolejny urlop możemy wziąć w okolicach Świąt Wielkanocnych. Pierwszy i Drugi dzień Wielkiej Nocy są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Niestety pierwszy z nich zawsze wypada w niedzielę, a zgodnie z prawem nie możemy go odebrać, dlatego odpoczywać będziemy jedynie w poniedziałek. Długi weekend w kwietniu, bez brania dodatkowego urlopu lub odbierania zaległego, będzie trwał 3 dni (od 16 do 18 kwietnia). Uczniowie i studenci mogą liczyć na dłuższą przerwę, która potrwa od 14 do 19 kwietnia.

Majówka 2022

Zanim zdążymy wrócić do trybu pracy i nauki przed egzaminami, wypadnie kolejne święto państwowe! Mowa o legendarnej majówce, która w 2022 roku będzie trwała aż 4 dni! Wolne rozpocznie się 30 maja (sobota), a zakończy się 3 maja (wtorek). Podobnie jak w przypadku świąt Wielkiej Nocy, nie możemy odebrać dnia wolnego za niedzielę (1 maja). 

4-dniowy weekend w czerwcu 2022

Na początku lata spodziewamy sie wolnego na Zielone Świątki oraz Boże Ciało, lecz niestety i tutaj pierwsze święto wypada w niedzielę. Jednakże, jeśli skorzystamy z przyznanych dni urlopowych i wykorzystamy jeden z nich na piątek, 17 czerwca, to znowu będziemy mieli 4-dniowy weekend, od 16 do 19 kwietnia.

Wakacyjny weekend - sierpień 2022

W poniedziałek wypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Z tego powodu możemy zaplanować 3-dniowy wypoczynek, który będzie jedynym w czasie wakacji. Długi weekend w sierpniu 2022 rozpocznie się dopiero w sobotę 13, a zakończy się poniedziałkowym świętem.

Wolne w Listopadzie 2022

Listopadową szarugą będziemy potrzebowali odpoczynku i dostaniemy do już w przyszłym roku! Dzień Wszystkich Świętych wypada we wtorek. Jeśli weźmiemy wolne podczas Halloween, to będziemy mogli cieszyć się pierwszym czterodniowym weekendem. Uczniowie i studenci najprawdopodobniej pójdą do szkoły dopiero w czwartek, 3 listopada, co daje im aż 6 dni wolnych! Drugi długi weekend będzie nieco krótszy, 11 listopada wypada w piątek. Co ważne, nawet gdy nie zdecydujemy się wykorzystać żadnego z naszych dni urlopowych, możemy liczyć na dodatkowe 2 dni poza miejscem pracy.

Kiedy wypadają Święta Bożego Narodzenia w 2022 r?

Zgodnie z przywołanymi na początku tekstu dokumentami, tylko dwa dni w grudniu są ustawowo wolne od pracy. Mowa o pierwszym i drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia. Przyszłoroczne wolne wypada dość niefortunnie - w niedzielę i poniedziałek. Z tego powodu mamy tylko 3 dni wolnego.

Zobacz też: Wolne na Dzień Wszystkich Świętych >>

KK

fot. MabelAmber z Pixabay

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama