zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak napisać CV, kiedy nie ma się doświadczenia?

wtorek, 23-09-2014 (00:00:00) | komentarze (5)


Szukasz pracy, ale twoje CV składa się głównie z daty urodzenia? Pomyśl, czym innym możesz zaintrygować rekrutera!

Kluczowym elementem każdego CV jest pokazanie swojego doświadczenia zawodowego. Jednak zazwyczaj absolwenci szkół wyższych i młodzi adepci poszukujący pierwszej pracy nie mogą pochwalić się bogatym życiorysem w tym aspekcie. To nie dyskwalifikuje kandydata w oczach pracodawcy. Ważne jest jednak, aby zaakcentować odpowiednie elementy.

Wyeksponowanie wykształcenia
Ukończone studia wyższe oraz mile widzianych przez pracodawców studiów podyplomowych, są bardzo cenionym punktem w życiorysie kandydatów. Pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na ukończony kierunek, ale także na profil uczelni, dlatego warto podkreślić go w CV. Dodatkową informacją dla rekrutera może być wpisanie tematu pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Podkreślenie doświadczeń
Kandydaci często pomijają istotne fakty ze swojego życia, uważając że są to informacje niewarte opisywania w CV. Wręcz przeciwnie - pokazują one pracodawcy stopień zaangażowania oraz motywacji pracownika. Bezpłatne praktyki, udział w inicjatywach obywatelskich czy członkowstwo w organizacjach szkolnych lub studenckich to cenne doświadczenie, którym można pochwalić się rekruterowi. - Nie warto wstydzić się także prac dorywczych czy sezonowych, nawet jeśli były to mało rozwojowe zajęcia. Jeśli wiązały się np. z wyjazdem za granicę, to sygnał dla firmy, że pracownik miał okazję podnieść swoje kompetencje językowe - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Aktywność w Internecie
Globalna sieć daje mnóstwo możliwości. Można ją wykorzystać prowadząc bloga czy udzielając się na forach dyskusyjnych. Jeśli aktywności są związane z określoną branżą lub zawodem - warto wspomnieć o nich w życiorysie. Pracodawcy doceniają takie formy aktywności, świadczące o zaangażowaniu i umiejętności formułowania swoich poglądów.

Opis mocnych stron
Wielu kariery osób na początku kariery, nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest skupienie się na swoich zaletach i predyspozycjach. Podkreślenie tych najbardziej nietypowych umiejętności sprawia, ze kandydat jest postrzegany jako bardziej zmotywowany i utalentowany. - Aplikując na określone stanowisko warto sprawdzić, jakie wymagania stawiane są przed pracownikami oraz które cechy są najbardziej pożądane przez firmę. Uczciwe sprawdzenie, czy spełniamy takie warunki to podstawa przed zgłoszeniem swojej kandydatury - zauważa Małgorzata Majewska.

Tylko prawdomówność
Często kandydaci bez odpowiedniego doświadczenia próbują podkoloryzować swoje dokumenty aplikacyjne, by zyskać w oczach przyszłego pracodawcy. Dodawanie niezgodnych z prawdą kwalifikacji, czy wpisywanie fałszywych stanowisk, może szybko narazić ich na demaskację i kompromitację. Umiejętności zostaną i tak poddane weryfikacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. - Dodatkowo, w dobie Internetu i serwisów społecznościowych, wystarczy odrobina dobrej woli ze strony pracodawcy, by dowiedzieć się jak najwięcej o przyszłym pracowniku, a wówczas prawda i tak szybko wyjdzie na jaw - przestrzega Małgorzata Majewska.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • Szybkie [0]

  Zamiast płacić nie wiadomo jakie pieniądze, ja sobie za dyszke kupiłam konto premium w pragramie szybkiecv. Super sprawa. Mam zapisane wszystkie poprzednie pomysły, jest tam dużo szablonów do wyboru. Szybko piszecie, chwalicie się swoimi osiągnięciami, program robi sam a was oprawę graficzną i nowa, wymarzona praca jest wasza. Mi się udało więc wam na pewno też!!

  Roman, 2019-01-18, 22:56:42
 • Szybkie [0]

  Niby zadanie nie jest przesadnie trudne, ale jednak sporo ludzi męczy się z pisaniem CV. Ja to trochę nawet rozumiem, w szkole się tego nie uczy, a nawet jesli to nie tak jak powinno. Polecam w każdym razie SzybkieCV - łatwy sposób na stworzenie życiorysu.

  Alejandro, 2019-01-12, 19:21:27
 • CV i jeszcze raz [0]

  Ja CV mam w swoim archiwum w programie szybkiecv. Jak tylko go potrzebuje, kilka minut, wrzucam nowy szablon, podrasowuje super CV gotowe. Warto ułatwiać sobie życie :D

  Wolek, 2018-12-14, 19:31:06
 • Dobra praca [0]

  Ja korzystam szybkiecv. Program łatwy w obsłudze, zyskuje na czasie, pełny profesjonalizm. Na rozmowę o pracę poszedłem przygotowany i czułam się pewnie z moimi papierami. Gorąco polecam!!

  Wojtek, 2018-12-14, 19:25:45
 • Łapać doświadczenie! [0]

  Mimo wszystko wydaje mi się, że najlepiej to jednak łapać wszystko co można. Kraków daje takie możliwości, na uczelniach co chwilę ktoś się ogłasza, że szuka praktykantów/stażystów. Warto zapisać się do grup badawczych na uczelniach - pracodawcy to cenią. A no i ci ostatni sami szkolą swoich przyszłych pracowników, przykładem niech będzie Nokia i jej Akademia.

  Student, 2015-02-03, 15:42:44
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama