zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak napisać swoje pierwsze CV? Poradnik

piątek, 12-05-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Uczniowie, studenci i osoby wkraczające na rynek pracy często są przekonane, że brak doświadczenia zawodowego utrudnia znalezienie zatrudnienia. Co prawda staż często bywa atutem, jednak ofert pracy dla studenta i osoby bez doświadczenia również nie brakuje na rynku. Co więcej, wielu pracodawców szuka młodych talentów właśnie w grupie osób uczących się oraz absolwentów stawiających pierwsze kroki zawodowe. Na co zwrócić uwagę, przygotowując pierwsze CV? Sprawdź!

jak napisać pierwsze CVDlaczego pracodawcy poszukują młodych pracowników?

Juniorzy to największa grupa wiekowa na polskim rynku pracy. Pracodawcy cenią u nich gotowość no nauki, nieszablonowe myślenie, zapał i elastyczność. Nie bez znaczenia jest też oczywiście fakt, że młodzi mają zwykle mniejsze oczekiwania finansowe od starszych stażem kolegów po fachu. Co więcej wiele firm woli zatrudnić pracownika bez doświadczenia i przyuczyć go do pracy niż starać się zmieniać nawyki doświadczonego pracownika, nabyte w poprzednich miejscach pracy.

Praca dla studenta często oznacza możliwość korzystania z kursów i szkoleń finansowanych przez pracodawcę. Jest to benefit, który z kolei przekłada się na większą lojalność młodego pracownika wobec firmy. Juniorzy są zmotywowani do działania i chcą się rozwijać. Dla wielu przedsiębiorców cechy te są ważniejsze od dużego stażu w branży.

Pierwsze CV – o czym warto pamiętać?

Jeśli stanowisko, na które aplikujesz, to twoja pierwsza praca po studiach, wciąż możesz zyskać przewagę nad bardziej doświadczonymi kandydatami. W tym celu powinieneś przygotować profesjonalne CV, które przyciągnie uwagę pracodawcy i skłoni go do nawiązania kontaktu.

Pamiętaj, że dokument ten ma być twoją wizytówką. Powinien przedstawiać cię jako osobę wprost stworzoną do pracy na danym stanowisku, która może wnieść do firmy konkretną wartość. Nie bój się języka korzyści, chwal osiągnięciami, nawet na polu non-profit, w działalności szkolnej / uczelnianej. Stawiaj na konkrety i liczby i zawieraj słowa kluczowe – znajdziesz je w ogłoszeniu o pracę na dane stanowisko. W przygotowaniu CV pomoże ci kreator CV online na stronie praca.pl.

Co zatem musi zawierać CV? Pierwszym elementem jest podsumowanie zawodowe. Pierwsza praca dla studenta to możliwość zdobywania doświadczenia i podniesienia kwalifikacji. Ponieważ jako nowicjusz nie możesz wskazać dotychczasowego stanowiska pracy, postaw na cele zawodowe. Taki wstęp powinien znaleźć się na górze każdego CV – to w nim zawrzyj jedno ze swoich większych osiągnięć i wskaż, jaką wartość będzie stanowić dla pracodawcy.

W dokumencie skrótowo opisz przydatne w pracy kwalifikacje: dotychczasowe sukcesy, kompetencje i doświadczenia zgodne z wymogami pracodawcy. Przedstaw także swoje kluczowe umiejętności uwzględniając poziom zaawansowania. Nie zapominaj o tym, że nawet pozornie niedoświadczona zawodowo osoba zazwyczaj ma już jakieś doświadczenie – kursy, szkolenia, wolontariat, staż czy praktyki studenckie. Przedstaw swoje wykształcenie, a jeśli twoja praca dyplomowa byłą związana z daną branżą, podaj jej tytuł. Praca, której szukasz, jest związana z twoimi zainteresowaniami? Podziel się tym z pracodawcą – opisz krótko swoje pasje, nawiązując do stanowiska pracy.

Jak napisać CV, które zwróci uwagę pracodawcy?

Pierwsza praca po studiach nie będzie problemem, nawet jeśli nie masz doświadczenia zawodowego – wystarczy, że skupisz się na informacjach istotnych z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy.

Jeśli zastanawiasz się, jak napisać CV, pamiętaj, że dokument powinien być dopasowany do wymogów zawartych w ogłoszeniu i specyfiki pracy w danej branży. Uwzględniaj jedynie konkretne informacje, wskazując na korzyści dla firmy, jakie oznacza zatrudnienie właśnie ciebie. Pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie, dlatego uwzględnij hasła, na które zwracają uwagę rekruterzy – dla pracy w sprzedaży będzie to na przykład „target” czy „b2b”, a dla pracy w IT: „framework” i „certyfikaty”.

CV a praca po studiach – praktyczne wskazówki

CV dla osoby poszukującej pierwszej pracy i dla doświadczonego pracownika to dokument, który powinien przypominać ofertę handlową. W obu przypadkach ważne jest, aby zwrócić uwagę pracodawcy i skłonić go do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Aby było to możliwe, musisz wiedzieć, jak napisać CV – możesz zrobić to samodzielnie albo wykorzystać w tym celu kreator CV online.

Skuteczne CV zawiera:

●       podsumowanie zawodowe / cele zawodowe, czyli kwalifikacje, które będą przydatne na stanowisku, o które się ubiegasz;

●       kompetencje zawodowe, czyli umiejętności dopasowane do wymagań zawartych w ofercie pracy;

●       doświadczenie zawodowe (staż, wolontariat, praktyki studenckie itp.);

●       wykształcenie (zwięzły opis ostatniej szkoły, studiów, ewentualnie tytuł pracy dyplomowej);

●       opis zainteresowań (opcjonalnie, jeśli łączą się z pracą na danym stanowisku bądź są wyjątkowo oryginalne).

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com/janeb13

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama