zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Farmaceuci w czasach zarazy

czwartek, 28-01-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Ostatni czas pandemii sprzyja rozważaniom o roli poszczególnych zawodów medycznych, w tym o zawodzie farmaceuty. Epidemia koronawirusa, pokazała jak bardzo potrzebny i jak bardzo niedoceniany jest zawód farmaceuty. Nie tylko w Polsce. Inne kraje również w trybie przyspieszonym dostosowują swoje prawo w celu rozszerzenia uprawnień farmaceuty.

Lekarze w maseczkach w szpitalu na korytarzu w białych kitlachPraca w aptece podczas pandemii

Polski resort zdrowia i eksperci wskazują jednoznacznie na wzrost roli farmaceutów, także w kontekście starzenia się społeczeństwa i rosnącego zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne.

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, przewiduje zwiększenie roli zawodu farmaceuty m.in. poprzez tzw. opiekę farmaceutyczną. Opisuje się ją jako udokumentowany proces, w którym farmaceuta czuwa nad prawidłową i efektywną lekoterapią pacjenta, co dodatkowo powinno obniżyć koszty systemu ochrony zdrowia. Patrząc na inne kraje w których takie prawo działa już wiele lat, wydaje się, że ustawa taka jest nieodzowna.

W tym kontekście ważne jest również dostosowanie szkolnictwa wyższego jak i policealnego, np. w Medyk w Gdańsku, kształcącego w zawodzie farmaceuty, aby sprostać nowym wyzwaniom.

Tekst przygotował mgr Jarosław Grono, nauczyciel przedmiotów zawodowych WZSP nr 2.

ip

fot. Gustavo Fring z Pexels

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama