zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Najczęstsze błędy popełniane przy szukaniu pracy

poniedziałek, 16-07-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


Wiele błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej można uniknąć. Najczęściej popełniamy je, że nie przykładamy się do procesu rekrutacji, a to może nas kosztować wymarzoną posadę. Sprawdź, czego unikać szukając pracy!

looking job

Szukasz pasywnie

Odpowiadasz jedynie na ogłoszenia zamieszczone w mediach. Często zdarza się tak, że firmy chętnie przyjmą wartościową i ambitną osobę - nawet gdy nie szukają aktualnie pracownika. Zatem warto pomóc szczęściu i zostawiać swoje CV u pracodawców.

Niestaranne CV i list motywacyjny

To najczęstszy błąd popełniany przez osoby ubiegające się o pracę. Pracodawcy - pomimo wielu poradników dostępnych na rynku i w Internecie, otrzymują aplikacje zawierające błędy stylistyczne, ortograficzne a także niezawierające dat.

Wysyłasz swoje CV, gdzie popadnie

Jeśli nie jesteś pewny, na jakim stanowisku chcesz pracować to tym trudniej będzie Ci być wiarygodnym i przekonać przyszłego pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić. Obrany cel zmotywuje Cię do zdobywania doświadczenia oraz rozwoju, które na pewno zaowcują w przyszłości. Informacje umieszczone w CV i liście motywacyjnym powinny być dostosowane do stanowiska, o które się starasz.

Wysyłasz standardowe CV

Według ekspertów blisko 90% składanych CV wygląda podobnie. Bardzo częstym błędem popełnianym przez kandydatów jest wysyłanie ich według dobrze znanych szablonów do wielu firm jednocześnie. Przy tworzeniu CV trzeba być kreatywnym, zatem wyróżnij się oryginalnym CV i ciekawymi zainteresowaniami.

Jesteś nieprazygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej

Niezwykle często osoby wybierające się na rozmowę kwalifikacyjną nie mają pojęcia czym zajmuje się firma. Przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą dokładnie sprawdź na stronie firmy czym się zajmuje, a także jakie umiejętności oraz kompetencje zawodowe można w niej rozwinąć. Najczęstszym pytaniem zadawanym przez rekuterów jest powód, dla którego odpowiedziałeś na ich ogłoszenie, a nierzadko też pytają dlaczego to właśnie Ciebie powinni zatrudnić. Zastanów się nad nimi wcześniej - udzielanie schematycznych odpowiedzi na pytania czy długie zastanawianie się działa na Twoją niekorzyść. Chyba nie trzeba dodawać, że spóźnienie czy niechlujny strój nie tylko jest brakiem kultury, ale także zmniejsza Twoje szanse na sukces.

Brakuje Ci pewności siebie

Nie potrafisz się sprzedać a przecież rozmowa kwalifikacyjna to forma sprzedaży własnych umiejętności. Rozmowa kwalifikacyjna to nie zeznanie przed sądem - nadmierna szczerość czy otwartość nie jest konieczna. Nie wspominaj o konlikcie z byłymi współpracownikami i unikaj krytyki poprzedniego pracodawcy. Pewność siebie, formalna grzeczność oraz pogodny nastrój zawsze są na czasie. Musisz pamiętać, że rekruterzy lubią osoby chętne do rozmowy i często podchodzą do rekrutacji w sposób partnerski.

Niepoprawne kreowanie własnego wizerunku

Miej na uwadze fakt, że obecnie pracodawcy często przed rozmową kwalifikacyjną przeglądają profil na facebooku kandydatów. Według portalu pracuj.pl robi tak 70% rekruterów.  - Zdjęcia i wszystkie informacje, które wrzucasz do internetu, są twoją on-linową wizytówką. Uważaj, by była ona schludna i nie zawierała zbędnych elementów - radzi Agata Wilska, psycholog z Centrum Rozwoju Holis realizujące projekty szkoleniowe dla największych polskich firm. - Zwróć też uwagę na to, co zamieszczają w sieci twoi znajomi. Powiedz im, by nie wrzucali do sieci twoich zdjęć bez wcześniejszego uzgodnienia. Pomyśl dwa razy, co chcesz napisać.

Koncentrujesz się jedynie na sobie

To błąd, który sprawia, że nie jesteśmy zapraszani na kolejne spotkanie. Ważne są Twoje oczekiwania, ale nie pytaj nachalnie o swoje przyszłe zarobki. Skup się najpierw na tym, co możesz wnieść do frmy i zaoferować przyszłemu pracodawcy.

To najczęstsze błędy popełniane przy szukaniu pracy. Staraj się ich unikać, aby szybciej znaleźć zatrudnienie. Wiadomo, że pierwsze rozmowy kwalifikacyjne bywają bardzo stresujące, ale staraj się pozostać jak najbardziej naturalny.

Szukanie pracy może być frustrujące, ale mimo wszystko bądź cierpliwy i zachowaj pozytywne nastawienie!

KG/ip

źródło: https://msp.money.pl

fot. https://pixabay.com/pl/geralt

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama