zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak wybrać dobrego pracodawcę?

poniedziałek, 22-07-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Sesja letnia dobiegła końca, więc wielu studentów oraz absolwentów zaczyna poszukiwać praktyk, stażu, czy pracy. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego pracodawcy, nawet jeśli staramy się o pracę sezonową? Czy można sprawdzić jego rzetelność, która jest równie ważna, jak możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego? Oprócz profilu działalności firmy, czy opinii na temat atmosfery panującej w organizacji warto zwrócić uwagę na kondycję finansową firmy – to od niej w głównej mierze zależy, czy nasze wynagrodzenie zostanie wypłacone na czas.

Zanim wyślemy swoją aplikację w odpowiedzi na wybraną ofertę pracy, warto przyjrzeć się bliżej działalności danej firmy oraz zdobyć o niej jak najwięcej informacji. Jednym z kluczowych warunków, który powinien spełniać nasz przyszły pracodawca, jest stabilna sytuacja finansowa.  Warto ją sprawdzić szczególnie przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu pracy w nowym miejscu. Jak to zrobić? Aktualne informacje możemy znaleźć na przykład w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. Jest to jedno z trzech działających w Polsce biur informacji gospodarczej, którego zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o dłużnikach posiadających zaległe zobowiązania. Na podstawie danych udostępnianych przez Rejestr Dłużników ERIF możemy sprawdzić rzetelność finansową przyszłego pracodawcy.

Warto znaleźć solidnego pracodawcę

Według najnowszych danych całkowite zadłużenie zarejestrowanych w tym Rejestrze przedsiębiorstw wynosi już ponad 509 mln zł. Natomiast średnie zadłużenie polskiej firmy sięga obecnie kwoty 12 tys. zł. Rekordzistą jest jedna z firm z województwa zachodniopomorskiego, której dług osiągnął już wysokość blisko 9,6 mln zł. Największą liczbę zadłużonych firm Rejestr odnotował w województwie mazowieckim – stanowią one 16% wszystkich zarejestrowanych w Systemie ERIF przedsiębiorstw, których łączne zadłużenie przekracza 80 mln zł. W dalszej kolejności najwięcej firm, które figurują w Rejestrze Dłużników, znajduje się w województwie śląskim (prawie 13% z zadłużeniem bliskim 70 mln zł) oraz wielkopolskim (prawie 9%, zadłużenie o wartości 40 mln zł). Zaś najmniej licznie reprezentowani są w Rejestrze przedsiębiorcy z województwa podlaskiego – stanowią zaledwie 1,5% wszystkich znajdujących się w bazie Rejestru firm, a ich łączne zobowiązania wynoszą niecałe 5 mln zł.

Sytuacja ta, choć ulega zmianom, nie świadczy najlepiej o stabilności finansowej polskiego rynku pracy.  Dlatego nie zwlekajmy ze sprawdzeniem naszego przyszłego pracodawcy  pod kątem wypłacalności. W Rejestrze Dłużników ERIF można to zrobić za pomocą serwisu infoKonsument.pl, w którym do końca lipca dostępne jest bezpłatne sprawdzenie pracodawcy. Taka weryfikacja może nas uchronić przed przykrymi niespodziankami – np. brakiem wypłaty po zakończeniu sezonowej pracy.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Informacje na temat wymarzonej firmy możemy zdobyć także z wielu innych źródeł. Może do tego posłużyć strona internetowa przedsiębiorstwa – na większości z nich jest zakładka „Kariera”, gdzie znajdują się przydatne informacje dla kandydatów. Jeśli zależy nam na wiadomościach mniej formalnych, na przykład dotyczących atmosfery panującej w firmie,  zapytajmy znajomych lub poszukajmy informacji w mediach społecznościowych. W ostatnim czasie firmy coraz częściej decydują się na organizację tzw. dni otwartych, podczas których studenci lub potencjalni kandydaci mogą przyjść do siedziby firmy i skorzystać ze szkoleń, warsztatów lub spotkań informacyjnych z pracownikami. Jest to bardzo  wartościowa dla kandydatów forma poznania potencjalnego pracodawcy. To także niepowtarzalna okazja, aby przyjrzeć się, w jakich warunkach przyjdzie nam pracować. 

Specyfika pracy różni się w zależności od branży – inne zasady panują w firmach finansowych, agencjach reklamowych czy w firmach konsultingowych. Informacje na temat konkretnych dziedzin biznesu warto pozyskać z tematycznych portali internetowych. Tam też znajdziemy porady ekspertów, czy dodatkowe artykuły o pracy w danym obszarze.

Aby dokonać właściwego wyboru pracodawcy, należy przyjrzeć się wielu aspektom jego działalności. Jednak najważniejszym z nich jest sprawdzenie wiarygodności finansowej potencjalnego pracodawcy na przykład w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. Sytuacja na rynku nie jest stabilna, a sezon letni sprzyja zatorom płatniczym, więc warto zdecydować się na solidnego pracodawcę.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama