zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Savoir vivre wigilijnych spotkań firmowych

piątek, 15-12-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Grudzień to dla większości firm okres podsumowań i przygotowań do świątecznych spotkań integrujących pracowników. Wielu pracodawców decyduje się na organizację wigilii firmowych poza biurem, widząc w tym szansę na budowanie relacji oraz wzmacnianie zaufania między pracownikami a kierownictwem. Czy pracownicy chętnie uczestniczą w spotkaniach firmowych, czy wręcz przeciwnie są one dla nich obowiązkiem?  

wigilia firmowaOd grudnia restauracje przeżywają prawdziwe oblężenie – przygotowują spotkania firmowe. Na wigilijną imprezę, na jedną osobę firmy przeznaczają średnio ok. 150 zł. Pracodawcom zależy, aby pracownicy bardziej się zintegrowali, poznawali.

- Z moich obserwacji 95 proc. pracowników chętnie uczestniczy w spotkaniach świątecznych, choć w każdej firmie jest niewielki procent osób, które nie są zainteresowane zacieśnianiem więzi czy budowaniem lepszych relacji ze współpracownikami. Niewątpliwie, spotkania te sprzyjają integracji i lepszemu poznaniu się. Szczególnie dla liderów, prezesów i dyrektorów, jest to dobra okazja, aby skrócić dystans z pracownikami. Warto poświęcić chwilę na rozmowę z pracownikami w celu wyrażenia zainteresowania, dowiedzenia się, jakie są ich odczucia związane z miejscem pracy oraz zapytania o ich opinie dotyczące atmosfery w firmie - podkreśla Ewelina Gawlik, Prezes agencji Nova Praca Group.

Kultura spotkania - z dala od polityki i tematów religijnych

Podczas firmowej wigilii, gdzie skupiamy się na budowaniu wspólnoty i świątecznej atmosfery, zaleca się powściągliwość w tematach mogących wywołać spory. Unikanie rozmów o polityce czy religii sprzyja utrzymaniu spokoju i równowagi między pracownikami. Ponadto, wypowiadając się o współpracownikach, firmie czy miejscu spotkania, warto wybierać słowa ostrożnie, aby nie naruszyć uczuć innych osób.

Czy praktykowana jest tradycja dzielenia się opłatkiem?

W przypadku mniejszych, zżytych grup, jak na przykład rodzinne firmy, gdzie relacje są bardzo bliskie, tradycja łamania się opłatkiem może być przyjęta z entuzjazmem i stanowić naturalny element spotkania. Jednak w większych przedsiębiorstwach zaleca się powściągliwość w stosowaniu tego zwyczaju, aby uniknąć potencjalnych sytuacji niekomfortowych dla pracowników o różnych przekonaniach religijnych. Nie wszyscy pracownicy także czują się komfortowo, dzieląc się opłatkiem z szefem czy osobami, które niekoniecznie się lubią lub znają. W takich przypadkach, zamiast tego, prezes lub osoba zarządzająca firmą może skupić się na wyrażeniu życzeń świątecznych oraz podsumowaniu osiągnięć firmy z minionego roku, co stanowi interesujący i profesjonalny element firmowego spotkania wigilijnego.

Prezenty dla pracowników - małe gesty, duże wrażenie

Wręczanie prezentów podczas firmowej wigilii stanowi piękny gest, który może wpłynąć pozytywnie na atmosferę w zespole. Warto rozważyć wręczenie prezentów zarówno pracownikom, jak i szefowi, aby podkreślić wzajemną wdzięczność i docenienie.

 - W przypadku wręczania prezentów pracownikom uważam, że jest to stosowne i zgodne z dobrym tonem. Czasami niewielki gest może przynieść dużą radość. Spotkałam się z sytuacjami, gdzie prezentami były smakowe herbatki czy czekoladki – niewielkie, ale znaczące dla pracownika. Widziałam zadowolenie na twarzach, nawet gdy osoba zasiadała przy stole, a na talerzyku czekał niewielki upominek. Dla pracownika to moment szczególny - dodaje Ewelina Gawlik.
 
Warto mieć na uwadze, że prezenty nie muszą być drogie ani wymagające dużego nakładu finansowego. Chodzi bardziej o wyraz szacunku i troski niż o wartość materialną. Kluczowym elementem jest także równość w traktowaniu wszystkich pracowników, aby nikt nie czuł się pominięty.
Podawanie alkoholu na wigilii firmowej – tak czy nie?

W kontekście podawania alkoholu na takim wydarzeniu, warto rozważyć tradycje i charakter spotkania. Jeśli to wigilia firmowa, można więc zastanowić się nad ograniczeniem obecności alkoholu, zwłaszcza  przy wydarzeniach z dużą ilością zaproszonych gości.

Osobiście uważam, że podawanie alkoholu podczas firmowej wigilii jest niewskazane. Tego typu spotkania powinny być wolne od alkoholu, zwłaszcza gdy są związane z pewnymi tradycjami. Nieznajomość ludzi i brak pewności, jak dana osoba zareaguje na spożycie alkoholu w towarzystwie, stanowi dodatkowy argument - podkreśla Gawlik.

ip

fot. pixabay.com/neshom

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama