zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak napisać poprawny list motywacyjny?

środa, 12-01-2011 (00:00:00) | komentarze (0)


Jak napisać poprawny list motywacyjny?

Porad udziela Paulina Kaja – kierownik działu HR firmy Contact Center z Torunia 

Składając aplikację powinniśmy postarać się nie tylko o napisanie dobrego cv, ale także poświęcić trochę czasu na poprawne napisanie listu motywacyjnego. To właśnie w nim możemy pochwalić się swoimi osiągnięciami.List motywacyjny to nasza wizytówka.

Nierzadko to on może zadecydować o tym czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Powinien więc zaciekawić rekrutera naszą osobą. Aby to osiągnąć powinniśmy nadać mu ciekawy i osobisty charakter. Jeśli starasz się o stanowisko w agencji reklamowej możesz urozmaicić list ciekawą grafiką lub kolorem, z pewnością zwróci to uwagę rekrutera. Jeśli jednak starasz się o posadę w administracji, warto przestrzegać podstawowych reguł. Powinien stanowić uzupełnienie cv i szerzej opisywać zawarte w nim doświadczenie. Podczas pisania listu powinniśmy skupić się na dwóch najważniejszych aspektach: prezentacji swoich najmocniejszych stron oraz argumentacji w jaki sposób przyczynimy się do sukcesu firmy.

 

Pochwalmy się sobą

List motywacyjny to najlepsza okazja, aby pochwalić się swoimi umiejętnościami jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Z tego względu nie powinniśmy w nim opisywać naszych słabych stron, a skupić się na najmocniejszych. Jednak i to wymaga wprawy. Proponuję więc by zamiast umieszczania w nim sformułowań w stylu – na poprzednim stanowisku zajmowałem się pozyskiwaniem klientów – napisać na poprzednim stanowisku wypracowałem skuteczny sposób komunikacji z klientami, który zaowocował podpisaniem kilku dużych kontaktów dla firmy. Jest to przykład tej samej informacji podanej w różny sposób. Lepiej więc skonkretyzować swoje osiągnięcia, niż posługiwać się ogólnikami. Taki zabieg z pewnością wzbudzi zainteresowanie naszą aplikacją.

Przestrzegajmy zasad

Oprócz dowolności w treści, powinniśmy jednak przestrzegać ogólnie przyjętych standardów w dokumentach aplikacyjnych. W lewym górnym rogu, powinniśmy umieścić nasze dane personalne takie jak imię i nazwisko, adres, telefon. Z kolei w prawym górnym rogu należy umieścić dane firmy lub osoby, do której kierujemy list oraz nazwę stanowiska, na które kandydujemy. Standardowy list motywacyjny nie powinien przekraczać więcej niż stronę formatu A4 i być napisany standardową czcionką 12 pkt. Ważne też aby zamieścić numer referencyjny i źródło, z którego dowiedzieliśmy się o ogłoszeniu. Zdarza się, że ten sam list wysyłany jest do kilku firm. Jeśli więc nie mamy możliwości, by każdy z osobna uzupełniać starajmy się zrobić to przynajmniej przy tych stanowiskach, na których zależy nam najbardziej. Działania takie dają sygnał rekruterowi, że naprawdę jesteśmy zainteresowani konkretną posadą, a nasze szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną zwiększają się.

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama