zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Plotki w firmie - jak wpływają na atmosferę w pracy i jak sobie z nimi radzić?

poniedziałek, 13-02-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Plotkom ulegamy przez całe życie. Ludzie mają tendencję do bycia zaciekawionym życia innych. W środowisku zawodowym chcemy wiedzieć kto, co i jak zrobił, jakie ma relacje z przełożonym, jak wykonuje swoją pracę. Plotki w firmie mogą być destrukcyjne. Dlaczego? Jak sobie z nimi radzić?

Zobacz też: Najczęstsze błędy w dokumentach aplikacyjnych.

Plotki w firmie - jak wpływają na atmosferę w pracy i jak sobie z nimi radzić?Plotki w pracy a atmosfera

Jednym z najważniejszych obecnie aspektów w pracy i bardzo ceniona przez pracowników jest atmosfera w pracy. Chcemy spędzać większość dnia tam, gdzie czujemy się dobrze, bezpiecznie, komfortowo. Wpływa to znacznie na efektywność i motywację. Dobre kontakty w firmie ułatwią pracę grupową, sprawią, że każdy pracownik będzie czuł się zmotywowany do dalszej pracy. Niestety, plotki mogą mocno wpłynąć na atmosferę, chociaż są one powszechne. Kto więcej zarabia? Kto jest ulubieńcem szefa? Informacje przekazywane sobie po cichu przy kawie działają na zasadzie głuchego telefonu - zmiana małego szczegółu może wpłynąć na znaczenie całego zdania. Najbardziej destrukcyjnymi plotkami są te, których jesteśmy obiektem. Wówczas trudno skupić się na obowiązkach, najchętniej po prostu zapaść się pod ziemię.

Jak radzić sobie z plotkami w firmie?

Jeżeli nie chcemy, aby po firmie rozchodziły się plotki na nasz temat, musimy po prostu przestać plotkować. Osobiste uwagi zachowajmy dla siebie. Wyrwane z kontekstu sytuacje i ich różne interpretacje nie przyniosą nic dobrego. Częstą przyczyną plotek jest także mówienie zbyt wiele o swoim życiu prywatnym. Pod wpływem impulsów czy toku rozmowy zdarza nam się ujawnić szczegóły, które niekoniecznie powinny usłyszeć osoby z pracy. Co zrobić, kiedy ktoś przychodzi do nas z nową porcją plotek? Najlepiej jest po prostu wysłuchać i puścić je wolno. Ważne jest też, aby wiedzieć, kiedy odejść z miejsca zatrudnienia. Jeżeli staniemy się obiektem plotek, a to wpłynie na naszą pracę i samopoczucie, warto przemyśleć zmianę pracy. Wysłuchiwanie plotek na swój temat może przynieść opłakane skutki.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama