zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Portfolio studenckie - pierwszy krok do wymarzonej pracy

poniedziałek, 11-12-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Świetna prezentacja. Zorganizowanie. Ciągły rozwój. To cechy, które mogą zadecydować o tym, czy dostaniesz się na wymarzone studia lub stanowisko pracy. Przygotuj się na to. Działaj już dziś. Zacznij pracę nad swoim portfolio studenckim!

portfolio studenckie, uczennicaCzym jest portfolio studenckie?

Z czym kojarzy Ci się wyraz portfolio? Czy nie ze zbiorem prac artystów lub modeli?

I słusznie.

Ale musisz mieć świadomość, że portfolio może być niezbędne zarówno w trakcie nauki, jak i w całej Twojej dalszej ścieżce zawodowej. Niezależnie od tego, jaki kierunek wybierasz: ścisły, humanistyczny, artystyczny, czy też jeszcze inny. Portfolio jest Ci potrzebne.

Na studiach pełni ono funkcję zbioru wszystkich Twoich prac i projektów. Cel jest jeden: portfolio ma pokazać Twoje postępy, rozwój umiejętności i sukcesy na przestrzeni całego okresu nauki.

Jak zatem odpowiednio się zaprezentować?

Niektórzy nadal wolą przechowywać przykłady swoich prac w tradycyjnej, fizycznej formie. Inni wybierają zapis cyfrowy – i to właśnie ten format polecam. Jest on zwyczajnie wygodniejszy i łatwiejszy w użyciu. Nic więc dziwnego, że wybiera go większość młodych osób.

Dlaczego warto stworzyć portfolio studenckie?

Portfolio studenckie: czy to kolejna rzecz, która przeszkadza w nauce? A może jest zarezerwowana tylko dla tych ambitnych uczniów, którzy angażują się we wszystkie dodatkowe projekty?

Oba mity muszę w tym miejscu obalić. Zebranie w jednym miejscu swoich osiągnięć, postępów, rzeczy, z których jesteś zwyczajnie dumny, niesie za sobą wiele wartości. Nie powinno więc wiązać się z żadnymi negatywnymi skojarzeniami.

Pozwól więc, że wymienię najważniejsze zalety portfolio:

  • Masz szansę zaprezentować swoje projekty i rozwój każdemu, kto będzie tego od Ciebie oczekiwał (np. podczas rekrutacji na studia lub na stanowisko w pracy);

  • Z portfolio chętnie korzystają nauczyciele i profesorowie. Ułatwia im ono śledzenie rozwoju studenta oraz określenie, jakiej wiedzy lub wskazówek będzie jeszcze potrzebować;

  • Skraca czas – i Tobie, i nauczycielom. Profesorowie mogą wykorzystać Twoje portfolio podczas pisania świadectw i podsumowań pod koniec roku. Trudniej będzie im też przeoczyć Twoje mocne strony;

  • W ostatnim roku nauki portfolio naprawdę pomoże Ci w rozpoczęciu kariery.

Odniosę się jeszcze tutaj do ostatniego argumentu. Wyobraź sobie, że piszesz swoje pierwsze CV do wymarzonej pracy. Chcesz pokazać swoje mocne strony, więc używasz takich sformułowań, jak: kreatywność/ pracowitość/ zaangażowanie/ umiejętność logicznego myślenia etc.

Owszem, to brzmi dobrze, a pracodawcy cenią sobie pracowników ujawniających te cechy. Ale skąd mogą mieć pewność, że student, który właśnie ukończył szkołę, odznacza się nimi w wystarczającym stopniu?

Tak, musisz to: udowodnić, pokazać i uargumentować. Nikt ani nic nie zrobi tego lepiej niż Twoje własne, profesjonalne portfolio. Najlepiej w wersji online.

Dołączenie linku do swojego portfolio pozwoli Ci już na starcie przegonić konkurentów na Twoje wymarzone stanowisko.

Portfolio: czy ma jakąś wartość w trakcie nauki?

Wróćmy do tematu korzyści. Te, które wymieniłam do tej pory, mogą Ci się wydawać zbyt odległe w czasie, by podjąć wysiłek.

Musisz wiedzieć przecież, że ma on sens już teraz, a nie dopiero za kilka lat.

Będę uczciwa. Czasami proces tworzenia portfolio będzie trudny, żmudny lub nawet frustrujący. Ale te chwile zniechęcenia będzie przeplatać też poczucie głębokiej satysfakcji i radości z własnych postępów.

Jakie niematerialne korzyści odniesiesz już w trakcie tworzenia swojej autoprezentacji?

Oto niektóre z nich:

  • Portfolio da Ci możliwość śledzenia swojego rozwoju.

  • Zdobędziesz większą motywację do dalszych wysiłków;

  • Projekty szkolne i studenckie staną się dla Ciebie osobistym wyzwaniem. Spojrzysz na nie jak na kolejną misję, a nie kolejny niepotrzebny ciężar;

  • Wypracujesz odpowiednie nawyki, przydatne przez całe życie, tj. planowanie i prowadzenie zapisków;

  • Tworzenie bazy projektów wzmocni Twoje poczucie odpowiedzialności i zaangażowania w proces nauki;

  • Nauczysz się automatycznej oceny i krytyki.

Co powinno zawierać portfolio studenta?

O ile portfolio ucznia można potraktować luźniej, o tyle portfolio studenta warto już dopracować. Profesjonalna prezentacja powinna posiadać konkretne elementy:

  • CV – przyda się już w trakcie poszukiwania pierwszych praktyk. Warto je też systematycznie uzupełniać o każde kolejne doświadczenie zawodowe. Czytelny i estetyczny dokument jest niezbędny do rozpoczęcia rozmów o jakąkolwiek pracę.

  • Bio – czyli krótka autoprezentacja. Może być przedstawiona np. w formie pisemnej, wizualnej, dźwiękowej czy filmowej. Zawrzyj w niej esencję marki osobistej oraz zawodowych dokonań.

  • Wykaz kompetencji – rozszerzenie tego, co już zawarłeś w CV. Podziel je na kompetencje miękkie i twarde.

  • Zrealizowane projekty – wykaż się tym, co udało Ci się zrobić w ramach zajęć praktycznych.

  • Miejsce w sieci – zamieść przekierowanie do innych miejsc online, w którym znajdują się Twoje prace. Może być to kanał na YouTube, konto na Instagramie, Behance czy GitHub.

  • Raporty z badań – możesz w tym miejscu zamieścić najważniejsze informacje wyciągnięte z raportów badań psychometrycznych, np. Insightful Profiler lub Test Gallupa. Skup się na przedstawieniu swoich predyspozycji, zadatków oraz mocnych i słabych stronach.

  • Certyfikaty – umieść w tej sekcji wszystkie świadectwa ukończenia kursów zdobyte na uczelni lub poza nią.

  • Referencje – swego rodzaju „proof to believe” podniesienia kompetencji studenta.

  • Materiały dodatkowe – wszystko, co nie mieści się w żadnej z powyższych kategorii, a czym chciałbyś się pochwalić.

Jak powinno być zorganizowane portfolio?

Portfolio w formie cyfrowym jest oceniane najlepiej i ma przed sobą przyszłość. Dlatego też skupię się wyłącznie na tym, jak powinna wyglądać właśnie ta wersja dokumentu.

Oczywiście nie ma jednego, idealnego sposobu na wykonanie portfolio. Niektórzy studenci wybierają formę blogową, inni cyfrowe archiwa, jeszcze inni strony internetowe. Możesz też skorzystać z gotowych szablonów dostępnych w kreatorach stron www.

Każda z form ma swoje wady i zalety. Dużo też zależy od tego, w jakim kierunku się specjalizujesz. Dziennik online może się przydać np. przyszłym dziennikarzom, a strona internetowa aspirującym do branży IT.

Niezależnie od tego, co wybierzesz, miej na uwadze pewne uniwersalne wytyczne dotyczące organizacji portfolio. O wskazówki możesz też zapytać profesora, którego darzysz zaufaniem.

Ja przedstawię Ci najważniejsze kryteria, które warto wziąć pod uwagę:

  • Dobra organizacja.Portfolio powinno mieć odpowiednią nawigację, czyli menu i stopkę. Będą one pełnić funkcję spisu treści.

  • Kompletność. Zrób listę kontrolną, aby upewnić się, że udało Ci się zawrzeć wszystkie elementy, na których Ci zależało.

  • Schludność. Sprawdź swoje portfolio kilka razy pod kątem literówek, błędów w pisowni oraz formatowania. Będzie to świadczyło zarówno o Twoim profesjonalnym podejściu, jak i szacunku dla odbiorcy.

  • Atrakcyjność wizualna. Profesjonalizm nie oznacza nudy. Każda treść będzie zdecydowanie przyjemniejsza w odbiorze, jeśli dodasz zdjęcia, wykresy, grafiki i inne ciekawe materiały.

  • Dowody rozwoju. Porównanie swoich pierwszych prac z tymi najnowszymi dobrze unaoczni, w jakim tempie się uczysz i jaki masz w sobie potencjał.

  • Różnorodność artefaktów i materiałów pomocniczych. Pokaż, że masz ambicje. Wyróżnij się. Zrób więcej, niż się od Ciebie wymagają!

Wykorzystaj sprawdzone narzędzia

Może Ci się wydawać, że to za trudne. Że nie masz wiedzy ani umiejętności, by stworzyć naprawdę godne uwagi portfolio.

I być może byłaby to prawda, gdyby nie fakt, że na wyciągnięcie ręki jest mnóstwo narzędzi, które przyspieszą i ułatwią Twoją pracę. Jednym z nich jest kreator stron WebWave. Ma on wiele szablonów dedykowanych właśnie tworzeniu własnego portfolio. Działa na zasadzie „przeciągnij i upuść” więc będzie intuicyjny nawet dla tych, którzy nigdy wcześniej nie tworzyli swojej strony.

Poza tym dostępny jest bezpłatny kurs tworzenia stron internetowych z certyfikatem. Cały proces jest tu wytłumaczony w sposób przystępny i łatwy do zrozumienia. Autoprezentację możesz stworzyć w jeden dzień, a później dbać jedynie o jej aktualizację.

Portfolio studenckie: czy warto?

Podsumujmy sobie. Portfolio studenckie niesie za sobą wartość dla Ciebie, dla nauczycieli i dla przyszłego pracodawcy. Wymaga wysiłku, ale przynosi też wiele satysfakcji. Nie jest też trudne do zrobienia. Możesz je stworzyć w ciągu kilku godzin, a korzystać przez resztę swojej kariery zawodowej.

Sprawdź. Przekonaj się o tym na własnej skórze!

Artykuł Partnera

fot. pexels.com


Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama