zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Ile chcą zarabiać studenci w pierwszej pracy?

środa, 22-02-2012 (00:00:00) | komentarze (0)


Od 1500 do 2500 zł. netto – tyle chcieliby zarabiać studenci w swojej pierwszej pracy – wynika z badania oczekiwań studentów, przeprowadzonego przez organizatorów IV edycji programu Twoja Perspektywa – Grupę TP we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami i Business for Society.

Badanie zrealizowano w terminie 28.11.2011 - 20.12.2011 na grupie 1 305 studentów z całej Polski. Zdecydowana większość z nich to studenci trybu dziennego (84 proc.), kierunków o profilu IT/inżynieryjnym oraz biznesowo-ekonomicznym (odpowiednio po 46 proc. i 43 proc.). Blisko 40 proc. ankietowanych stanowią studenci ostatnich lat studiów (4 roku I stopnia lub 1-ego i 2-go roku II stopnia).

Oczekiwania płacowe studentów
Na pierwszym miejscu, z wynikiem 31 proc. znalazło się grono studentów, którzy od przyszłego pracodawcy oczekują miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 2000 – 2500 zł netto. Na drugim miejscu uplasowali się respondenci, którzy zdecydowaliby się rozpocząć karierę zawodową za pensję w przedziale 1500 - 2000 zł netto (25 proc.). Wyższego wynagrodzenia, w granicach 2500 – 3000 zł netto, oczekuje 17 proc. ankietowanych studentów. Kolejne wyniki procentowe badania wskazują na relatywnie umiarkowane żądania finansowe przyszłych pracowników – 5 proc. uczestników badania chciałoby zarabiać w pierwszej pracy w granicach 3500 zł – 4000 zł netto. Tylko 8 proc. liczy na miesięczne zarobki powyżej 4000 zł netto. Niewielki jest też jednak odesetek respondentów, którzy na początku drogi zawodowej zdecydowaliby się zarabiać poniżej 1500 zł na rękę (3 proc.).

Świadomość wymagań rynku pracy kontra ocena własnych umiejętności
Jakie umiejętności są według studentów w cenie na rynku pracy a jakie sami mogą zaoferować przyszłemu pracodawcy? Pokazuje nam to dalsza analiza badania, w którym respondenci sami oceniali swoje kompetencje, dając jednocześnie obraz znajomości realiów biznesowych. Zdaniem 42,5 proc. uczestników badania na starcie w karierę liczy się przede wszystkim praktyczne doświadczenie. Może się nim pochwalić jednak jedynie 14 proc. respondentów. Według 33,5 proc. ankietowanych w znalezieniu pracy może okazać się również istotna innowacyjność i kreatywność kandydata. Nieszablonowe myślenie i pomysłowość deklaruje 29 proc. studentów. W rankingu umiejętności wskazanych przez uczestników badania jako pożądane przez firmy i jednocześnie oferowane przez studentów, na wysokich pozycjach plasują się kompetencje interpersonalne – umiejętność pracy w zespole i komunikatywność (odpowiednio po 29 i 32 proc. wskazań).

Jedynie 22,5 proc. ankietowanych za swoją mocną stronę uznała znajomość języka obcego. Z badania wynika, że 25,5 proc. respondentów przyszłemu pracodawcy chce zaoferować umiejętność myślenia analitycznego.

Co ciekawe, zdaniem zaledwie 19 proc. uczestników badania w poszukiwaniu pracy istotna jest kierunkowa wiedza merytoryczna. Jedynie pół procenta więcej respondentów uznało, że może ją zaoferować przyszłemu pracodawcy.

Najmniejsze grono uczestników badania (2,5 proc.) deklaruje gotowość do identyfikacji z wartościami przyszłego miejsca pracy. Zaledwie 1 proc. więcej (3,5 proc.) respondentów uważa, że będą od nich tego oczekiwać sami pracodawcy. Niedocenioną okazuje się także umiejętność orientacji na klienta, zaznaczona jedynie przez 4 proc. studentów.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama