zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

8 sposobów, dzięki którym student zrobi dobre wrażenie w CV

piątek, 20-03-2015 (00:00:00) | komentarze (6)


Aby przyciągnąć uwagę rekrutera, twoje studenckie CV wcale nie musi pękać w szwach od branżowych nagród, wysokich stanowisk i dużego doświadczenia w zawodzie. Wykorzystaj inne swoje atuty i pokaż umiejętności, które są ważne dla przyszłego pracodawcy. Wartościową treść połącz z profesjonalną formą. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.
 
1. Dokładnie zapoznaj się z treścią oferty


Aby treść CV była interesująca dla rekrutera, najpierw powinieneś przeanalizować treść ogłoszenia. Życiorys należy bowiem pisać zgodnie z konkretną ofertą. Dzięki temu uda ci się wyeksponować zbieżność twoich umiejętności z oczekiwaniami i wymaganiami pracodawcy. Jeśli tę samą aplikację będziesz wysyłać na różne stanowiska, jest duże ryzyko, że nie wyróżnisz się z tłumu. Rekruter nie dostrzeże bowiem twojego celu zawodowego i w gąszczu różnych informacji nie zauważy kompetencji, które są kluczowe dla danego stanowiska, firmy i kultury organizacyjnej.
 
2. Zrób analizę swoich kompetencji

Sprawdź, jakie kompetencje są poszukiwane, czego oczekują współcześni pracodawcy, jakie najczęściej wymagania pojawiają się na stanowisku, o które chcesz się ubiegać. Zastanów się, w jakim stopniu spełniasz te oczekiwania i jak możesz je zaprezentować w CV. Przykładowo, jeśli cenna jest kreatywność lub zarządzanie sobą w czasie – jakie konkretnie aktywności, zadania, których podejmowałeś się w trakcie studiów, mogłyby to potwierdzić.
 
3. Nie eksponuj niewielkiego doświadczenia

Jeśli nie pracowałeś jeszcze na stanowisku, o które się ubiegasz, to spróbuj wykazać, że zdobyłeś wymagane umiejętności dzięki innym doświadczeniom, np. dzięki dorywczej pracy podczas studiów, pracy w pokrewnych branżach czy działalności w organizacjach charytatywnych jako wolontariusz. Jeśli odbywałeś praktyki lub staż zawodowy, koniecznie zamieść zakres obowiązków. Udowodnij, że był to czas faktycznie wykorzystany do zdobywania nowych umiejętności i poznawania środowiska pracy.
 
4. Pokaż, że byłeś aktywny podczas studiów

To, że nie masz dużego doświadczenia w zawodzie, nie oznacza przecież, że nic nie robiłeś, by się rozwijać. Pochwal się udziałem w kursach, warsztatach, konferencjach i wydarzeniach branżowych. Pokaż, jakie umiejętności zdobyłeś, angażując się np. w działalność organizacji studenckich, realizując pomysły na rzecz środowiska studenckiego, współuczestnicząc w ciekawych projektach, współpracując z uczelniami albo biznesem czy też włączając się w przedsięwzięcia zupełnie pozauczelniane. Może studia były dla ciebie okresem sprawdzania siebie w roli właściciela własnej działalności? Jeśli masz doświadczenia związane z akademicką przedsiębiorczością, koniecznie o nich napisz.
 
5. Podkreśl znajomość języków obcych

To ważny punkt w CV, dlatego koniecznie określ swój poziom znajomości języków i uwzględnij uzyskane certyfikaty. Jeśli brałeś udział w wymianach zagranicznych, odbywałeś staż za granicą albo pracowałeś w wakacje – pochwal się tym. To też okazja, żeby pokazać, jakie zdobyłeś jeszcze inne umiejętności (np. umiejętności interpersonalne, współpraca w grupie).
 
6. Pochwal się uprawnieniami

Prawo jazdy to jedna z ważniejszych umiejętności, którą wpisujemy do CV. Warto też wspomnieć o wszelkich innych uprawnieniach, które zdobyliśmy podczas studiów. Może otrzymałeś kwalifikacje instruktora pływania albo przewodnika wycieczek? Zostałeś wychowawcą kolonijnym albo zrobiłeś dodatkowo kurs z księgowości? Koniecznie o tym napisz. Pracodawcy cenią osoby, które dbają o samodoskonalenie.
 
7. Wyróżnij się poprzez hobby

Nie tylko studia i praca dają nam wiedzę i doświadczenie. To, co robimy w życiu prywatnym, również nas ubogaca. Jeśli więc masz pasję, dzięki której się rozwijasz, napisz o tym. Nie wymyślaj jednak na siłę ciekawych zainteresowań. Z pewnością rekruter będzie chciał podczas rozmowy rozwinąć ten temat. Skup się więc na tym, co jest ci faktycznie bliskie i znane.
 
8. Zadbaj o wygląd aplikacji

Zwróć uwagę na układ treści. Nie mieszaj czcionek, stosuj odstępy między wierszami, zadbaj o przejrzystość, nie rozpisuj się za bardzo – wystarczą maksymalnie dwie strony. Dokument zapisz najlepiej w pliku PDF – masz wówczas pewność, że tekst się nie rozsypie. Twoje CV powinno wyglądać schludnie. Przestudiuj więc ewentualne literówki i błędy językowe w dokumencie. Jeśli nie masz pomysłu na wizualną stronę CV, możesz skorzystać z gotowego bezpłatnego narzędzia, takiego jak np. Kreator CV Pracuj.pl, który pomaga szybko wygenerować profesjonalną i czytelną aplikację.

(mat. promocyjne)


Komentarze, opinie, wypowiedzi (6)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • Najlepsze CV [0]

  Według mnie warto jest też odwiedzić tą stronę https://cvwork.pl/ na której znajdziecie fajne wzory CV

  Kamila, 2021-03-25, 16:31:46
 • kursy [0]

  Podczas studiów często brałam udział w kursach, warsztatach, konferencjach i kółkach zainteresowań. Jak się okazało stało się to dużym plusem w poszukiwaniu pracy w zawodzie.

  Matylda, 2015-04-06, 14:39:00
 • przejrzyste Cv [0]

  Tak, CV ma być przejrzyste, zgodne z prawdą i oczywiście bezbłędne. Moje Cv jest właśnie takie i zawsze pracodawcy zapraszają mnie na rozmowy.

  Małpa, 2015-04-05, 13:47:53
 • CV [0]

  Ja w przypadku pisania CV staram się by był on odpowiedzią na ofertę pracy, był czytelny i przejrzysty, oraz oczywiście staram się pisać to co jest zgodne z prawdą.

  Anastazja, 2015-03-27, 13:52:54
 • prawdziwe cv [0]

  To prawda CV jest nasza wizytówką, więc napiszmy go przejrzyście, bez błędów i piszmy prawdę, ponieważ nieraz zdarzyło mi się, że podczas rozmowy kandydat nie miał za wiele do zaoferowania, a w CV był bardzo wylewny co do doświadczenia, ukończonych kursów itp. :)

  rekruter, 2015-03-26, 19:17:05
 • Kreatywne CV [0]

  W dzisiejszych czasach warto wyróżnić się nietuzinkową CV'ką, która jest zarazem naszą osobistą wizytówką. Dlatego dla zainteresowanych polecam skorzystać z Kreatora CV od CraftCV (http://craft-cv.com ). Pozwala na szybkie stworzenie ciekawego i atrakcyjnie graficznego CV w niskiej cenie ( 39 zł za dostęp 3 miesiące ). Jeśli nie ma się umiejętności graficznych, to warto zainwestować w nowoczesną i oryginalną formę życiorysu.

  Kornelia, 2015-03-22, 22:52:50
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama